żeglarze

żeglarze

Cała naprzód! Cel: Antarktyda

Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koprem i jego ośmioosobową polską załogą wyruszył w sobotę z Kapsztadu w RPA, planując okrążenie non-stop najzimniejszego kontynentu Ziemi, jak najbliżej jego brzegów. Jak dotąd, żaden jacht żaglowy nie opłynął całej Antarktydy taką trasą.

Bez parasola na plażę ani rusz

I nad jeziorami, i nad Bałtykiem niebo będzie pełne deszczowych chmur. Jeśli spędzacie czas w kurortach północy i północnego wschodu, bądźcie przygotowani także na burze. No i nie rozstawajcie się ze swetrami - miejscami słupki rtęci wskażą tylko 14 st. Celsjusza.

W piątek na Mazurach złapiecie wiatr w żagle

Żeglującym po wodach północnego wschodu w piątek nie zabraknie powodów do zadowolenia. Choć temperatura powietrza nigdzie nie sięgnie 20 st. Celsjusza, będzie bardzo słonecznie. Z południowego zachodu powieje wiatr o prędkości, którą na pewno docenią krajowi wodniacy.

Na Mazurach może zagrzmieć

Na Mazurach kolejny dzień we znaki będą się dawać przelotne deszcze. W czasie rozpogodzeń natomiast pogoda będzie sprzyjała opalaniu - niektóre ośrodki odnotują nawet 27 stopni. Wiatr z północnego wschodu powieje z prędkością 22-26 km/h.

Burze przeszkodzą w mazurskich rejsach

Niedzielna pogoda na Mazurach będzie zrównoważona w całym regionie, ale niezbyt korzystna dla żeglarzy. Po południu pojawią się przelotne opady i burze - niektóre mogą mieć dość gwałtowny przebieg. Prędkość wiatru w ciągu dnia wyniesie 15-30 km/h, ale burzowe porywy mogą osiągać nawet 90 km/h.

Słoneczna sobota w sam raz na żagle

Żeglarze i wypoczywający na Mazurach mogą liczyć na słoneczną sobotę. Da się odczuć ocieplenie, chociaż nie można mówić o upale w tym regionie. Temperatura wody w jeziorach wyniesie 14-15 stopni, a wiatr przeważnie będzie wiał z prędkością 18-20 km/h.

Na Mazurach dużo słońca, ale chłodno

Przed pływającymi po polskich jeziorach pogodny, ale i chłodny dzień. Nad wodami północnego wschodu, których temperatura wszędzie będzie się równać temperaturze powietrza, łagodnie powieje wiatr.

Mazury słoneczne, ale niezbyt ciepłe

W poniedziałek żeglarze na Mazurach mogą liczyć na ładną pogodę. Będzie słonecznie, momentami może się nieznacznie chmurzyć. Wiatr powieje z południowego zachodu z prędkością 10-20 km/h. Tylko do opalania nie będzie dobrych warunków, bo termometry pokażą maksymalnie 16 st. C. - podobną temperaturę osiągnie woda.

7 st. Beauforta i czarne chmury nad Bałtykiem

We wtorek na polskie wody spadnie sporo deszczu, będzie także wietrznie, przez co żeglujący po rodzimych wodach nie będą mieli powodów do zadowolenia. Tego dnia najlepszych warunków mogą się spodziewać pływający w Chorwacji.

Na Bałtyku będzie szalał sztorm

W poniedziałek należy spodziewać się kiepskich warunków żeglarskich na morzu i jeziorach. Będzie silnie wiało, dodatkowo popada, a temperatura będzie niska.

Sezon żeglarski dobiega końca

Deszcze, burze, silny wiatr - aura pogodowa ani nad Bałtykiem, ani nad jeziorami nie zachęci żeglarzy do opuszczenia portów w sobotę. Również warunki do pływania po wodach Grecji i Chorwacji nie będą najlepsze.

Wrzesień uratował tegoroczny sezon żeglugi

90 tys. osób skorzystało w tym roku z rejsów statkami Żeglugi Augustowskiej. To zdecydowanie mniej niż w ostatnich latach. Tylko dzięki pięknej pogodzie we wrześniu wynik będzie lepszy niż się spodziewano.

Na polskie wody spadnie deszcz

We wtorek niebo nad polskim Wybrzeżem będzie przepełnione deszczowymi chmurami. Nad jeziorami z kolei spodziewamy się większej ilości słońca.

Powieje zachodni wiatr

W Polsce żeglarzom pogoda będzie sprzyjać. Powieje umiarkowanie silny wiatr z zachodu, padać nie powinno, a zachmurzenie będzie umiarkowane. W Grecji i Chorwacji warunki będą jeszcze lepsze.

Sobotnie żeglowanie to sama przyjemność

Warunki do żeglowania w prawie całej Polsce będą wspaniałe. Najmocniej powieje w Ustce i Łebie. Tam wiatr wiejący z zachodu osiągnie siłę nawet 5 stopni w skali Beauforta. Wilki morskie mają okazję opuścić mariny.