Niszczyciele min i okręt wsparcia logistycznego można w ten weekend zwiedzać w Gdyni. To kolejna gratka dla miłośników Marynarki Wojennej po wizycie japońskich jednostek. Swoje pokłady dla zwiedzających otworzyły ORP Kontradmirał Xawery Czernicki oraz ORP Czajka, a także estoński ENS Admiral Cowan.
Okazją do otwarcia bram bazy morskiej jest wznowienie po letniej przerwie działania Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. - Od stycznia tego roku zespołem dowodzi polska Marynarka Wojenna, a okrętem dowodzenia jest właśnie ORP Kontradmirał X. Czernicki. Teraz był miesiąc przerwy - tłumaczy kpt. mar. Piotr Wojtas, oficer prasowy 3 Flotylli Okrętów.
Jak dodaje, to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć na własne oczy okręt. – Pierwszy dzień zwiedzania był w sobotę, mimo deszczowej pogody nie mogliśmy narzekać na brak zainteresowania – dodaje.
"Ostatnia okazja w tym roku"
Zarówno ORP Kontradmirał X. Czernicki , jak i Admiral Cowan wyjdą w morze w poniedziałek. W porcie w Gdyni pozostanie tylko Czajka, który w manewrach uczestniczył od połowy stycznia do końca kwietnia.
- Zachęcamy do odwiedzenia portu, bo Kontradmirał X. Czernicki zwykle stacjonuje w Świnoujściu, nawet jak wróci z misji, to może go już nie być w Gdyni, to może być ostatnia okazja w tym roku, żeby go obejrzeć – dodaje Piotr Adamczak, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Polskie okręty są zacumowane w Porcie Wojennym w Gdyni-Oksywiu. Można je zwiedzać bezpłatnie do godz. 18.00.
Polska na czele zespołu NATO
Głównym zadaniem Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) jest osłona szlaków morskich przed zagrożeniem minowym, sprawdzanie ważnych dla żeglugi akwenów, wykrywanie i niszczenie obiektów podwodnych mogących zagrozić żegludze.
W jego skład od 2002 roku wchodzą, na zasadach rotacji, polskie niszczyciele min. W 2010 r. po raz pierwszy Polska objęła dowodzenie tym zespołem. Od stycznia br. ponownie dowodzi nim polska Marynarka Wojenna.
Misja polskich okrętów ma potrwać około roku. Będzie prowadzona m.in. na Bałtyku, Morzu Północnym i Morzu Norweskim. Wezmą w niej udział okręty Belgii, Holandii, Norwegii, Niemiec i Polski.
Zespół Sił Obrony Przeciwminowej, zwany "Tarczą Przeciwminową" Europy, należy do Sił Odpowiedzi NATO. Stanowią one sojuszniczą awangardę gotową do reakcji wobec różnego typu zagrożeń.
Kontradmirał Xawery Czernicki
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Okręt może operować na każdym akwenie jako okręt dowodzenia, a także jednostka wsparcia logistycznego. W latach 2002-2003 uczestniczył w misji "Enduring Freedom" i "Iraqi Freedom" w Zatoce Perskiej. Od stycznia 2010 do czerwca 2011 roku odbył swoją pierwszą misję, jako okręt dowodzenia Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO.
Autor: aja/par / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Marynarka Wojenna