Otwarcie nowego gmachu muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nastąpi dwa lata później niż pierwotnie zakładano. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – zastrzega dyrektor placówki.
Pierwotnie planowano, że otwarcie nastąpi już 1 września tego roku, na 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ta data szybko przestała być jednak aktualna z powodu przedłużającej się procedury wyboru generalnego wykonawcy.
Kolejnym zapowiadanym terminem był 1 września 2015 roku.
Teraz, jak zapowiada dyrektor placówki, nowy gmach zostanie otwarty 1 września 2016 r. Jest jedno "ale".
Najpierw wielka "wanna"
Budowę Muzeum podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich - polegający na wykonaniu tzw. suchego wykopu, czyli zanurzonej w ziemi betonowej wanny, w której znajdzie się podziemna część muzeum - dobiega końca.
- Na połowę maja zaplanowaliśmy rozpoczęcie operacji wylania betonowego korka, który będzie stanowił dno suchego wykopu - poinformował prof. Paweł Machcewicz, dyrektor muzeum.
Na korek złoży się 30 tys. metrów sześciennych betonu. - Przez 10 dni, przez całą dobę na teren budowy muzeum będą przyjeżdżały betoniarki - wyjaśnił Machcewicz, dodając, że beton będzie potrzebował około dwóch miesięcy, by wyschnąć.
Prace nad suchym wykopem, trwające od sierpnia 2012 r., zakończyć się mają ostatniego dnia czerwca. Wówczas teren budowy przejmie firma, która wygrała przetarg na drugi, ostatni, etap prac - roboty naziemne.
- Ten powinien zakończyć się na przełomie marca oraz kwietnia 2016 roku i - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - muzeum powinno zostać otwarte 1 września 2016 roku - powiedział Machcewicz.
Muzeum za 385 milionów
Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 ha powierzchni. Polski rząd w ramach wieloletniego programu zarezerwował na projekt 358 mln zł. Kolejne 27 mln zł dołoży do inwestycji ministerstwo kultury.
Siedzibę muzeum zaprojektowało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Projekt przewiduje, że duża część obiektu, w tym przestrzeń przeznaczona na wystawę główną, znajdzie się kilkanaście metrów pod ziemią. Na powierzchni stanie wysoki na około 40 metrów budynek w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta. W tej części, na sześciu poziomach użytkowych, zaplanowano m.in. zaplecze administracyjne, bibliotekę, sale wykładowe i kawiarnię.
Tak będzie wyglądało muzeum:
Wystawa główna z Belgii
Ekspozycja główna Muzeum II Wojny Światowej składać się będzie z trzech bloków nazwanych wstępnie: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Projekt wystawy przygotowała belgijska firma Tempora SA, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję ekspozycji.
Urządzona w nowoczesny sposób scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz II wojny światowej i jej konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi.
Tutaj budowane jest muzeum:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: md/mz / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum II Wojny Światowej