Przez dwa wieczory w różnych miejscach gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz, w ramach festiwalu Narracje, prezentowanych będzie 26 instalacji świetlnych. Prace ożywią m.in. na ściany kamienic oraz wnętrza Politechniki Gdańskiej i synagogi.
Festiwal Narracje odbędzie się w Gdańsku w sobotę oraz niedzielę w godz. 17.00-24.00. Będzie to już szósta edycja imprezy podczas, której na fasadach budynków i innych obiektach wyświetlane będą wieczorem różnego rodzaju projekcje i świetlne instalacje.
"Lokalni artyści spojrzeli na znaną sobie architekturę"
W tym roku na arenę festiwalowych działań wybrano leżący w pewnej odległości od śródmieścia Górny Wrzeszcz.
Dobór artystów powierzono mieszkającym na terenie tej dzielnicy młodym twórcom - Annie i Adamowi Witkowskim, którzy do udziału w festiwalu zaprosili głównie polskich artystów, a wśród nich wielu mieszkających m.in. w gdańskim Wrzeszczu.
- Chcieliśmy, aby w tym roku to właśnie lokalni artyści mieli okazję spojrzeć na znaną sobie architekturę i spróbować oddać ducha wybranych miejsc – powiedziała Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej, która od lat pomaga kolejnym kuratorom w koordynacji festiwalu.
Temat instalacji nawiązuje do historii i atmosfery miejsca
Zasadą imprezy jest, że to sami twórcy wybierają miejsca, w których będą prezentowane ich prace, a temat instalacji powinien nawiązywać do historii danego miejsca lub jego atmosfery, a także do hasła tegorocznych Narracji - „Mędrzec i duch”.
Dźwięki, filmy i obrazy
Wśród prac znajdą się m.in. instalacje przestrzenne i dźwiękowe a także wideo. Będzie je można oglądać w miejscach pomiędzy gdańską Nową Synagogą a Politechniką Gdańską.
Dokładną mapę z lokalizacją 26 prac znaleźć można na stronie internetowej festiwalu narracje.eu. W serwisie zamieszczono też opis poszczególnych prac i informacje o ich autorach.
- Szczególnie polecam projekt Konrada Smoleńskiego, który będzie niespodzianką dla odwiedzających o tyle, że goście Narracji będą musieli sami znaleźć tę pracę: jej lokalizacja będzie wskazana tylko w przybliżeniu – powiedziała Cyrzan dodając, że w jej opinii bardzo ciekawe są także graficzne prace Aleksandry Waliszewskiej, które będą prezentowane na ścianach kilku wrzeszczańskich budynków oraz – nawiązująca do eksperymentu naukowego, praca Jacka Niegody, którą można będzie oglądać w jednym z obiektów na terenie Politechniki Gdańskiej.
Narracje w historycznych dzielnicach miasta
W poprzednich latach kuratorami byli goście z zagranicy, którzy zapraszali do udziału w imprezie artystów z Polski i spoza niej, a festiwal rozgrywał się na terenie Głównego i Dolnego Miasta oraz Długich Ogrodów – historycznych dzielnic położonych w centrum Gdańska.
Tu znajduje się gdański Wrzeszcz:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze / PAP
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe