"Porażka Renziego w referendum grozi kryzysem finansowym"


Zawirowania we włoskiej polityce, jakie uruchomi porażka premiera Matteo Renziego w referendum, grożą kryzysem finansowym, który może się okazać niebezpieczny dla całej strefy euro - komentuje wydarzenia we Włoszech prasa finansowa.

Wycena walut ok. godz. 7:30: - EUR/USD 1,07 - EUR/PLN 4,50 - USD/PLN 4,18 - CHF/PLN 4,15 - GBP/PLN 5,33

Premier Włoch Matteo Renzi, którego rząd przegrał w niedzielę referendum konstytucyjne, zapowiedział, że poda się do dymisji, choć postanowił ją "zamrozić" do czasu uchwalenia budżetu, co ma nastąpić w piątek.

Opozycja chce natychmiastowego rozpisania przedterminowych wyborów. Jak komentują media, w tej sytuacji nie można oczekiwać, że Włochy będą w stanie przeprowadzić poważne reformy strukturalne, które są absolutnie konieczne. Zaniechania grożą kryzysem sektora bankowego, groźnym dla całej strefy euro.

Deutsche Bank ostrzega

"Włochy od dawna były największym zagrożeniem dla przetrwania wspólnej europejskiej waluty i samej Unii Europejskiej PKB ugrzęzło na poziomie z lat 90. Rynek pracy jest nieelastyczny. Banki obciążone są toksycznymi długami" - pisze "Economist".

"Financial Times" cytuje Johna Cryana, prezesa Deutsche Bank, który w poniedziałek ostrzegł pracowników swej firmy, że wynik referendum we Włoszech "jest zwiastunem nowych turbulencji, które mogą rozprzestrzenić się ze sceny politycznej na gospodarkę, szczególnie zagrażając Europie".

Cryan ostrzegł też, że Deutsche Bank będzie teraz funkcjonował "w niepewnym otoczeniu" i grozi mu "szereg niebezpiecznych sytuacji".

Gospodarka Włoch

"Economist" od kilku tygodni ostrzegał, że nawet jeśli Włosi zaakceptują reformy w referendum, to nie wystarczą one, by postawić na nogi gospodarkę kraju, w którym średni wzrost PKB od lat 60. wynosi 0,6 proc. rocznie.

Zadłużenie publiczne sięga 133 proc. PKB - to mniej więcej tyle, ile wynosiło zadłużenie rządu Grecji w 2009 roku, gdy kraj ten popadł w kolosalne tarapaty. "Jeśli Włochy zaczną zmierzać ku niewypłacalności, to będzie to zbyt duży kraj, by móc go uratować" - podkreśla brytyjski tygodnik. Włochy to trzecia pod względem wielkości gospodarka strefy euro. "FT" przypomina, że produkcja przemysłowa Włoch spadła o 25 proc. od kryzysu finansowego w 2008 roku. W ogóle okres, który nastąpił po tym załamaniu finansowym, był dla włoskiej gospodarki katastrofalny; dopiero w ubiegłym roku sytuacja zaczęła się nieco poprawiać, pojawił się niewielki wzrost rzędu 0,8 proc. i mały spadek bezrobocia - do 11 proc. Ale wśród ludzi młodych nadal wynosi ono 37 proc. - podaje "Wall Street Journal".

Reformy niezbędne

Na wiosnę Komisja Europejska ogłosiła, że włoska gospodarka obciążona jest nadmiernymi nierównowagami makroekonomicznymi; oznacza to, że KE oczekuje, iż Rzym wdroży cały zestaw reform mających poprawić sytuację. Nierównowagi makroekonomiczne to np. nadmierne zadłużenie, zbyt wysokie bezrobocie, deficyt handlowy czy niedostosowane do konkurencyjności gospodarki koszty pracy. Włoską gospodarkę trapi też niska produktywność, spadek inwestycji, a ponadto nierówności regionalne są znaczne i uboższe Południe wymaga rządowych subsydiów.

Niebezpieczne zadłużenie banków ustabilizowało się na poziomie 18 proc. wszystkich kredytów - kontynuuje "WSJ". Warto jednak przypomnieć, że te 18 proc. to kredyty warte w sumie 360 mld euro, a zarazem odpowiednik 22 proc. zeszłorocznego PKB Włoch. Dla porównania - we Francji odsetek problematycznych kredytów wynosi 5 proc., w Wielkiej Brytanii 1,5 proc. tego, co pożyczyły banki.

Sektor bankowy

Największym problemem Włoch - a zarazem zagrożeniem dla całej strefy euro - jest właśnie kondycja sektora bankowego. Są one w większości w tak fatalnym położeniu, że gazety finansowe ostrzegają przed zapaścią sektora, która mogłaby doprowadzić do kolejnego kryzysu w Europie. Obciążenie złymi kredytami we Włoszech narastało od ośmiu lat, czyli od kryzysu finansowego, który odbił się fatalnie na sektorze nieruchomości oraz budowlanym, a ich kłopoty, a czasem niewypłacalność, wpędziły w tarapaty banki. Jak pisze "FT", po klęsce Renziego stanowi to największe zagrożenie, ponieważ rekapitalizacja banków staje pod znakiem zapytania. Tymczasem najbardziej zagrożony bank Monte dei Paschi di Siena - najstarszy bank świata, założony w 1472 roku - jest bliski upadku. Zresztą prawie cały sektor bankowy w Italii pilnie potrzebuje zasilenia finansowego. Nowe europejskie przepisy dotyczące banków, które weszły w życie 1 stycznia, stanowią jednak, że podczas takich operacji rząd może dofinansować banki dopiero wtedy, gdy koszty restrukturyzacji poniosą najpierw udziałowcy banków i inwestorzy posiadający bankowe obligacje i aktywa. Jeśli więc prywatni inwestorzy nie zdołają uratować zagrożonych banków - a zwłaszcza Monte dei Paschi di Siena - rząd będzie musiał interweniować i wyłożyć publiczne pieniądze - pisze "FT". A przy tak wysokim zadłużeniu publicznym pole manewru państwa jest dość okrojone.

Przyszłość Unii Europejskiej

Włochy są więc przyczyną obaw na skalę całej Unii Europejskiej. Nie wdrożyły w wystarczającym stopniu reform strukturalnych i nawet rządowe plany uelastycznienia rynku pracy trafiają na wielki opór polityczny. Zdaniem "Economista" reformy Renziego były niewystarczające, a w przypadku rynku pracy - obciążone pewnym błędem, ponieważ starając się ten rynek uelastycznić, rząd ułatwił zwalnianie z pracy ludzi młodych, a to oni są najbardziej zagrożeni bezrobociem. Na szczęście dzięki interwencjom Europejskiego Banku Centralnego (EBC) rentowność włoskich papierów dłużnych utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie - niespełna 2 proc. za 10-letnie obligacje rządowe. Ale jeśli rozwój wypadków po nieudanym referendum Renziego wypłoszy inwestorów, sytuacja może się zmienić. Warto pamiętać, że Italia doświadczyła już ich paniki. W 2011 roku oprocentowanie 10-letnich obligacji przekroczyło krytyczny poziom 7 proc.; uważa się powszechnie, że tak wysokiego oprocentowania długu nie sposób obsłużyć, a rząd nie może już pożyczać pieniędzy na otwartym rynku.

Jakie prognozy

Zdaniem "FT" to, jak Włochy poradzą sobie teraz z zadłużeniem publicznym i sektorem finansowym, zależeć będzie przede wszystkim od tego, jak dalece EBC skłonny będzie nadal skupować włoskie aktywa, by podeprzeć gospodarkę. "Economist" podkreśla jednak, że trudno będzie kontrolować daleko idące konsekwencje porażki Renziego, bo włoskie banki mogą mimo wszystko zdestabilizować strefę euro. Na szczęście - podkreśla - inwestorzy byli przygotowani na to, że Włosi nie poprą w referendum planu reform, i mimo nocnych zawirowań na giełdach i rynkach walutowych w poniedziałek rano ustabilizowały się zarówno kursy akcji, jak i notowania euro, a wszelkie straty zostały odrobione.

Zobacz materiał "Faktów" TVN (05.12.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP