Kąpali się tu prezydenci, śpiewał o niej Franek Kimono. Kurort dla "miljonerów" w środku lasu

[object Object]
Jurata przyciagała jak magnes NAC
wideo 2/2

Nie było tam nic, ale w krótkim czasie pojawiło się wszystko. Nad morzem, w sosnowym borze powstał raj dla zamożnych klientów. Jurata miała być najmodniejszym kurortem dla polskich "miljonerów". I była. Tu wypoczywali m.in. prezydent Ignacy Mościcki, Beckowie i temperamentna rodzina Kossaków. Lokalna prasa szybko okrzyknęła Juratę "polskim Palm Beach", a złośliwcy "Dziuratą".

"Tam, gdzie przed paru jeszcze laty szumiał gęsty bór helski, smutnie dumając nad łysinami pustych wydm, a fale morskie obmywały prześliczną plażę, nietkniętą nogą letnika, dziś stanęły szeregi pięknych, nowoczesnych willi i domków campingowych, otoczonych rabatami róż i barwnego kwiecia" - tak pisali dziennikarze "Gazety Gdańskiej" w 1935 roku.

Nad którym kurortem tak się rozpływali? Nad młodziutką Juratą, która powstała w okresie międzywojennym dzięki grupie warszawskich przedsiębiorców, którzy w 1928 roku utworzyli Spółkę Akcyjną "Jurata". A potem w ekspresowym tempie zamienili to urokliwe pustkowie w jeden z najmodniejszych kurortów.

Bór sosnowy w Juracie NAC

Nazwa z konkursu?

Ale po kolei. Skoro Jurata powstała z niczego, to skąd wzięła się nazwa? Tę zagadkę próbowała rozwikłać Małgorzata Abramowicz, która dotarła do wspomnień ks. Pawła Stefańskiego. Duchowny twierdził, że nazwę wybrano w konkursie.

" (...) Otóż ogłoszono konkurs i wyznaczono 500 zł nagrody na najlepszą i najodpowiedniejszą nazwę nowego uzdrowiska. Chodziło o nazwę czysto polską, o brzmieniu dającym się łatwo wymówić także w obcych językach. Nagrodę przyznano nauczycielce, która zaproponowała nazwę Jurata. Jest to imię starosłowiańskiej bogini morskiej" - czytamy w książce "Jurata: kurort z niczego".

Trudno jednak znaleźć jakiekolwiek wzmianki o konkursie czy też pomysłowej nauczycielce. Pewne jest to, że od 1928 roku Jurata to nazwa spółki zarejestrowanej w sądzie.

Z niczego zrobić coś

Jurata rosła w oczach. Przedsiębiorcy szybko wznieśli kilkanaście hoteli i pensjonatów. Wśród nich był ten najokazalszy, wizytówka kurortu: hotel Lido.

"Pokoje umeblowane, woda gorąca, telefon, restauracja, kawiarnia, dansingi, cocktail bar. Ceny konkurencyjne!" - reklamował się hotel w prasie.

Hotel Lido w Juracie NAC

Dansingi były bardzo popularne. W modnym hotelu chętnie bawili się znani i lubiani. Tak "potańcówki" dla wyższych sfer zapamiętała Magdalena Samozwaniec (córka Wojciecha Kossaka - przyp. red.):

Wieczorem na dansingu w „Lido” panie robiły „oko” do Eugeniusza Bodo, do Pięknej Korty – panowie zaś przyglądali się Marii Bogdzie, obydwu Halamkom – Lodzie i Zizi (…)".

Dansing w Lido Polona

Spółka budowała również wille. Zarówno na sprzedaż, jak i do wynajęcia. Zazwyczaj miały one 2-3 pokoje, łazienkę oraz kuchnię i toaletę. Jaki wysoki standard! Do tego do budynków doprowadzono kanalizację, prąd oraz wodę.

Jak grzyby po deszczu rosły też rzędy domków kempingowych. Jeden z nich upodobał sobie znany malarz Wojciech Kossak, który regularnie odwiedzał Juratę.

Domki letniskowe w Juracie NAC

„Tatko był jednym z pierwszych udziałowców campingowych domków w Juracie. Domki te dzierżawiło się od konsorcjum na 90 lat. I wpłaciwszy pewną kwotę, resztę spłacało się w długoterminowych ratach. Domki solidne i uczciwie budowane, stanęły w zawrotnym tempie na pustym dotychczas terenie. Za przykładem Wojciecha poszli i inni panowie z rządu, warszawscy przemysłowcy i paru bogatych ziemian. W przeciągu kilku lat powstało piękne letnisko ozdobione luksusowym hotelem „Lido”, przed który codziennie zajeżdżały wspaniale limuzyny rządowe" - pisała Magdalena Samozwaniec.

Wojciech Kossak podczas swojego pobytu w 1937 rokuNAC

Dla ówczesnej śmietanki towarzyskiej Jurata była jak magnes. Nie tylko Kossakowie pokochali to miejsce. Tutaj wypoczywał też prezydent Ignacy Mościcki z żoną i córką. Tutaj po prostu chciał być każdy.

"W południowych godzinach sunęli nad zatokę państwo Beckowie, którzy tu mieli swoją willę. Pani Dziuba w jakimś zawrotnym upojnym komplecie plażowym szła otoczona swoim dworem (…)" - wspominała Samozwaniec.

Ignacy Mościcki był pierwszym prezydentem, który wypoczywał w Juracie. Po II wojnie światowej na Półwyspie Helskim chętnie wypoczywali partyjni dygnitarze oraz kolejni prezydenci RP. tvn24.pl

Prezydent Mościcki w Juracie NAC

Złoty piasek

Ale to nie wille i modne hotele grały pierwsze skrzypce w kurorcie. Letników przyciągał tu złoty piasek i morze.

"Plaża ta od strony "Wielkiego Morza", odpowiednio zabezpieczona i zaopatrzona w pomost strażniczy, zamigotała barwną mozajką kostjumów i koszy kąpielowych. Nad nią rozłożył swoje szerokie skrzydła nowoczesny, elegancki "kurhaus". Z drugiej strony - o kilometr szerokości półwyspu i Juraty - od strony zatoki - stanęło piękne molo w przystanią "Żeglugi" skąd uruchomiono regularną komunikację motorową z Jastarnią, Helem i stałym lądem" - tak dziennikarze opisywali młodziutką Juratę.

Widok na deptak i plażę NAC

"Dziurata"

Gdańska prasa nie szczędziła komplementów Juracie. Wychwalano przemyślany projekt, rozbudowaną infrastrukturę. Nic w tym dziwnego, że rodzimy kurort wkrótce okrzyknięto "polskim Palm Beach".

Jednak nie wszyscy patrzyli na Juratę tak bezkrytycznie. "Litości" nie miała Magdalena Samozwaniec, satyryczka słynąca z ciętego języka.

"Lata: trzydziesty szósty, siódmy, ósmy - stanowiły okres największego rozkwitu Juraty i też słusznie oburzali się panowie z zarządu, kiedy Madzia z jednym ze swoich felietonów nazwała tę perłę Wybrzeża "Dziuratą". Poszli na skargę do Wojciecha (Kossaka - przyp. red.), który ostro zgromił zjadliwą humorystkę" - czytamy w książce "Maria i Magdalena".

Samozwaniec zdania nie zmieniła. Ale jej "Dziurata" nie zdyskredytowała kurortu. Jurata tętniła życiem aż do września 1939 roku. To właśnie tam wojna zastała Kossaków.

Molo w Juracie NAC

--------------------------------------------------

Jurata nie była jedynym kurortem, który powstał w dwudziestoleciu międzywojennym. Równie prężnie rozwijała się "nowa Warszawa", czyli Jastrzębia Góra. Ona również powstała na nieużytkach. I też za sprawą warszawiaka.

O tym, gdzie w Jastrzębiej Górze powstała willa dla Józefa Piłsudskiego i dlaczego zbudowano tam windę na plażę przeczytasz w książce "Bałtyk. Historie zza parawanu" Aleksandry Arendt.

Książka ukazała się 18 lipca 2018 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

--------------------------------------------------

Korzystałam z publikacji: "Maria i Magdalena cz. 2" Magdaleny Samozwaniec; "Polskie wybrzeże Bałtyku" Mariana Czernera; "Jurata: kurort z niczego" Małgorzaty Abramowicz; Gazeta Gdańska z 26 VI 1935 r.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Aleksandra Arendt / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: NAC

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami. We wtorek największe ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk jest we wschodniej i północno-wschodniej części kraju. Możliwe są bardzo silne opady deszczu i grad - zapowiada IMGW. W dwóch województwach ogłoszono ostrzeżenia drugiego stopnia.

Tu dziś będzie groźnie. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Tu dziś będzie groźnie. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

W Krajowej Radzie Sądownictwa pojawił się pomysł, aby specjalna komisja sprawdzała najbardziej wrażliwe dane w sądach wojskowych i powszechnych w całej Polsce - poinformował Krzysztof Kwiatkowski z Koalicji Obywatelskiej. Opinię prawną wspierającą ten pomysł wydał sędzia Tomasz Szmydt jako dyrektor departamentu prawnego Krajowej Rady Sądownictwa – podkreślił senator.

Kwiatkowski: sędzia Szmydt chciał znać dokumenty wszystkich sędziów

Kwiatkowski: sędzia Szmydt chciał znać dokumenty wszystkich sędziów

Źródło:
TVN24, PAP

- W sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa na pewno nie zadowolimy wszystkich - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Donald Tusk. Chodzi o poprawkę Senatu, zgodnie z którą kandydatami do KRS będą mogli być neosędziowie, powołani po zmianach w Radzie z grudnia 2017 roku. Szef rządu zapewnił, że w tej sprawie ma zaufanie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

"To może zaryzykujemy". Tusk o prezydencie i "jedynej szansie" w sprawie KRS

"To może zaryzykujemy". Tusk o prezydencie i "jedynej szansie" w sprawie KRS

Źródło:
TVN24, PAP

Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie będzie się to tak samo opłacać. Ci co mają już turbiny, liczą zyski. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. "Tydzień za tydzień"

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. "Tydzień za tydzień"

Źródło:
Business Insider

We Włoszech nieopodal Neapolu doszło w poniedziałek do trzęsienia ziemi. Jeden z odnotowanych wstrząsów miał 4,4 stopnia w skali Richtera i był najsilniejszym od 40 lat w tym rejonie. Wielu ludzi wyszło na ulice, ze sklepowych półek posypały się produkty, doszło też do niewielkich uszkodzeń budynków.

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Trzęsienie ziemi w okolicy Neapolu. Najsilniejsze od kilku dekad

Źródło:
Repubblica, PAP

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Agenci CBA zatrzymali wieloletnią burmistrzynię Sokółki (woj. podlaskie) Ewę K. Z kolei prokurator MTK wystąpił o wydanie nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony w jego rządzie Joawa Galanta i przywódców Hamasu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 21 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 21 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 21 maja

Źródło:
PAP, TVN24

W kamienicy w Bełchatowie znaleziono ciała mężczyzny i kobiety. Mieszkali po sąsiedzku z zatrzymanym w tej sprawie mężczyzną, który według nieoficjalnych informacji miał im zadać ciosy nożem.

Zamordowane małżeństwo, zatrzymany sąsiad

Zamordowane małżeństwo, zatrzymany sąsiad

Źródło:
PAP

818 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Podczas operacji przeprowadzonej w nocy z soboty na niedzielę na Krymie prawdopodobnie zniszczyliśmy mały rosyjski okręt rakietowy Cyklon, co oznacza, że wróg nie ma tam już okrętów przenoszących pociski manewrujące - oznajmił rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Był czas, że TVN potrzebował wsparcia i zawsze będziemy wdzięczni, że mogliśmy na nie liczyć ze strony widzów i innych mediów, czasem tych wielkich, a czasem tych mniejszych. I zwłaszcza ze strony lokalnych mediów wymagało to wielkiej odwagi. Dziś to oni, choć już z innych powodów, potrzebują pomocy.

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Patrzą władzy na ręce, opisują problemy mieszkańców. Lokalne media mogą nie przetrwać bez wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

- Prezydent odniósł się do katastrofy, w której ginie prezydent obcego kraju, mówiąc o tym, że my też przeżywaliśmy podobną sytuację - tłumaczył w "Kropce nad i" minister Andrzej Dera. Odniósł się do kondolencji, jakie Andrzej Duda wystosował po śmierci prezydenta Iranu i w których nawiązał do katastrofy smoleńskiej. Komentował to również premier Donald Tusk w "Faktach po Faktach", który ocenił, że "prezydent niepotrzebnie przekroczył pewną granicę".

Andrzej Duda krytykowany za kondolencje. Prezydencki minister broni ich treści

Andrzej Duda krytykowany za kondolencje. Prezydencki minister broni ich treści

Źródło:
TVN24

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. W urzędzie miejskim odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, a na wtorek zaplanowane jest szacowanie strat po nawałnicy. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

- Nie spotkałem nikogo wśród policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej czy żołnierzy, kto by czerpał satysfakcję z tego, że czasami musi używać siły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Donald Tusk, pytany o przypadki stosowania pushbacków na granicy polsko-białoruskiej. Dodał, że czasami zdarza się "oczywisty konflikt między tym, co musi robić państwo, żeby chronić granicę, a co chcą i muszą robić ludzie, którym wrażliwość każe pomagać innym ludziom, którzy są w potrzebie".

Tusk o pushbackach i sytuacji na granicy. Mówi o "oczywistym konflikcie"

Tusk o pushbackach i sytuacji na granicy. Mówi o "oczywistym konflikcie"

Źródło:
TVN24, PAP

W dniach 6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Mogą się okazać jednymi z najważniejszych w historii. To od ich wyników zależy, czy najsilniejszy głos w Europie będzie należeć do partii demokratycznych, czy do skrajnie prawicowych. Te ostatnie, zwłaszcza we Francji, zaczynają bardzo zyskiwać w sondażach, a ich liderzy już stoją na czele rządów we Włoszech czy na Węgrzech.

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Przeciwnicy prawicy z całej Europy protestowali w Madrycie. "Trzeba się zmobilizować, nie dać wygrać faszystom, ocalić demokrację"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Wszyscy sobie wyobrażaliśmy, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości będą odbywały się bardziej dynamicznie - przyznał w "Tak jest" sędzia Igor Tuleya. Dodał, że jest "rozczarowany". Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati skomentował nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, mówiąc, że "poprawka w Senacie jest błędem".

"Zniecierpliwienie" i poprawka, która "jest błędem"

"Zniecierpliwienie" i poprawka, która "jest błędem"

Źródło:
TVN24

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce przypadają na gorący polityczny okres - to ostatnia część "wyborczego trójskoku". Jedni walczą o zwycięstwo, inni o przetrwanie, ale każdy ma coś do udowodnienia. O co grają poszczególne partie polityczne?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

Źródło:
tvn24.pl

Skandal z zakażoną krwią w Wielkiej Brytanii nie był wypadkiem, ale winą lekarzy i kolejnych rządów - wskazują wyniki publicznego dochodzenia zaprezentowane w poniedziałek na Wyspach. W wyniku zakażeń trzy tysiące osób zmarło, a tysiące innych zachorowało na zapalenie wątroby albo zaraziło się wirusem HIV.

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport mówi o tysiącach ofiar

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport mówi o tysiącach ofiar

Źródło:
Reuters, BBC

Agenci CBA zatrzymali wieloletnią burmistrzynię Sokółki (woj. podlaskie), a także piętnaście innych osób - wynika z informacji tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń o korupcję przy inwestycjach samorządowych.

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Źródło:
tvn24.pl

Wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela, ministra obrony w jego rządzie oraz przywódców Hamasu to dopiero początek ewentualnego procesu karnego. Zgodę na taki nakaz muszą wyrazić sędziowie. Jeśli tak by się stało, wszystkie 124 państwa uznające jurysdykcję MTK mają obowiązek dokonać aresztowania. O tym, co jeszcze może oznaczać wniosek i jak mogą potoczyć się jego losy, mówili w TVN24 i TVN24 BiS eksperci.

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Źródło:
TVN24, BBC, New York Times

Nie żyje czteroletnia dziewczynka, a 40-letnia kobieta trafiła do szpitala po tym, jak znaleziono je leżące na podłodze w jednym z mieszkań w miejscowości Zagórzany (woj. małopolskie). Służby weszły do mieszkania siłowo.

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Szarlotka zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu 78 najlepiej ocenianych słodkich ciast świata według portalu Taste Atlas. Wyprzedziła między innymi amerykański placek jabłkowy, angielskie ciasto Banoffee czy francuską tartę cytrynową. Poza nią nie trafił tam jednak żaden inny wypiek z Polski.  

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Źródło:
Taste Atlas, tvn24.pl

W Srebrowie (woj. podlaskie) trzy psy pogryzły sześcioletnią dziewczynkę na placu zabaw. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, natomiast psy trafiły na obserwację do lecznicy. Okazało się, że zwierzęta nie mają zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Psy nie należały do rodziny dziewczynki.

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Źródło:
tvn24.pl

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl