Szukają załogi Daru Pomorza, która pół wieku temu wygrała historyczne regaty

Dar Pomorza podczas Operacji Żagiel w 1972 roku Janusz Uklejewski ze zbiorów NMM
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku poszukuje uczestników regat Operation Sail z 1972 roku
Źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, TVN24 Pomorze

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku poszukuje uczestników regat Operation Sail z 1972 roku. Na pokładzie Daru Pomorza wygrali wtedy zawody, choć byli pierwszą załogą z kraju socjalistycznego, która brała w nich udział. Wielu z nich było studentami Wyższych Szkół Morskich w Gdańsku i Szczecinie.

Zbliża się 50. rocznica historycznego zwycięstwa polskiej załogi w regatach Operation Sail (po polsku Operacja Żagiel). Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku chce z tej okazji zorganizować specjalną imprezę i - jak piszą poinformowano w komunikacie - "udać się we wspomnieniową, sentymentalną podróż".

Jak podkreślają pracownicy muzeum, udział Daru Pomorza w 1972 roku w Operacji Żagiel był wielkim wydarzeniem. Był to bowiem pierwszy żaglowiec pod banderą jednego z krajów bloku socjalistycznego, który brał udział w tej imprezie. W dodatku załoga, pod dowództwem kapitana żeglugi wielkiej Kazimierza Jurkiewicza, zawody te bezkonkurencyjnie wygrała. Po czterodniowym wyścigu miała pięć minut przewagi nad zachodnioniemieckim żaglowcem Gorch Fock.

Kpt. ż.w. Kazimierz Jurkiewicz z pucharem od premiera po regatach w 1972 roku
Kpt. ż.w. Kazimierz Jurkiewicz z pucharem od premiera po regatach w 1972 roku
Źródło: Archiwum Narodowego Muzeum Morskiego

Sentymentalne spotkanie

- Wśród uczestników rejsu, oprócz załogi stałej, byli studenci Wyższych Szkół Morskich w Gdyni i Szczecinie, a także dziennikarze i fotograficy. Wieść o zwycięstwie szybko dotarła do Polski. Po powrocie do portu całej załodze zgotowano niezwykle uroczyste i imponujące powitanie: kapitanowi wręczono między innymi kryształowy puchar ufundowany przez premiera - opowiada Arleta Gałązka, kustoszka Daru Pomorza. I dodaje: - W kolejnych miesiącach członkowie załogi uhonorowani zostali odznaczeniami państwowymi, a cała załoga otrzymała nagrodę Rejs Roku.

Teraz muzeum chce zorganizować spotkanie z uczestnikami rejsu na pokładzie Daru. Wielu z nich to osoby teraz co najmniej 70-letnie.

Dar Pomorza podczas Operacji Żagiel w 1972 roku. Janusz Uklejewski ze zbiorów NMM
Dar Pomorza podczas Operacji Żagiel w 1972 roku. Janusz Uklejewski ze zbiorów NMM
Źródło: Janusz Uklejewski/zbiory Narodowego Muzeum Morskiego

- Mamy jednak nadzieję, że wielu z nich pozostaje aktywnych i cieszy się dobrym zdrowiem. Planujemy spotkać się i nagrać rozmowy wspominające ich udział w rejsie. Chcemy dowiedzieć się, jakie emocje im towarzyszyły, jaka atmosfera panowała na pokładzie i czy po latach o tej wyprawie myślą z sentymentem - relacjonuje Gałązka.

Wywiady miałyby być nagrywane na początku maja i czerwca, a potem opublikowane na stronie internetowej Narodowego Muzeum Morskiego oraz w mediach społecznościowych. Z kolei 9 września w 50. rocznicę powrotu Daru Pomorza do Gdyni planowane jest kameralne spotkanie z uczestnikami rejsu na pokładzie żaglowca.

Zgłoszenia uczestników Operation Sail z 1972 przyjmowane są mailowo: a.galazka@nmm.pl lub telefonicznie: 690232409.
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: