W centrum Bydgoszczy trwa budowa kanału retencyjnego. Podczas robót odkryto fragmenty muru kościoła ewangelickiego, który stał w tym miejscu do 1903 roku. Prowadzone badania archeologiczne mogą wpłynąć na terminowość prac związanych z realizacją miejskiego projektu.
Podczas prac związanych z budową obiektu retencyjnego na ul. Magdzińskiego w Bydgoszczy odkryto mury kościoła ewangelickiego. W wykopie znajdowane są też fragmenty zwierzęcych kości i glinianych naczyń.
W miejscu tym, jeszcze do 1903 r., istniała ewangelicka fara. Wzniesiono ją w 1787 roku, 15 lat po tym, jak Bydgoszcz znalazła się w zaborze pruskim. Została zburzona z powodu złego stanu technicznego oraz konieczności przebicia ul. Kościelnej (dzisiejszej Magdzińskiego) aż do nowego ewangelickiego kościoła farnego na pl. Kościeleckich (dzisiaj kościół jezuitów św. Andrzeja Boboli).
- Znajdują się tutaj późnośredniowieczne cegły, wtórnie użyte do budowy kościoła nowożytnego. Do tego celu wykorzystano materiały z rozbiórki murów miejskich i innych parceli – na łamach portalu "Bydgoszcz Informuje" tłumaczy archeolog Andrzej Retkowski.
Bydgoszcz dostosowuje się do zmian klimatycznych
Budowa obiektu retencyjnego jest prowadzona w ramach realizowanego od 2017 roku przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację projektu "Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy".
Celem całego projektu jest ochrona miasta przed skutkami nawałnic i potężnych ulew. Zebrana w zbiornikach deszczówka będzie wykorzystywana w okresach suchych.
Prace na tym obszarze mają potrwać do końca sierpnia, ale nie wiadomo jeszcze, jak na terminowość wpłyną prowadzone na miejscu badania archeologiczne.
Źródło: tvn24.pl/Urząd Miasta Bydgoszczy
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Bydgoszczy / M. Kalaczyński