Chcą odbić miasta "wiecznym prezydentom". Oni powalczą w II turze

Wyniki sondażowe z 6 miast. I nie tylko. Wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl
Wyniki sondażowe z 6 miast. I nie tylko. Wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl
tvn24
Będą walczyc w II turze z długoletnimi prezydentami największych polskich miasttvn24

Choć trudno to sobie wyobrazić Ryszard Grobelny i Paweł Adamowicz rządzili swoimi miastami, kiedy jeszcze na scenie politycznej nie było PiS i PO. Niewiele krócej urzędują Rafał Dutkiewicz i Jacek Majchrowski, a Hanna-Gronkiewicz-Waltz staje do walki o trzecią kadencje. Tym razem wszyscy ci "wieczni prezydenci", będą musieli udowodnić swoją wyższość w drugiej turze. Z kim będą walczyć o głosy wyborców? Na tvn24.pl przybliżamy kontrkandydatów urzędujących prezydentów.

Prezydenci Warszawy, Gdańska, Poznania, Karkowa i Wrocławia to osoby raczej dobrze rozpoznawalne. Mają wiele okazji by pokazać się wyborcom - pozują na nowych stacjach metra, otwierają muzea, drogi i szkoły, testują rowery miejskie, inaugurują festiwale, czy po prostu występują na oficjalnych uroczystościach.

Bywa, że pojawiają się w mediach w kontekście, którego woleli by uniknąć, ale ani Pawła Adamowicza w Gdańsku, ani Rafała Dutkiewicza we Wrocławiu nie trzeba nikomu przedstawiać. Wysoka rozpoznawalność jest jedną ze składowych ich sukcesu i pozwala im zachowywać urząd już nawet nie przez lata, ale przez dekady.

Większość kontrkandydatów miała do tej pory znacznie mniej okazji, by dać się poznać wyborcom, dlatego w tym miejscu prezentujemy pięcioro pretendentów, którzy w drugiej turze wyborów samorządowych będą walczyć z "wiecznymi prezydentami" o największe polskie miasta.

Według PKW w wyborach na prezydenta Poznania prowadzi obecny prezydent Ryszard Grobelny z 28,6 proc. głosów. Drugie miejsce zajmuje Jacek Jaśkowiak (PO) z wynikiem 21,4 proc. To właśnie tak dwójka zmierzy się w drugiej turze wyborów.

Grobelny rządzi w Poznaniu już 16 lat, odkąd w 1998 roku na prezydenta wybrała go ówczesna rada miasta. Potem zwyciężał w trzech kolejnych wyborach. Za każdym razem w drugiej turze. CZYTAJ WIĘCEJ O RYSZARDZIE GROBELNYM

Ryszard Grobelny - wyniki wyborów tvn24

Tym razem Grobelny nie będzie w drugiej turze faworytem. Wydaje się, że Jacek Jaśkowiak ma realne szanse, by w pokonać urzędującego prezydenta. - Wynik pierwszej tury jest lepszy, niż nasze oczekiwania - nie ukrywa kandydat.

Jaśkowiak jest w Poznaniu postacią rozpoznawalną. Już cztery lata temu startował w wyborach na prezydenta, reprezentując ruch miejskie. Jako kandydat komitetu My-Poznaniacy zdobył wtedy 7,16 proc. głosów. Rok temu zapisał się do Platformy Obywatelskiej i w tym razem reprezentuje już jej barwy.

Wychował się na poznańskich Jeżycach, mieszkał także na Dębcu. Jest prawnikiem, ekonomistą, przedsiębiorcą, działaczem społecznym i sportowym. Od 1996 roku prowadzi własną działalność gospodarczą polegającą na obsłudze księgowej i doradczej zagranicznych przedsiębiorców średniej wielkości. Prywatnie z żoną Joanną ma dwóch synów oraz wnuczkę. Od dzieciństwa jest czynnym sportowcem - trenował boks, wioślarstwo i judo w poznańskich klubach. Przebiegł ponad 50 maratonów na nartach biegowych, kilka razy ukończył prestiżowy Bieg Wazów.

Ciekawą kartą w jego życiorysie jest jego wieloletnia przyjaźń z Jackiem Kaczmarskim. Jaśkowiak pomagał mu w negocjacjach z wytwórniami muzycznymi. Legendarny bard miał mu poświęcić nawet swoją książkę i opisywać jego osobę w tekstach swoich piosenek. Gdy Kaczmarskiemu choroba nie pozwalała już koncertować, Jaśkowiak zatrudnił go w swojej firmie. W jego imieniu odbierał także Fryderyka w 2004 r. Sylwetkę Jacka Jaśkowiaka przedstawiano nawet w Teatrze Nowym w spektaklu "Gracze" (część serii "Jeżyce story").

Czarny koń wyborów w Poznaniu? "Widziałem nastroje mieszkańców"
Czarny koń wyborów w Poznaniu? "Widziałem nastroje mieszkańców"TVN 24 Poznań

Aktywny fizycznie kandydat prezentuje się jako samorządowiec "bliższy ludziom". W swoim programie, wśród trzech najważniejszych kwestii wymienia: zmianę spojrzenia na inwestycje - nie chce "tworzyć pomników" tylko inwestycje podwyższające komfort życia mieszkańców, rewitalizację dzielnic historycznych i rynków a także zmianę spojrzenia na kulturę.

Chce stawiać na komunikację miejską, budowę ścieżek rowerowych, ograniczać dominacje samochodów w centrum miasta. Zapowiada budowę mieszkań komunalnych i socjalnych. Widać, że wcześniejszy romans z ruchami miejskimi nie był przypadkowy.

Z takim programem Jaśkowiakowi powinno być łatwo przyciągnąć m.in. wyborców Tomasza Lewandowskiego z SLD, który w pierwszej turze zdobył kilkanaście procent. Nie wiadomo za to jak zachowa się elektorat Tadeusza Dziuby z PiS, na którego zagłosowało blisko 20 proc. poznanian. Sam kandydat przyznaje, że jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje: - PO i klub Grobelnego to w zasadzie to samo środowisko polityczne - tłumaczy.

W Krakowie w drugiej turze wyborów Jacek Majchrowski będzie musiał zmierzyć się z Markiem Lasotą. Obecny prezydent rządzi miastem od 2002 roku. Trzykrotnie zwyciężał wybory w drugiej turze. Przegrywali z nim m.in. Zbigniew Ziobro, Jan Maria Rokita, Józef Lassota (2002), Ryszard Terlecki (2006) i Stanisław Kracik (2010).

W tym roku poznał już jednak gorycz porażki, gdy mieszkańcy miasta opowiedzieli się w referendum przeciwko lansowanemu przez niego pomysłowi organizacji igrzysk w Krakowie.

CZYTAJ WIĘCEJ O JACKU MAJCHROWSKIM

Jacek Majchrowski - wyniki wyborówtvn24

Czy Marek Lasota ma szanse wygrać z Majchrowskim? Mógłby na to wskazywać sukces PiS, które po raz pierwszy w historii wygrało w Krakowie wybory do rady miasta. Tyle, że Lasota do tej pory nie był z tą partią jednoznacznie kojarzony. Samo wystawienie go jako kandydata przez Prawo i Sprawiedliwość było sporym zaskoczeniem. Bo Lasota przez wiele lat jako radny sejmiku województwa, choć formalnie bezpartyjny, należał do klubu PO.

- Jestem i pozostanę bezpartyjny – deklarował Lasota. - Nie wstąpię do partii, bo jeśli zostanę prezydentem, będzie mi to tylko utrudniało, a nie ułatwiało pracę. Jeśli nie zostanę wybrany, wracam do swojej pracy, gdzie nie mogę być członkiem żadnej partii.

Lasota od 12 lat pracuje w krakowskim oddziale IPN. W 2007 roku został jego dyrektorem. Wykłada też w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie i jest autorem publikacji na temat inwigilacji Kościoła katolickiego w czasach PRL-u m.in. "Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w teczkach bezpieki" i „Wojtyła na podsłuchu”.

W 1980 r. był współorganizatorem Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ. Był członkiem zarządu uczelnianego tej organizacji, a w stanie wojennym członkiem kierownictwa konspiracyjnej Krakowskiej Komisji Wykonawczej NZS. Ukończył polonistykę, studiował także na Wydziale Historii Kościoła PAT i filmoznawstwo na UJ. Pochodzi z Olkusza, ale podkreśla, że od wielu lat mieszka i pracuje w Krakowie. Ma żonę i dwie córki.

Marek Lasota cieszy się ze wstępnych wyników
Marek Lasota cieszy się ze wstępnych wynikówTVN 24 Kraków

W kampanii wyborczej Lasota chciał się prezentować jako "bezpartyjny kandydat jednoczącej się prawicy". Startował pod hasłem: "Krakowianie. Czas na zmianę". W swoim programie zaproponował tunel podziemnej kolei zamiast budowy metra. Zapowiada także powołanie urzędu Miejskiego Inżyniera Ruchu, odpowiedzialnego za realizację inwestycji komunikacyjnych i za integrację komunikacji, także podmiejskiej. Uważa, że walka ze smogiem powinna być priorytetem w polityce miasta.

Wyniki pierwszej tury wyborów wskazują, że referendum niespecjalnie zaszkodziło Jackowi Majchrowskiemu. Krakowianie odmówili mu igrzysk, ale wciąż jest w mieście popularny. Miał poparcie tylko nieznacznie mniejsze niż 4 lata temu. Szans Lasoty na zwycięstwo nie można przekreślać. Może pewnie liczyć przynajmniej na część elektoratu PO, którą reprezentował w sejmiku. Z drugiej strony konserwatywnemu kandydatowi może być jednak trudno przekonać do siebie np. wyborców związanego do niedawna z Twoim Ruchem Łukasz Gibały (ponad 10 procent w pierwszej turze.)

Przez lata dla Rafała Dutkiewicza nie było we Wrocławiu alternatywy. Wybory w 2006 i 2010 roku wygrywał z dużą przewagą już w pierwszej turze. Tym razem, mimo poparcia Platformy Obywatelskiej, tak dobrego wyniku nie miał. Nie jest już tak popularny jak kiedyś, ale w pierwszej turze i tak wypadł zdecydowanie najlepiej ze wszystkich kandydatów. O fotel prezydenta będzie rywalizował z Mirosławą Stachowiak-Różecką, nad którą miał kilkanaście punktów procentowych przewagi.

CZYTAJ WIĘCEJ O RAFALE DUTKIEWICZU

Rafał Dutkiewicz zapracował sobie podczas ostatniej kadencji na wizerunek prezydenta nieprzystępnego i aroganckiego. Mirosława Stachowiak-Różecka próbuje się przedstawiać jako jego przeciwieństwo. Akcentuje to, że chce rozwiązywać problemy zwykłych ludzi, mówi o konieczności współpracy ratusza z radami osiedli. - Trzeba oddać Wrocław wrocławianom - domaga się.

Rafał Dutkiewicz - wyniki wyborówtvn24

Kandydatka PiS przez ostatnie osiem lat była radną miejską. Szefuje klubowi Prawa i Sprawiedliwości, do którego należy od 2002 roku. Pracuje w komisjach edukacji, kultury i rewizyjnej. Współpracownicy i lokalnie przeciwnicy polityczni zgadzają się, że jest osobą pracowitą i zdecydowaną, ale też upartą. Przyznają też, że ma cięty język. W kampanii wyborczej skupiła się na krytyce obecnego prezydenta. Wypominała mu, że zadłużył miasto, że szasta miejskimi pieniędzmi: - Mamy dosyć gigantomanii i wydawania ogromnych publicznych pieniędzy na imprezy, które wcale nie służą wrocławianom, czy poprawie jakości ich życia - mówiła Stachowiak-Różecka.

Kandydatka ma 41 lat, ukończyła resocjalizację na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie pracuje jako doradca finansowy. Przez wiele lat była związana z branżą filmową, zajmowała się produkcją filmów fabularnych i dokumentalnych. Była również szefem Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu.

Jest zamężna. Ma 17-letniego syna Jeremiasza.

Kandydatka PiS na prezydenta Wrocławia o wynikach wyborów
Kandydatka PiS na prezydenta Wrocławia o wynikach wyborówM. Skrobotowicz | TVN24 Wrocław

Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowało we Wrocławiu z dużych nazwisk i postawiło na lokalną działaczkę. Chyba się opłaciło się, bo po raz pierwszy od 12 lat będziemy tam mieć drugą turę wyborów. Można dyskutować, na ile jest to zasługa Stachowiak-Różeckiej, a na ile Rafała Dutkiewicza, który w ostatniej kadencji miał kilka spektakularnych wpadek (zakup zdjęć Marylin Monroe, wycinka drzew, kolizja, którą spowodował). Lokalni działacze są mu na tyle niechętni, że przeciwniczkę prezydenta przed drugą turą poparli zarówno Waldemar Bednarz, który w wyborach reprezentował SLD i Zielonych oraz liberalna Nowa Prawica. Zwycięstwo PiS w bastionie popierającej Dutkiewicza Platformy, byłoby jednak dużą niespodzianką.

W gdańskiej "dogrywce" przeciw urzędującemu Pawłowi Adamowiczowi startuje kandydat Prawa i Sprawiedliwości – Andrzej Jaworski. 49-letni Adamowicz z Platformy Obywatelskiej rządzi Gdańskiem od 1998 r. W 2002 r. ostateczne zwycięstwo uzyskał dopiero w II turze. W 2006 i 2010 wygrywał już w pierwszej turze. Teraz obecny prezydent zdobył 45,84 proc. głosów, a jego przeciwnik 26,37 proc. poparcia.

CZYTAJ WIĘCEJ O PAWLE ADAMOWICZU

Paweł Adamowicz - wyniki wyborówtvn24

Andrzej Jaworski próbuje pokonać rządzącego Gdańskiem przez 16 lat Adamowicza już trzeci raz. Kandydował na prezydenta i 2006, i w 2010 roku.Wtedy nie udało mu się jednak doprowadzić do drugiej tury wyborów. - Cieszę się, że gdańszczanie zmieniają trend - komentował najnowsze wyniki Jaworski.

W swojej działalności publicznej polityk często demonstruje przywiązanie do wiary katolickiej. Jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, i to w ramach tej funkcji w maju tego roku złożył zawiadomienie do prokuratora generalnego ws. Janusza Palikota, który według niego znieważył biskupów, nazywając ich pedofilami.

Jaworski organizował też manifestacje przeciwko decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji na platformie cyfrowej, protestował przeciwko czytaniom sztuki "Golgota Picnic" i oskarżał Nergala o obrazę uczuć religijnych.

Przeciwnik Adamowicza jest posłem już drugą kadencję, cztery lata temu został też szefem gdańskiego oddziału PiS. Najbardziej znaczący w karierze Jaworskiego jest okres od marca 2006 roku do marca 2008 r., kiedy został prezesem Stoczni Gdańsk. Doszło wówczas do prywatyzacji tego zakładu przez ukraiński kapitał. Potem Jaworski został odwołany.

Jaworski to absolwent etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ukończył też studia doktoranckie z zakresu politologii. Jest żonaty, ma dwie córki.

Andrzej Jaworski: Mam nadzieję że te wyniki się utrzymają
Andrzej Jaworski: Mam nadzieję że te wyniki się utrzymajątvn24

Jego oficjalne hasło wyborcze to - "21 postulatów dla Gdańska". Polityk PiS próbował w ten sposób nawiązać do tradycji Solidarności i historycznego strajku w sierpniu 1980 roku.

W swoich postulatach Jaworski obiecuje gdańszczanom m.in. "przyjazną i uczciwą administrację", "Gdańsk bez układów" i "powszechny dostęp do internetu w komunikacji miejskiej i w szkołach". Adamowiczowi zarzuca, że obecny prezydent przez 16 lat popełniał te same błędy i nie pokaże nic nowego. Wygrać będzie mu trudno, bo Adamowiczowi niewiele zabrakło zwycięstwa już w pierwszej turze.

W trakcie wyborów samorządowych w 2010 roku popierany przez PiS Czesław Bielecki nie zagroził Hannie Gronkiewicz-Waltz. Kandydatka PO zdobyła w I turze ponad 53 proc. i ponownie została wybrana na fotel prezydenta Warszawy. To, czego nie udało się dokonać cztery lata temu Czesławowi Bieleckiemu, zrobił Jacek Sasin. Polityka PiS poparło 172 887 warszawiaków, czyli ponad 27 procent głosujących. To on będzie rywalizował z Hanną Gronkiewicz-Waltz w II turze wyborów prezydenckich w stolicy.

Hanna Gronkiewicz - Waltz - wyniki wyborówtvn24

Sasin to polityk drugiego garnitura PiS, raczej typ urzędnika, niż partyjnego lidera. Do momentu startu kampanii w studiach telewizyjnych bywał raczej rzadko, ale gdy już zaczął, radził sobie nadspodziewanie sprawnie.

Kilka lat temu zasłynął propozycją budowy w podwarszawskim Otwocku sanatorium leczącego ropą naftową z Azerbejdżanu. W tej kampanii egzotycznych pomysłów nie forsował, płynął raczej w głównym nurcie - deklarował, że popiera buspasy, budżet obywatelski, czy sprzedaż mieszkań komunalnych za 10 procent wartości. Tęczę i palmę uważa za kicz i wolałby widzieć w stolicy łuk triumfalny. Stwierdził, że możliwe jest wprowadzenie darmowej komunikacji publicznej dla wszystkich płacących tutaj podatki. Tym, według wielu populistycznym, postulatem sam podstawił sobie nogę. Szybko wyciągnięto mu, że nie mieszka w Warszawie i nie rozlicza tutaj PIT-u.

Jacek Sasin był bliskim współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego, pełnił funkcję szefa jego kancelarii. Wcześnie sprawował także funkcje kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, wiceburmistrza dzielnicy Śródmieście i wojewody mazowieckiego. Obecnie jest posłem z okręgu podwarszawskiego.

 Jacek Sasin komentuje sondażowe wyniki
Jacek Sasin komentuje sondażowe wynikitvn24

Choć Hannie Gronkiewicz-Waltz niewiele zabrakło do zwycięstwa już w pierwszej turze, to Sasin nie złożył broni. Prowadził aktywną kampanie, spotkał się z urzędującą prezydent na debacie telewizyjnej, zadbał o poparcie Piotra Guziała, który w pierwszej turze dostał ponad 8 proc. głosów. Żeby wygrać z Hanną Gronkiewicz-Waltz potrzebowałby ich jednak znacznie więcej.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws/kv / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl