Włochy

Włochy

W Półwyspie Apenińskim rządy objęła Królowa Śniegu. Władze sprawuje niepodzielnie, biały puch przykrył nie tylko alpejską część Włoch, ale i dotarł do południowych regionów kraju. Uliczki miasteczek ma Sardynii posłużyły za tory saneczkowe.

Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, nie rozważa możliwości kandydowania na prezydenta Włoch. Dyskusję wokół ewentualnego wysunięcia kandydatury szefa EBC wywołał były premier Silvio Berlusconi.

Zezwalanie parom homoseksualnym na adoptowanie dzieci "czyni z nich towar". Taką opinię wyraził w sobotę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny arcybiskup Vincenzo Paglia. W piątek Sąd Najwyższy Włoch zgodził się, by dziecko wychowywały dwie kobiety.

Śnieżna zima wraca nie tylko do Polski. Według synoptyków w przyszłym tygodniu śnieg przypomni o sobie w południowej Europie - od Hiszpanii po Bałkany. Śnieżny front może nawet przekroczyć basen Morza Śródziemnego i sięgnąć północnych krańców Afryki.

EBC przewiduje stopniowe ożywianie się gospodarek europejskich. S&P również wieszczy koniec kryzysu. Hiszpania i Włochy sprzedają swój dług po najniższych od miesięcy rentownościach. Rozmowa z Łukaszem Bugajem, analitykiem DM BOŚ.

Trzynastoletni chłopiec z północy Włoch po awanturze z ojcem zabrał mu kluczyki do mercedesa i odjechał. Prawdopodobnie chciał dotrzeć do Polski, gdzie mieszka jego siostra - podały w piątek włoskie media. Uciekinier został odnaleziony w Niemczech.

Zarząd miasta Cassino we Włoszech wydał ostateczną formalną zgodę na budowę małego centrum informacyjnego przy polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino. Taką wiadomość przekazała PAP ambasada RP w Rzymie.

Silvio Berlusconi, który wystartuje w zapowiedzianych na koniec lutego wyborach parlamentarnych nie będzie po ewentualnym zwycięstwie premierem nowego rządu. Po kilku tygodniach negocjacji z ugrupowaniem Liga Północna zrezygnował ze swoich ambicji i w poniedziałek poinformował, że interesuje go nie fotel premiera, a "jedynie" teka ministra gospodarki.

Stwierdzenie, że mieszkańcy Neapolu żyją w cieniu wulkanu, brzmi jak banał. Dlatego właściwie nie myślimy o tym, że taka lokalizacja gęsto zaludnionego miasta oznacza realne ryzyko. Przypomina o nim zdjęcie tego obszaru Włoch wykonane przez astronautę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Za łóżko i śniadanie zamiast pieniędzmi, zapłacimy w naturze. To pomysł właścicieli pensjonatów we Włoszech, którym brakuje rąk do pracy lub rozmaitych sprzętów. Za kilkudniowy pobyt można u nich zapłacić instrumentem muzycznym, pracą w ogrodzie lub drobnym pracami remontowymi.

Mario Monti ma dwa miesiące, by odrobić straty do kandydata centrolewicy Pier Luigi Bersaniego, którego ugrupowanie prowadzi w ostatnim tegorocznym sondażu wyborczym we Włoszech. Partia Bersaniego może liczyć na 36-proc. poparcie, a Montiego, który rozpocznie tworzenie swojej listy, obdarza zaufaniem 23 proc. obywateli.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi od "kolejowego" pojedynku z obecnym szefem rządu Mario Montim rozpoczął na dobre kampanię wyborczą. Wzorem Montiego Berlusconi pojechał z Rzymu do Mediolanu pociągiem, a towarzyszyła mu już oficjalnie 27-letnia narzeczona.

100 tysięcy euro dziennie - tyle Silvio Berlusconi będzie płacić swojej obecnej jeszcze żonie Veronice Lario. Finansowe warunki separacji ujawnił dziennik "Corriere della Sera". Matka trójki z pięciorga dzieci byłego premiera ma też dostać dom pod Mediolanem wart 78 milionów euro.

Ustępujący premier Włoch Mario Monti zapowiedział stworzenie listy wyborczej ze swoim nazwiskiem w wyborach do Senatu w lutym przyszłego roku. Robocza na razie nazwa tej listy to - jak wyjaśnił - Agenda Montiego dla Włoch.

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" pochwalił w czwartkowym artykule 13 miesięcy pracy premiera Mario Montiego, który przed świętami zrezygnował z pełnienia funkcji szefa rządu i teraz zastanawia się nad startem w lutowych wyborach. "To sygnał, że Monti zajął miejsce Silvio Berlusconiego jako ulubionego polityka Stolicy Apostolskiej" - komentuje agencja Reutera.

Wiosenna pogoda panuje w dużej części Włoch. Na południu święta Bożego Narodzenia można spędzać na plaży; temperatura dochodzi do 20 stopni Celsjusza.

Ustępujący premier Włoch Mario Monti przedstawił w niedzielę swoją "agendę" ze wskazówkami na przyszłość. Program, który nazwał "Zmienić Włochy, zreformować Europę" zawiera apel, by "nie zniszczyć tego, co uczyniono przy wielkich wyrzeczeniach". Ekonomista dodał też, że "będzie gotów wziąć odpowiedzialność" za państwo, jeżeli zyska poparcie szerokiego grona polityków dla swoich pomysłów.