Tak wygląda odnowiony budynek dworca Muzeum Emigracji w Gdyni
Dawna wizytówka Gdyni znów cieszy oczy mieszkańców miasta. Właśnie zakończyły się prace budowlane w historycznym Dworcu Morskim. Po 70 latach znów może on być jednym z reprezentacyjnych budynków w Gdyni. To tutaj będzie się mieściła siedziba jedynego w Polsce Muzeum Emigracji.
Dworzec Morski stoi przy ul. Polskiej 1 w Gdyni. Budynek został odrestaurowany i zmodernizowany na potrzeby nowoczesnej, wielofunkcyjnej instytucji kultury, jaką jest Muzeum Emigracji. Wkrótce zaczną się prace nad tworzeniem wystawy stałej. Turyści będą mogli odwiedzić muzeum w pierwszej połowie 2015 roku.
- Polacy są szóstą diasporą na świecie, a bez historii emigracji trudno zrozumieć całą polską historię. Dlatego mamy nadzieję, że Muzeum Emigracji w Gdyni stanie się miejscem autentycznego spotkania Polaków z kraju i z zagranicy - mówi Joanna Wojdyło, rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni.
To idealne miejsce na muzeum
Gmach dworca wzniesiono w 1933 roku. Przez lata służył obsłudze ruchu emigracyjnego i to stąd setki tysięcy ludzi wyruszały w świat. Przy ul. Polskiej 1 łączyło się wiele szlaków z kraju i z zagranicy, a także cumowały legendarne polskie transatlantyki na czele z "Batorym". Niestety dworzec został zniszczony w czasie II wojny światowej. Pracownicy muzeum są przekonani, że to idealne miejsce dla ich placówki.
- Monumentalny budynek i jego lokalizacja budują dla nas doskonałe ramy, naszą ambicją jest nadanie historii polskiej emigracji właściwego miejsca w narodowej pamięci - tłumaczy Wojdyło.
Na razie odrestaurowane wnętrza nie są dostępne dla turystów. Po raz pierwszy będzie można je zobaczyć, kiedy do Gdyni wpłynie statek MS Orchestra.
Jedyna taka placówka w Polsce
Gdyńska placówka będzie jedynym miejscem w kraju, które ma ukazywać historię emigracji z ziem polskich. Nieprzypadkowo na jej siedzibę wybrano obiekty na terenie portu w Gdyni, które przez lata służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego.
- Jesteśmy muzeum historycznym, prowadzimy jednak swoją działalność w ścisłym związku ze współczesnością. Inaczej nie można opowiedzieć o zjawisku, które dotyczy dziś bezpośrednio 200 milionów ludzi na całym świecie, a dla 2 milionów Polaków stało się po akcesji do Unii Europejskiej doświadczeniem pokoleniowym - opowiada Wojdyło.
Koszt budowy wyniósł około 50 mln złotych, z czego prawie 24 mln zł stanowiło wsparcie z unijnego programu Jessica.
Dworzec Morski w Gdyni bardzo się zmienił, co widać na fotografiach:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Muzem Emigracji w Gdyni | Dominik Werner