Kolejne historyczne budynki znikną z krajobrazu dawnej stoczni w Gdańsku. Dawna halę 88A maszyny już zmieniły w gruzowisko, a dziś najprawdopodobniej rozpoczną się prace rozbiórkowe Hali nr 27B - Rurowni - na terenach Stoczni Gdańskiej. Przeciw burzeniu ceglanego budynku sprzed 1938 roku zamierzają wystąpić internauci z nieformalnej inicjatywy "Dźwignij Gdańsk - Nie dla burzenia Stoczni Gdańskiej".
Po wyburzeniach m.in. Wzorcowni czy Willi Dyrektora ten sam los spotkał halę 88A i 59A, a teraz wszystko wskazuje na to, że w gruzach legną kolejne budynki.
- Najprawdopodobniej dzisiaj rozpocznie się burzenie dużej hali, która jest w bardzo dobrym stanie. Najbardziej bulwersuje mnie, że to nasze dziedzictwo, a my nie popieramy działań, które prowadzą do niszczenia wartościowej zabudowy z nietuzinkowym potencjałem - mówi Janusz Chilicki z "Dźwignij Gdańsk".
Robią miejsce na nowe budynki
Docelowo w miejscu budynków będzie przebiegać drugi etap ulicy Nowej Wałowej, co nie podoba się protestującym internautom. Jednak jak zapewnia Chilicki, nie są przeciwni powstaniu tam nowej dzielnicy - Młode Miasto.
- Chcemy, by Młode Miasto było nowoczesną dzielnicą stworzoną dla ludzi, a nie blokowiskiem. Taką, która czerpie ze swej przemysłowej przeszłości. Mamy plan na to, jak wykorzystać te wszystkie miejsca do celów komercyjnych - przekonuje.
Młode Miasto na terenie stoczni
Pod koniec lat 90. gdańska stocznia ograniczyła swoją działalność, przenosząc ją niemal w całości na wyspę Ostrów. Stocznia uwolniła w ten sposób około 70 hektarów sąsiadujących m.in. z Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz słynną salą BHP. Obszar ten - nazwany Młodym Miastem, jest wyprzedawany prywatnym inwestorom, którzy planują wybudować na nim domy, centrum handlowe i kinopleks oraz budynki biurowe.
240 stoczniowych obiektów pod ochroną
W marcu tego roku Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do ewidencji zabytków ponad 240 obiektów na terenie Stoczni Gdańskiej. Część z nich pochodzi z połowy XIX wieku, najmłodsze powstały w latach 70. ubiegłego wieku.
Wpis do ewidencji zabytków oznacza, że wszelkie prace budowlane i rozbiórkowe przy danym obiekcie wymagają uzgodnienia z konserwatorem zabytków.
Tereny postoczniowe w Gdańsku:
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: NIE dla burzenia Stoczni Gdańskiej