W gdańskim Muzeum Archeologicznym można obejrzeć fragment skórzanej 700-letniej piłki, prawdopodobnie najstarszej na świecie. Piłkę odkryli 10 lat temu na terenie gdańskiej Wyspy Spichrzów archeolodzy.
Zabytek można zobaczyć po raz pierwszy, z okazji Euro. To kawałek bardzo ciemnej skóry formą przypominający niewielką miseczkę.
- Była to jedna z trzech części piłki, brakuje drugiego identycznego elementu i paska skóry, który - wszyty pomiędzy nie - spinał całość - opowiada w rozmowie z PAP Ewa Trawicka z Muzeum Archeologicznego.
Cenne znalezisko
Mimo niepozornego wyglądu zabytek ma - zdaniem archeologów - niezwykłą wartość, przede wszystkim ze względu na swój wiek. Muzealnicy przypuszczają, że piłka ma około 700 lat: znaleziono ją bowiem w warstwie ziemi, w której znajdowała się ceramika i pozostałości drewna z przełomu XIII i XIV wieku.
Zapytani o to, czy piłka może być najstarszym tego typu znaleziskiem na świecie, muzealnicy z lekkim wahaniem potwierdzają. - Sądzimy, że tak - mówi Trawicka.
Beata Ceynowa, zajmująca się w muzeum zabytkami skórzanymi, dodała z kolei, że najstarsza skórzana piłka, o jakiej wspomina fachowa literatura, została znaleziona w Szkocji, ale jest ona dużo młodsza od gdańskiej - pochodzi z XVI wieku. - Za to zachowała się w całości - informuje Ceynowa.
Specjalnie na Euro
Na fragment piłki archeolodzy natknęli się przed dziesięcioma laty, w czasie prac archeologicznych na terenie gdańskiej Wyspy Spichrzów. Po zabiegach konserwatorskich znalezisko trafiło do magazynu.
- Przy okazji Euro postanowiliśmy ją trochę odkurzyć - powiedziała Trawicka.
Lepszy model
Fragment piłki eksponowany jest w specjalne dla niego przeznaczonej gablocie, stojącej w holu wejściowym muzeum. Tuż obok zabytku umieszczono też w gablocie współcześnie wykonany model skórzanej piłki, który obrazuje, jak przed wiekami mógł wyglądać oryginał.
Piłka będzie eksponowana do końca Euro 2012 w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26, od poniedziałku do niedzieli w godz. 9.00 - 17.00.
Autor: ws/mz / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe Muzeum Archeologicznego