Te chmury zwiastują niebezpieczeństwo. Na co powinni uważać żeglarze

We wtorek żeglarze zmagali się ze szkwałem nad Zalewem Mietkowskim
We wtorek żeglarze zmagali się ze szkwałem nad Zalewem Mietkowskim
tvn24
We wtorek żeglarze zmagali się ze szkwałem nad Zalewem Mietkowskimtvn24

Wybierając się w rejsy po otwartych wodach, warto patrzeć w niebo. Już od godzin porannych można przewidzieć wszelkie niebezpieczeństwa, które zagrażają nawet doświadczonym żeglarzom. Razem z synoptykami TVN Meteo przyglądamy się chmurom.

Nawet w piękny słoneczny dzień pogoda może nam dawać znaki o pierwszych symptomach chwiejności w atmosferze. Jeśli w godzinach przedpołudniowych na niebie zobaczymy chmury Altocumulus Castellanus, to znak, że mogą nadejść zmiany.

Altocumulus Castellanus

- Castellanus wygląda jak mury średniowiecznego zamku. Kiedy pojawi się rano, może świadczyć o chwiejności atmosfery i ruchach konwekcyjnych. Często zwiastuje popołudniową burzę, choć rano chmura pojawia się na słonecznym błękitnym niebie lub podczas lekkiego zachmurzenia - tłumaczy synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski.

Altocumulus Castellanus mogą zapowiadać burzeWikipedia (CC BY SA 3.0)

Cumulus Congestus

Jeśli na niebie pojawią się wypiętrzone chmury kłębiaste o dużej rozciągłości pionowej, to również ostrzeżenie o możliwych zmianach. Bardzo często z powodu braku czynników hamujących, mogą z nich powstać chmury cumulonimbus.

- Congestus wypiętrzony zwiastuje warunki do rozwoju cumulonimbusa Cb – chmury burzowej. Im wyższy, tym bliżej jesteśmy burzy - wyjaśnia synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski.

Wypiętrzona chmura kłębiasta

Cumulonimbus Calvus

Są to chmury cumulonimbus, których górna część ma wypukłości i części pączkujące. Calvus może szybko rozbudowywać się do dużych wielkości. Wywołuje intensywne, konwekcyjne opady deszczu, śniegu i szkwały. Wraz z nią pojawia się również silny wiatr.

Jeśli zobaczymy taką chmurę, najlepiej zrezygnować z kontynuacji rejsu i znaleźć bezpieczne miejsce na przeczekanie.

Cumulonimbus Calvus przynoszą burze i szkwałyCC BY-SA 2.5

Cumulonimbus Arcus

Taka chmura powinna być najważniejszym ostrzeżeniem dla wszystkich żeglarzy. Jest znakiem, że nachodzi burza.

- Na zdjęciu jest widoczny cumulonimbus (Cb), czyli nic innego niż chmura o budowie pionowej - precyzuje synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. Jej podstawa znajduje się od kilkuset do kilku tysięcy metrów nad ziemią, zaś wierzchołek nierzadko sięga 12-18 km.

Ciepło-zimna pionowa zakładka

Tak duża wysokość jest wynikiem olbrzymich prądów wstępujących, tj. pionowego ruchu powietrza (konwekcyjnego) jaki zachodzi, gdy ciśnienie atmosferyczne jest obniżone - tłumaczy Raczyński. To właśnie prądy wstępujące tworzą cumulonimbus, nanosząc masy ciepłego i wilgotnego powietrza na masy chłodnego, podczas przechodzenia frontu atmosferycznego. Szybko wznosząca się para wodna zawarta w masach ciepłego powietrza skrapla się wtedy, co skutkuje opadami. O możliwości ich wystąpienia na obszarze świadczy siny kolor u podstawy chmury widoczny na zdjęciu.

- Zwisają z niej strzępy opadających wielkich kropli deszczu, a w niektórych przypadkach gradu - zauważa. Lodowe bryły spadają z tzw. wysokości zamarzania, za którą w Polsce w czasie lata uznaje się odległość 3-5 km od powierzchni Ziemi. - Z kolei środkowa, szara część chmury, składa się dużych kropli deszczu, gradu, nierzadko także śniegu - opisuje dalej Raczyński. Występujące wewnątrz chmury prądy wstępujące są na tyle silne, że unoszą pomniejsze kawałki lodu i krople deszczu coraz wyżej powiększając ich rozmiary.

Przeciętny obserwator jest w stanie jednak dostrzec jedynie podstawę cumulonimbusa. Reporter24 - slavo70 - zdołał na zdjęciu uchwycić drugi charakterystyczny dla tej chmury kształt. Meteorolodzy określają go jako arcus, czyli wał szelfowy - skłębiony w formę podkowy wał burzowych chmur. - Wokół niego wiruje powietrze, będące przyczyną silnego szkwału - wyjaśnia Raczyński.

Wał szelfowy zaobserwowany przez Reportera 24 pod Olsztynemslavko70

Niepoznany szkwał

Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy nawet naukowcy nie są w stanie przewidzieć nadchodzącego niebezpieczeństwa. W 1961 roku doszło do jednej z największych tragedii, której przyczyną był fenomen pogodowy zwany białym szkwałem.

Brygantyna Albatross ze studentami na pokładzie zatonęła, ponieważ w żaglowiec uderzył potężny szkwał. W kilka minut zatonęło kilku członków załogi. Nagłego załamania pogody nie prognozowali synoptycy. Niebezpiecznych zmian atmosferycznych nie można było doszukać się również na niebie. Żywioł pojawił się nagle. Tak samo szybko ustąpił pięknej, słonecznej pogodzie.

Biały szkwał, w meteorologii nazwane jako "microburst", oznaczające zapaść chmury. Naukowcy nie poznali jeszcze dobrze reguł pojawiania się tego zjawiska. Wiadomo, że jest wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ żadne warunki atmosferyczne nie zwiastują jego nadejścia. Zwykle pojawia się z jasnego nieba.

Autor: PW/mk / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed upałami i burzami. Miejscami termometry mają pokazać nawet 32 stopnie Celsjusza, może także zagrzmieć. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Do skwaru dojdą burze. Alarmy

Do skwaru dojdą burze. Alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do redakcji Kontaktu24 zgłosił się pan Wojtek z Szubina (woj. kujawsko-pomorskie), któremu udało się nagrać fruczaka gołąbka, czyli naszego polskiego kolibra.

Fruczak gołąbek przyleciał do Reportera24. Nagranie

Fruczak gołąbek przyleciał do Reportera24. Nagranie

Źródło:
Kontakt24

Pogoda na dziś. Niedziela 15.06 przyniesie słoneczną aurę niemal przez cały dzień. Aura zacznie się psuć wieczorem - w części kraju mogą pojawić się burze. Zrobi się upalnie. Termometry pokażą lokalnie ponad 30 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela, 15.06. Pamiętajmy o wodzie i kremach z filtrem

Pogoda na dziś - niedziela, 15.06. Pamiętajmy o wodzie i kremach z filtrem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest czerwiec, więc truskawki pojawiają się na naszych stołach. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko sama ich czerwona część jest źródłem mnóstwa korzystnych składników odżywczych. Jak przekonują naukowcy z dwóch polskich uczelni, także szypułki są dla nas zdrowe.

Nie wyrzucaj szypułek truskawek

Nie wyrzucaj szypułek truskawek

Źródło:
PAP

Start misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) może odbyć się nie wcześniej niż w czwartek 19 czerwca - wynika z sobotniego wspólnego oświadczenia amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firm Axiom Space i SpaceX.

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Czego spodziewać się w pogodzie w Boże Ciało oraz długi, czerwcowy weekend? W prognozach na ten czas widać dużo słońca. Jeśli pojawią się opady, to tylko lokalnie. Zadowoleni będą ci, którzy nie lubią upału. Sprawdź, co nas czeka.

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Źródło:
tvnmeteo.pl

Koniec weekendu w części kraju zapowiada się z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza. Jak długo zostanie z nami upalna aura? Kolejne dni przyniosą spadek wartości na termometrach, ale wystąpi ryzyko burz.

Ponad 30 stopni już wkrótce, ale na horyzoncie widać zmianę

Ponad 30 stopni już wkrótce, ale na horyzoncie widać zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upalna aura dotarła do Włoch. W sześciu miastach, między innymi w Rzymie, w sobotę w mocy jest najwyższy stopień alertu przed upałem, wydany przez ministerstwo zdrowia. W niedzielę miast, w których obowiązuje to ostrzeżenie będzie jeszcze więcej.

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

Źródło:
PAP

W Turcji naukowcy potwierdzili występowanie nowego, inwazyjnego gatunku kleszcza. Na Haemaphysalis longicornis natrafiono po raz pierwszy w Stambule, ale jego naturalnym miejscem występowania jest Azja Wschodnia. Badacze są zaniepokojeni, ponieważ pajęczak może być odpowiedzialny za przenoszenie 30 różnych chorób.

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Źródło:
Daily Sabah

Maleńki wodny płaz z Meksyku może skrywać wielką tajemnicę dotyczącą zdolności do odrastania kończyn. Naukowcy odkryli właśnie, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa znany z leczenia trądziku kwas retinowy. Czy aksolotl w przyszłości pomoże ludziom odzyskiwać utracone części ciała?

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Źródło:
CNN

Gwałtowne powodzie, które nawiedziły miasto San Antonio w Teksasie, pochłonęły co najmniej 11 ofiar śmiertelnych. Kilka osób uznaje się za zaginione. Służby ratunkowe prowadzą intensywne poszukiwania. Władze ostrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

Źródło:
PAP, BBC

Choć nietoperze żyją zaskakująco długo jak na swoje niewielkie rozmiary, niemal nie zapadają na nowotwory. Naukowcy z University of Rochester doszli do tego, dlaczego się tak dzieje. To odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju nowych terapii onkologicznych u ludzi.

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Źródło:
PAP

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał interesującego odkrycia na temat bakterii. Okazuje się, że gdy są głodne, mogą zabijać i zjadać swoich "pobratymców". Odkrycie opisano w magazynie "Science".

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Źródło:
phys.org

Tajfun Wutip dotarł w piątek do południowych Chin. Przyniósł wichury i obfite opady deszczu. Przed uderzeniem żywiołu władze prewencyjnie ewakuowały kilkanaście tysięcy mieszkańców.

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Źródło:
Reuters, Xinhua, Anadolu Agency

Dziewięciolatka z USA niemal straciła rękę w wyniku ataku rekina na Florydzie. Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, gdzie przeszła "długą operację". Jej krewni opowiedzieli o dramatycznych wydarzeniach w rozmowie z mediami.

Rekin zaatakował 9-latkę

Rekin zaatakował 9-latkę

Źródło:
ABC News, CNN

W amerykańskim stanie Oregon szaleją pożary lasów. Władze zdecydowały o ewakuacji mieszkańców i zamknięciu odcinków autostrad. Niewykluczone, że pożar zaprószył człowiek.

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Źródło:
CNN, KOIN.com

Wilczyca zmarła na skutek zadławienia się foliową torebką z resztkami jedzenia. Zwłoki zwierzęcia zostały znalezione w lasach Nadleśnictwa Kobiór w województwie śląskim. Przyrodnicy apelują o niepozostawianie odpadów w lasach - stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich mieszkańców.

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Źródło:
RDLP Katowice, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

Denga to zakaźna choroba tropikalna, roznoszona przez komary. Naukowcy stale próbują walczyć z jej rozprzestrzenianiem się, opracowując nowe metody, które pozwolą ostrzegać ludność przed zagrożeniem.

"Kiedy słyszę komary, czuję przerażenie"

"Kiedy słyszę komary, czuję przerażenie"

Źródło:
Reuters

W środę późnym popołudniem Madryt nawiedziła potężna burza gradowa. Zaskoczyła mieszkańców i sparaliżowała ruch w wielu częściach miasta. Grad wielkości piłek golfowych pozostawił po sobie duże zniszczeń. Na ulicach stolicy zrobiło się biało.

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Źródło:
El Mundo, Europa Press

Elon Musk nawołuje do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prezes SpaceX wyraził w piątek obawy, że starzejąca się infrastruktura stacji wiąże się z ryzykiem dla astronautów. Jak dodał, do opuszczenia ISS powinno dojść w ciągu dwóch lat.

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
Reuters, AP, SpaceNews, x.com

Tornada przeszły w czwartek przez Teksas. W hrabstwie Wharton potwierdzono wystąpienie dwóch trąb powietrznych, a silny wiatr zdewastował wiele domów. Tornada pojawiły się także w innych częściach stanu.

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Źródło:
CNN, myhighplains.com

Część Republiki Południowej Afryki nawiedziły katastrofalne powodzie, wywołane przejściem zimnego frontu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w czwartek do 78. Władze podkreślają, że może być ich jednak jeszcze więcej.

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

Źródło:
Reuters, SABC

30-latek został zraniony przez bizona w Parku Narodowym Yellowstone we wtorek. Pracownicy podali, że zwiedzający podeszli zbyt blisko do grupy zwierząt, tym samym narażając się na atak. To drugie takie zdarzenie tej wiosny. W maju ofiarą bizona padł 47-latek.

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

Źródło:
The Independent, The Guardian

Zwłoki pływacza szarego zostały wyrzucone na brzeg w rejonie San Francisco. Naukowcy przekazali, że to 18 podobny przypadek od początku roku - to najwyższa liczba, jaką zanotowano od wielu lat. Eksperci nie są pewni, co spowodowało nagły wzrost zgonów zwierząt.

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

Źródło:
The Charlotte Observer, Cal Academy

Truskawkowy Księżyc zalśnił na niebie. Ta pełnia była wyjątkowo efektowna - nasz naturalny satelita pojawił się nisko nad horyzontem, przez co wydawał się szczególnie okazały. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, tvn24.pl

W Grecji po podmorskim trzęsieniu ziemi w rejonie góry Athos uszkodzone zostały co najmniej trzy klasztory - poinformowało ministerstwo kultury. Wstrząsy odnotowano w ubiegły weekend.

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Źródło:
PAP, AFP