Zatrzymano 21-letniego sprawcę dewastacji pomnika "Inki" w Gdańsku. Razem z kolegami pili tego dnia alkohol. Policjantom zeznał, że nawet nie wiedział, że niszczy część monumentu.
W sumie w sprawie zatrzymano czterech mieszkańców Gdańska w wieku 19-21 lat. W ubiegły piątek razem pili alkohol.
Policji udało się namierzyć i aresztować jednego z nich. Pozostali na komendę zgłosili się sami. Wszyscy zostali ukarani mandatami za zaśmiecanie, a jeden odpowie za znieważenie pomnika. Miał zeznać policjantom, że nie był świadomy, iż niszczy pomnik. Miał uzmysłowić to sobie dopiero następnego dnia z doniesień medialnych.
Chuligan zniszczył płytę
21-latek rozbił tablicę informacyjną stanowiącą element pomnika. Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, zdarzenie zakwalifikowano jako czyn o charakterze chuligańskim, przez co sprawcy grozi wyższa kara.
Prokurator zdecydował także o zastosowaniu wobec sprawcy dozoru i poręczenia majątkowego. Za znieważenie pomnika grozi kara ograniczenia wolności i grzywna.
Straty wstępnie oszacowano na 500 złotych. Pomnik "Inki" stoi na skwerze w pobliżu kościoła św. Jana Bosko na gdańskiej Oruni, u zbiegu Traktu św. Wojciecha i ulicy Gościnnej. Odsłonięto go w sierpniu 2015 r.
Czarna seria wandalizmu
Autorem wykonanego z aluminium i mosiądzu na granitowym postumencie pomnika jest rzeźbiarz Andrzej Renes, który jest też między innymi twórcą pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Katedrze Mariackiej w Gdańsku.
W ciągu minionego tygodnia to już drugi akt wandalizmu w Gdańsku związany z miejscami upamiętniającymi Żołnierzy Wyklętych. Do tej pory nie udało się zatrzymać osoby, która na muralu z Łupaszką napisała "morderca".
Skazana na śmierć
Danuta Siedzikówna "Inka" była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie skazana została na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok wykonano w Gdańsku 28 sierpnia 1946 r.
W 2014 r. zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka podczas prac na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odnalazł i ekshumował szczątki młodej kobiety z przestrzeloną czaszką, które zidentyfikowano jako szczątki Danuty Siedzikówny "Inki". 28 sierpnia 2016 r., w 70. rocznicę jej śmierci, na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym odbył się uroczysty państwowy pogrzeb "Inki" oraz innego żołnierza 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", który został rozstrzelany wraz z "Inką" w gdańskim areszcie.
Pomnik zniszczono w piątek:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Źródło zdjęcia głównego: PAP/KWP w Gdańsku | Adam Warżawa