Kąpali się tu prezydenci, śpiewał o niej Franek Kimono. Kurort dla "miljonerów" w środku lasu

[object Object]
Jurata przyciagała jak magnes NAC
wideo 2/2

Nie było tam nic, ale w krótkim czasie pojawiło się wszystko. Nad morzem, w sosnowym borze powstał raj dla zamożnych klientów. Jurata miała być najmodniejszym kurortem dla polskich "miljonerów". I była. Tu wypoczywali m.in. prezydent Ignacy Mościcki, Beckowie i temperamentna rodzina Kossaków. Lokalna prasa szybko okrzyknęła Juratę "polskim Palm Beach", a złośliwcy "Dziuratą".

"Tam, gdzie przed paru jeszcze laty szumiał gęsty bór helski, smutnie dumając nad łysinami pustych wydm, a fale morskie obmywały prześliczną plażę, nietkniętą nogą letnika, dziś stanęły szeregi pięknych, nowoczesnych willi i domków campingowych, otoczonych rabatami róż i barwnego kwiecia" - tak pisali dziennikarze "Gazety Gdańskiej" w 1935 roku.

Nad którym kurortem tak się rozpływali? Nad młodziutką Juratą, która powstała w okresie międzywojennym dzięki grupie warszawskich przedsiębiorców, którzy w 1928 roku utworzyli Spółkę Akcyjną "Jurata". A potem w ekspresowym tempie zamienili to urokliwe pustkowie w jeden z najmodniejszych kurortów.

Bór sosnowy w Juracie NAC

Nazwa z konkursu?

Ale po kolei. Skoro Jurata powstała z niczego, to skąd wzięła się nazwa? Tę zagadkę próbowała rozwikłać Małgorzata Abramowicz, która dotarła do wspomnień ks. Pawła Stefańskiego. Duchowny twierdził, że nazwę wybrano w konkursie.

" (...) Otóż ogłoszono konkurs i wyznaczono 500 zł nagrody na najlepszą i najodpowiedniejszą nazwę nowego uzdrowiska. Chodziło o nazwę czysto polską, o brzmieniu dającym się łatwo wymówić także w obcych językach. Nagrodę przyznano nauczycielce, która zaproponowała nazwę Jurata. Jest to imię starosłowiańskiej bogini morskiej" - czytamy w książce "Jurata: kurort z niczego".

Trudno jednak znaleźć jakiekolwiek wzmianki o konkursie czy też pomysłowej nauczycielce. Pewne jest to, że od 1928 roku Jurata to nazwa spółki zarejestrowanej w sądzie.

Z niczego zrobić coś

Jurata rosła w oczach. Przedsiębiorcy szybko wznieśli kilkanaście hoteli i pensjonatów. Wśród nich był ten najokazalszy, wizytówka kurortu: hotel Lido.

"Pokoje umeblowane, woda gorąca, telefon, restauracja, kawiarnia, dansingi, cocktail bar. Ceny konkurencyjne!" - reklamował się hotel w prasie.

Hotel Lido w Juracie NAC

Dansingi były bardzo popularne. W modnym hotelu chętnie bawili się znani i lubiani. Tak "potańcówki" dla wyższych sfer zapamiętała Magdalena Samozwaniec (córka Wojciecha Kossaka - przyp. red.):

Wieczorem na dansingu w „Lido” panie robiły „oko” do Eugeniusza Bodo, do Pięknej Korty – panowie zaś przyglądali się Marii Bogdzie, obydwu Halamkom – Lodzie i Zizi (…)".

Dansing w Lido Polona

Spółka budowała również wille. Zarówno na sprzedaż, jak i do wynajęcia. Zazwyczaj miały one 2-3 pokoje, łazienkę oraz kuchnię i toaletę. Jaki wysoki standard! Do tego do budynków doprowadzono kanalizację, prąd oraz wodę.

Jak grzyby po deszczu rosły też rzędy domków kempingowych. Jeden z nich upodobał sobie znany malarz Wojciech Kossak, który regularnie odwiedzał Juratę.

Domki letniskowe w Juracie NAC

„Tatko był jednym z pierwszych udziałowców campingowych domków w Juracie. Domki te dzierżawiło się od konsorcjum na 90 lat. I wpłaciwszy pewną kwotę, resztę spłacało się w długoterminowych ratach. Domki solidne i uczciwie budowane, stanęły w zawrotnym tempie na pustym dotychczas terenie. Za przykładem Wojciecha poszli i inni panowie z rządu, warszawscy przemysłowcy i paru bogatych ziemian. W przeciągu kilku lat powstało piękne letnisko ozdobione luksusowym hotelem „Lido”, przed który codziennie zajeżdżały wspaniale limuzyny rządowe" - pisała Magdalena Samozwaniec.

Wojciech Kossak podczas swojego pobytu w 1937 rokuNAC

Dla ówczesnej śmietanki towarzyskiej Jurata była jak magnes. Nie tylko Kossakowie pokochali to miejsce. Tutaj wypoczywał też prezydent Ignacy Mościcki z żoną i córką. Tutaj po prostu chciał być każdy.

"W południowych godzinach sunęli nad zatokę państwo Beckowie, którzy tu mieli swoją willę. Pani Dziuba w jakimś zawrotnym upojnym komplecie plażowym szła otoczona swoim dworem (…)" - wspominała Samozwaniec.

Ignacy Mościcki był pierwszym prezydentem, który wypoczywał w Juracie. Po II wojnie światowej na Półwyspie Helskim chętnie wypoczywali partyjni dygnitarze oraz kolejni prezydenci RP. tvn24.pl

Prezydent Mościcki w Juracie NAC

Złoty piasek

Ale to nie wille i modne hotele grały pierwsze skrzypce w kurorcie. Letników przyciągał tu złoty piasek i morze.

"Plaża ta od strony "Wielkiego Morza", odpowiednio zabezpieczona i zaopatrzona w pomost strażniczy, zamigotała barwną mozajką kostjumów i koszy kąpielowych. Nad nią rozłożył swoje szerokie skrzydła nowoczesny, elegancki "kurhaus". Z drugiej strony - o kilometr szerokości półwyspu i Juraty - od strony zatoki - stanęło piękne molo w przystanią "Żeglugi" skąd uruchomiono regularną komunikację motorową z Jastarnią, Helem i stałym lądem" - tak dziennikarze opisywali młodziutką Juratę.

Widok na deptak i plażę NAC

"Dziurata"

Gdańska prasa nie szczędziła komplementów Juracie. Wychwalano przemyślany projekt, rozbudowaną infrastrukturę. Nic w tym dziwnego, że rodzimy kurort wkrótce okrzyknięto "polskim Palm Beach".

Jednak nie wszyscy patrzyli na Juratę tak bezkrytycznie. "Litości" nie miała Magdalena Samozwaniec, satyryczka słynąca z ciętego języka.

"Lata: trzydziesty szósty, siódmy, ósmy - stanowiły okres największego rozkwitu Juraty i też słusznie oburzali się panowie z zarządu, kiedy Madzia z jednym ze swoich felietonów nazwała tę perłę Wybrzeża "Dziuratą". Poszli na skargę do Wojciecha (Kossaka - przyp. red.), który ostro zgromił zjadliwą humorystkę" - czytamy w książce "Maria i Magdalena".

Samozwaniec zdania nie zmieniła. Ale jej "Dziurata" nie zdyskredytowała kurortu. Jurata tętniła życiem aż do września 1939 roku. To właśnie tam wojna zastała Kossaków.

Molo w Juracie NAC

--------------------------------------------------

Jurata nie była jedynym kurortem, który powstał w dwudziestoleciu międzywojennym. Równie prężnie rozwijała się "nowa Warszawa", czyli Jastrzębia Góra. Ona również powstała na nieużytkach. I też za sprawą warszawiaka.

O tym, gdzie w Jastrzębiej Górze powstała willa dla Józefa Piłsudskiego i dlaczego zbudowano tam windę na plażę przeczytasz w książce "Bałtyk. Historie zza parawanu" Aleksandry Arendt.

Książka ukazała się 18 lipca 2018 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

--------------------------------------------------

Korzystałam z publikacji: "Maria i Magdalena cz. 2" Magdaleny Samozwaniec; "Polskie wybrzeże Bałtyku" Mariana Czernera; "Jurata: kurort z niczego" Małgorzaty Abramowicz; Gazeta Gdańska z 26 VI 1935 r.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Aleksandra Arendt / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: NAC

Pozostałe wiadomości

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl