Do Sądu Okręgowego w Gdańsku trafił akt oskarżenia przeciwko 22 osobom, które miały wyłudzać dotacje unijne. Wśród oskarżonych - jak informuje prokuratura - są byli członkowie zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, naukowcy z Politechniki Gdańskiej oraz były urzędnik samorządowy.
Akt oskarżenia został skierowany przeciwko 22 osobom, w tym 11 - jak informuje policja - działającym w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Objęto nim byłych członków zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o., byłego Zastępcę Dyrektora Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i dwóch pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej.
Skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia w śledztwie prowadzonym wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, dotyczy między innymi wyłudzenia oraz usiłowania wyłudzenia dofinansowania z funduszy unijnych oraz w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) w latach 2009-2015.
Czytaj też: 12 osób podejrzanych o wyłudzenie 82 milionów
- Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 160 przestępstw. Dotyczą one głównie oszustw, jak i usiłowania dokonania oszustw wobec mienia znacznej wartości, prania pieniędzy, popełniania przestępstw skarbowych oraz korupcyjnych - poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Marzena Muklewicz.
Zdaniem śledczych podejrzani zakładali fikcyjne spółki działające w tzw. branży nowych technologii. Jak podaje prokuratura, sprawcy w składanych wnioskach o dofinansowanie projektów podawali nierzetelne dane w zakresie kondycji finansowej spółek ubiegających się o dotacje, fałszywe informacje o podmiotach współuczestniczących, a także zawyżali koszty realizacji projektów.
- Przygotowywali fałszywe dokumenty, zwielokrotniali - w sposób nieznajdujący żadnego uzasadnienia - wartość projektu, następnie pozorowali ich realizację wykorzystując do tego firmy często utworzone jedynie dla upozorowania prawdziwości realizacji projektu, de facto powiązane personalnie z podejrzanymi. Sporządzali nadto dokumenty stwierdzające nieprawdę, co do przeznaczenia i faktycznego wykorzystania środków, uzyskując w ten sposób wielomilionowe korzyści z pokrzywdzeniem zarówno Skarbu Państwa, jak i budżetu Unii Europejskiej. W ramach rozliczania uzyskanych dotacji dodatkowo podejmowali działania mające na celu zawyżenie kosztów realizacji projektów - wyjaśniła Muklewicz.
Czytaj też: Fikcyjne listy uczniów i zajęcia, których nigdy nie było. Ratusz ujawnił próbę wyłudzenia dotacji
Łączna kwota wyłudzonych środków finansowych wyniosła ponad 11 milionów złotych. Docelowo sprawcy zamierzali wyłudzić jeszcze 112 milionów złotych Ze środków pochodzących z funduszy unijnych - Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i innych.
Ponadto członkowie grupy przestępczej dopuścili się przestępstwa oszustwa na rzecz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. wyrządzając jej szkodę w kwocie powyżej czterech milionów złotych oraz usiłowali dokonać oszustw na szkodę dwóch banków na kwotę ponad 10 mln złotych.
Działanie na szkodę spółki i przekroczenie uprawnień
Jak informuje prokuratura, byłym członkom zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. zarzucono, że nie dbając o majątek spółki dopuścili się szkody w mieniu zarządzanego przez nich podmiotu na kwotę ponad 6 mln złotych oraz wykazano, że sprowadzili bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody na kwotę ponad 25 mln złotych. Niegospodarność zarządu była związana z niestosowaniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych oraz zawieraniem kontraktów, które nie były uzasadnione ekonomicznie.
Urzędnikowi samorządowemu zarzucono przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków polegające na zmianie na korzyść Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. treści informacji pokontrolnej w związku z prowadzoną kontrolą związaną z dofinasowaniem zakupu wyposażenia Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, którym zarządza Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o.
Ponad 500 przesłuchań świadków i 100 przeszukań
W toku śledztwa przeprowadzono kilkaset przesłuchań podejrzanych, ponad 500 przesłuchań świadków oraz kilkanaście przesłuchań biegłych i specjalistów. W sprawie dokonano ponad 100 przeszukań uzyskując w ten sposób między innymi ponad dwieście nośników danych informatycznych. Przeprowadzono ponad 2,5 tysiąca czynności oględzin zatrzymanych przedmiotów i uzyskanych dokumentów. Pozyskano także liczne informacji od różnego rodzaju podmiotów i kilkadziesiąt informacji o rachunkach bankowych. Pozyskano nadto około 100 opinii biegłych różnych specjalności i kilkadziesiąt analiz kryminalnych. Realizowano również czynności w ramach międzynarodowej pomocy prawnej. Akta sprawy liczą prawie 500 tomów oraz kilkadziesiąt załączników, w tym elektroniczne nośniki danych.
Kierującemu grupą oraz członkom grupy przestępczej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Podobna odpowiedzialność grozi byłym członkom zarządu PSSE i urzędnikowi samorządowemu. Obecnie wszyscy podejrzani przebywają na wolności. Przed sądem będą odpowiadać z wolnej stopy.
Źródło: CBA, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock