Nie wolno spożywać wody bez przegotowania w gminie Kolbudy na Pomorzu - informuje sanepid w Pruszczu Gdańskim. Wszystko dlatego, że w jednym z ujęć wody wykryto bakterie z grupy coli.
Jak poinformował sanepid w Pruszczu Gdańskim, woda z ujęcia przy ulicy Ordynackiej w Bąkowie nadaje się do picia tylko po przegotowaniu. Wszystko przez to, że 3 sierpnia wykryto w nim bakterie z grupy coli.
Zalecenia dla mieszkańców
Ujęcie dostarcza wodę do: Kowal, Jankowa, Bąkowa, części Otomina i Borkowa - w piątek wyłączono z tej listy osiedle Nowy Horyzont w Borkowie, bo woda będzie tam dostarczana z innych źródeł. W wymienionych wyżej miejscowościach - jak przekazują inspektorzy sanepidu - nie wolno używać wody z kranu bez wcześniejszego przegotowania. Po przegotowaniu może być ona używana do przygotowywania posiłków, mycia owoców, warzyw i higieny osobistej. Woda z kranu nadaje się za to - jak informuje sanepid - do celów gospodarczych, takich jak spłukiwanie toalet, czy czyszczenie podłogi.
– W myśl obowiązujących przepisów prawnych woda z pojedynczymi bakteriami grupy coli nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i woda ta może być warunkowo dopuszczona do spożycia przy braku obecności bakterii chorobotwórczych. Obecność pojedynczych bakterii grupy coli w wodzie do spożycia może wskazywać, iż dochodzi do pogorszenia jakości wody, stąd konieczność podjęcia natychmiastowych stosownych działań naprawczych oraz ustalenia przyczyny pogarszania jakości wody przez zarządzającego wodociągiem – skomentowała nam Dominika Mucha, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszczu Gdańskim. – Nasz komunikat został wydany z daleko idącą ostrożnością w stosunku do konsumentów, którym dostarczana jest woda z przedmiotowego ujęcia – dodała.
Zarządca wodociągu ma wypłukać i chlorować wodę. Zalecenia obowiązują do odwołania.
Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock