Włochy

Włochy

Papież Franciszek przyjął na audiencji włoskiego dziennikarza, który padł ofiarą żartu programu telewizyjnego, uznanego za najgorszy i najokrutniejszy w jego historii. Nawróconego dziennikarza oszukano, że dzwoni do niego papież; wtedy popłakał się ze wzruszenia.

Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne - to nowy bilans strzelaniny w sądzie w Mediolanie. Wcześniej informowano o czterech ofiarach śmiertelnych. Sprawca to 57-letni mężczyzna, sądzony za umyślne doprowadzenie do bankructwa swej firmy. Został zatrzymany, gdy uciekał na motocyklu.

Skrzaty, wróżki, elfy, potwory i wiedźmy znajdują się nie tylko na stronach bajek dla dzieci, ale także w dokumentach w teczce, założonej przez włoską Straż Leśną. Zebrano w niej relacje ludzi twierdzących, iż w lasach w Apeninach spotkali dziwne stwory.

309 uderzeniami dzwonu i odczytaniem nazwisk tylu właśnie ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w L’Aquili we włoskiej Abruzji zakończył się w poniedziałek nad ranem marsz milczenia upamiętniający 6. rocznicę kataklizmu.

Około 1500 imigrantów płynących z Libii zostało uratowanych na Morzu Śródziemnym w sobotę podczas ratowania pięciu różnych jednostek - poinformowała w niedzielę włoska straż przybrzeżna w komunikacie.

Jan Paweł II spontaniczny, łamiący protokół i wymykający się z Watykanu, a z drugiej strony wizjoner, duchowy przywódca i człowiek o wielkim sercu - tak watykańskie i włoskie media oraz ich rozmówcy wspominają Jana Pawła II w przypadającą w czwartek 10. rocznicę jego śmierci. - Ludzie wciąż wspominają go z czule - powiedział Jacek Pałasiński, wysłannik TVN24 Biznes i Świat do Watykanu.

Wielotysięczna antyrządowa demonstracja odbyła się w sobotę w Rzymie. Zorganizował ją związek metalowców Fiom, należący do lewicowej centrali Cgil. - Rząd Matteo Renziego jest gorszy od gabinetu Silvio Berlusconiego - mówił lider związku Maurizio Landini.

Syn uwięzionego bossa bossów cosa nostry Bernardo Provenzano, Angelo, opowiada amerykańskim turystom na Sycylii o mafii, jej codziennym życiu i relacjach z ojcem. To spotkania edukacyjne - wyjaśnił - po to, by przedstawić Amerykanom realia wyspy.

Karabinierzy znaleźli we Włoszech obraz Pabla Picassa o wartości 15 milionów euro oraz antyczny posąg z III wieku, przygotowane do nielegalnego wywozu za granicę - prawdopodobnie do Stanów Zjednoczonych przez Szwajcarię.

7,1 mld euro chce zapłacić za włoskiego producenta opon, firmę Pirelli chiński koncern China National Chemical (ChemChina). Jeśli transakcja dojdzie do skutku, to mająca 143-letnią tradycję firma przejdzie w azjatyckie ręce.