W jednym z pomieszczeń tzw. Komory Palowej w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska odkryto fresk przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa. Malowidło pochodzi prawdopodobnie z XV wieku.
Komora Palowa to miejsce, w którym kiedyś pobierano miejskie podatki.
Pomieszczenia Komory były częścią pierwotnego ratusza, który stanął na Głównym Mieście w drugiej połowie XIV wieku.
W pomieszczeniach Komory przez długie lata działała restauracja. W ostatnim czasie przejęło je Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, by – po przeprowadzeniu prac konserwatorskich i remontowych, urządzić w nich kasy, szatnię, muzealny sklep oraz salę wystaw czasowych.
Fresk przedstawia postać ukrzyżowanego Chrystusa
W ubiegłym tygodniu, po zdjęciu warstwy tynku, na ścianie w jednym z pomieszczeń Komory natrafiono na malowidło. Odsłonięty jak dotąd tylko fragmentarycznie fresk przedstawia postać ukrzyżowanego Chrystusa.
Jak wyjaśniła dr Katarzyna Darecka z działu konserwacji zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, pomieszczenie, w którym natrafiono na fresk służyło najprawdopodobniej jako kaplica.
- W 1427 r. na mocy bulli papieża Marcina V, Rada Miasta Gdańska uzyskała pozwolenie na utworzenie kaplicy w ratuszu: miała być to kaplica w odrębnym pomieszczeniu, w którym odprawiane byłyby msze dla radnych oraz ich rodzin – powiedziała Derecka dodając, że gospodarze muzeum dotąd przypuszczali, że funkcję kaplicy pełniła ratuszowa Wielka Sala Rady.
- Jeśli pomieszczenie w Komorze Palowej rzeczywiście służyło jako kaplica, to najprawdopodobniej pełniło tą funkcję bardzo krótko, bo w 1441 roku kaplicę dla rady zorganizowano w ówczesnym Kościele Mariackim – powiedziała Darecka.
Ściana może kryć inne późniejsze freski
W najbliższych miesiącach przy ścianie z freskiem prowadzone będą dalsze prace konserwatorskie. Ślady farby w sąsiedztwie malowidła przedstawiającego ukrzyżowanego Chrystusa każą przypuszczać, że ściana może kryć jeszcze inne – prawdopodobnie późniejsze freski.
Najstarszy zachowany drewniany strop w Gdańsku
Prace w pomieszczeniu z malowidłem objęły też jego strop: po zdjęciu warstw maskujących okazało się, że w komnacie tej (podobnie, jak w części innych pomieszczeń Komory) zachowały się potężne drewniane belki. Przeprowadzone badania dendrochronologiczne (na podstawie układu słojów w drewnie pozwalają one często na określenie daty ścięcia drzewa) wykazały, że drzewa, które posłużyły do budowy stropu ścięto zimą między 1378 a 1379 rokiem.
- To najstarszy zachowany drewniany strop w Gdańsku. Oczywiście odsłonimy go w całości i – podobnie, jak fresk, będzie on eksponowany – powiedziała Darecka dodając, że wyniki badań dendrochronologicznych potwierdzają dotychczasowe przypuszczenia badaczy, którzy szacowali, że Ratusz Głównego Miasta zbudowano w latach 1378-1382.
Ratusz rozbudowano po pożarze
Od połowy XV w. do 1921 r. Ratusz Głównego Miasta pełnił funkcję centrum władzy dla całej nadmotławskiej aglomeracji. W połowie XVI wieku dużą część budynku zniszczył pożar. Przy okazji odbudowy ratusz rozbudowano, już w stylu renesansowym. Wówczas obiekt zyskał dzisiejszy kształt. Na ratuszowej wieży postawiono nowy hełm, a na iglicy posadowiono pozłocony posąg panującego wówczas w Polsce króla Zygmunta II Augusta. Wewnątrz hełmu zainstalowano też zespół 14 grających dzwonów, zwany carillonem, który potem rozbudowywano (dziś carillon ma 37 dzwonów). W tym czasie wyposażono też i ozdobiono m.in. najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia budowli - Wielką Salę Rady i Wielką Salę Wety.
Kolejne zmiany po wojnie
W 1945 r. ratusz został bardzo poważnie uszkodzony. Zniszczona została m.in. wieża. Odbudowa ratusza rozpoczęła się tuż po wojnie: do początku lat 50. ubiegłego wieku udało się m.in. odtworzyć wieżę i wieńczącą ją figurę Zygmunta II Augusta. Ostatecznie prace nad rekonstrukcją ratusza trwały do 1970 r., kiedy to utworzono w nim miejskie muzeum. Rocznie Ratusz odwiedza około 80 tysięcy turystów.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws/kv / Źródło: PAP