Prawie 25 tysięcy metrów sześciennych betonu wylano w ciągu siedmiu dni na dno wykopu pod siedzibę Muzeum II Wojny Światowej. Podczas tej operacji opróżniono ponad 3 tysiące betoniarek. Za kilka tygodni powinien rozpocząć się drugi etap budowy.
Zakończyło się wylewanie betonu, który uszczelnił dno głębokiego na 16 m wykopu pod siedzibę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Operacja - największa tego typu w Polsce - trwała nieprzerwanie ponad siedem dób.
Projekt architektoniczny placówki powstającej w miejscu podmokłym, gdzie do Motławy wpada Kanał Raduni, zakłada, że duża jej część, w tym przestrzeń przeznaczona na wystawę główną, znajdzie się pod ziemią. Aby zabezpieczyć przed wodą podziemie obiektu, inżynierowie postanowili uszczelnić dno betonowym "korkiem".
- To bardzo trudna i rzadko stosowana metoda, ale w przypadku naszej siedziby – ze względu na wysoki poziom wody gruntowej - była konieczna – powiedział wicedyrektor muzeum Janusz Marszalec.
Ponad 3 tysiące betoniarek
Wylewanie betonu na dno wykopu rozpoczęło się 21 maja, a zakończyło w środę, 28 maja. - Beton był wylewany non stop: przez całą dobę na plac budowy dojeżdżały betoniarki z kolejnymi dostawami. Nie mogliśmy pozwolić na żadną przerwę, bo istniałoby wówczas niebezpieczeństwo, że beton nie stworzy jednolitej masy, że pojawią się w nim szczeliny – wyjaśnił Marszalec.
Beton na dnie wykopu o powierzchni prawie dwóch hektarów utworzył warstwę o grubości około 1,6 metra.
Krzysztof Graff, który w imieniu firmy Soletanche kieruje podziemnymi pracami, powiedział, że w sumie na dno wykopu wylano zawartość około 3,1 tysiąca samochodowych gruszek z betonem.
Dodatkową trudnością w trakcie operacji był fakt, że – ze względów technologicznych - beton wylewano do wykopu, który jest... pełen wody. - Dopiero za jakieś trzy, cztery tygodnie, gdy beton „dojrzeje”, wypompujemy wodę. Wówczas teren budowy przejmie konsorcjum, którego liderem jest Warbud SA czyli wykonawca drugiego etapu prac – powiedział Marszalec.
Muzeum za prawie 360 milionów
Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku na działce liczącej 1,7 ha powierzchni. Polski rząd w ramach wieloletniego programu zarezerwował na projekt 358 mln zł. Kolejne 27 mln zł dołoży do inwestycji ministerstwo kultury. Otwarcie planowane jest na wrzesień 2016 r.
Siedzibę placówki zaprojektowało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Zgodnie z tym projektem na powierzchni działki stanie wysoki na około 40 metrów budynek w kształcie pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta. W tej części, na sześciu poziomach użytkowych, zaplanowano m.in. zaplecze administracyjne, bibliotekę, sale wykładowe i kawiarnię.
Ekspozycja główna Muzeum II Wojny Światowej składać się będzie z trzech bloków nazwanych wstępnie: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Projekt wystawy przygotowała belgijska firma Tempora SA, która w październiku 2009 r. zwyciężyła w konkursie na wstępną koncepcję ekspozycji. Urządzona w nowoczesny sposób scenografia uzupełniona o liczne multimedia będzie tłem dla autentycznych przedmiotów związanych z II wojną, a całość ma pokazać spójny obraz II wojny światowej i jej konsekwencji zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi.
Tutaj budowane jest muzeum:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: md/r / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum II Wojny Światowej | Roman Jocher