Stężenie fosforanów w Martwej Wiśle miejscami 12-krotnie przekracza normę. Badania przeprowadzone w związku z publikacją fińskiej fundacji wskazują, że z hałdy w Wiślińce rzeczywiście wyciekają szkodliwe substancje: – Finowie trochę przesadzili, ale i tak będzie kontrola składowiska – informuje ministerstwo środowiska.
Wykonane przez Fińskich i Polskich ekspertów badania wód wykazują znaczny wzrost stężeń fosforanów w Martwej Wiśle w strefie bezpośrednio przyległej do składowiska. Świadczyć to może o przedostawaniu się zanieczyszczeń z terenu składowiska do wód Martwej Wisły.
Hałda truje, ale nie aż tak
Próbki wody pobierano w pięciu punktach. W jednym z nich stężenie fosforanów przekroczyło dopuszczalną normę 12-krotnie, w kolejnym 4-krotnie. W pozostałych miejscach fosforanów było od 45-60 proc. więcej niż powinno.
- Przekroczenia jak widać są znaczne, ale nie tak jak to określali Finowie. Według nich te normy były przekroczone 50-krotnie – mówi Paweł Mikusek z ministerstwa środowiska. - To znaczy, że do Bałtyku nie przedostaje się 540 ton fosforu, jak wskazywali, tylko powiedzmy 10 ton - dodaje.
Badania zostały przeprowadzone na zlecenie ministrów środowiska Polski i Finlandii. Próbki wody były pobierane przez przedstawicieli Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska w Gdańsku i w Szczecinie, Finnish Environment Institute (SYKE) i The Centre for Economic Development, Transport and the Environment in Finland (ELY - Centre).
Będzie kontrola
Na 25 lipca zaplanowano przeprowadzenie kontroli samej hałdy fosfogipsów, który jest własnością Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ma fizycznie sprawdzić czy wokół hałdy są widoczne wycieki.
Po raporcie Finów
Badania wykonano po tym jak fińska firma konsultingowa Poeyra, opublikowała raport, z którego wynika, że z hałdy w Wiślince do Morza Bałtyckiego przedostaje się do 540 ton fosforu rocznie. Ma to się przyczyniać do eutrofizacji. Proces ten jest zauważalny w postaci zakwitu sinic czy glonów.
Z monitoringu hałdy prowadzonego przez WIOŚ wynika, że w okolicach Wiślinki jest nieco podwyższony poziom fosforanów i kadmu, jednak inspektorzy zapewniają, że tamtejsze wody nie przedostają się do Bałtyku.
Hałda fosfogipsu w Wiślince funkcjonowała w latach 1972-2009, należy do Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych "Fosfory" Sp. z.o.o. Znajduje się w odległości 50 m. od rzeki Martwa Wisła oraz 3 km od Zatoki Gdańskiej.
Autor: md/ws / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Pojke22