Wielka Brytania

Wielka Brytania

Trzej młodzi Brytyjczycy, odpowiadający przed sądem za przygotowywanie aktów terroru, które mogły doprowadzić do "masowych ofiar i zniszczeń", zostali uznani za winnych. Mężczyźni mieli twierdzić, że planowane przez nich ataki będą "kolejnym 11 września".

W przedziale reaktora atomowego okrętu podwodnego HMS Tireless doszło do niewielkiego wycieku wysoce radioaktywnego chłodziwa. Awaria miała zostać szybko opanowana i załoga miała nie ucierpieć, ale okręt trafił do stoczni. Nie wiadomo jeszcze ile czasu tam spędzi.

Rozpoczęty o północy z niedzieli na poniedziałek 24-godzinny strajk, w którym uczestniczyło ok. 4 tys. dziennikarzy BBC sprzeciwiających się zwolnieniom, spowodował zakłócenia w poniedziałkowych flagowych programach radiowych i telewizyjnych brytyjskiego nadawcy.

Stacja radiowa BBC 4 podała we wtorek listę 100 najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajęła królowa Elżbieta II, drugie - minister spraw wewnętrznych Theresa May, a trzecie - szefowa banku Santander na Wielką Brytanię Ana Botin.

Po ostatnich informacjach o znalezieniu złóż ropy i gazu w rejonie Falklandów odżywa spór o wyspy między Wielką Brytanią a Argentyną. Argentyński minister spraw zagranicznych Hector Timerman wezwał w Londynie brytyjskie spółki naftowe do zaprzestania poszukiwań węglowodorów w rejonie wysp.

Brytyjski premier David Cameron oraz Wielka Brytania odgrywająca aktywną rolę w Europie to dwaj zwycięzcy zakończonego w piątek szczytu UE - ocenia brytyjski dziennik "Guardian". Samo porozumienie w sprawie nowego budżetu Unii gazeta uznaje za rozczarowujące.

Przyjęcie wieloletniego budżetu UE, która zakłada istotne cięcia, to "wielki sukces" brytyjskiego premiera - chwalił Davida Camerona, jeszcze przed ostatecznym porozumieniem, "Daily Telegraph". Po zamknięciu rozmów, sam Cameron napisał na Twitterze: brytyjski rabat jest bezpieczny. To świetna umowa dla Wielkiej Brytanii.

Nowy abp Canterbury Justin Welby obejmując oficjalnie urząd w poniedziałek podtrzymał swą wcześniejszą krytykę planów brytyjskiego rządu, by zrównać w prawach małżeństwa hetero- i homoseksualne. Izba Gmin będzie głosowała w tej sprawie we wtorek.

56-letnia Lindsay Sandiford, skazana na karę śmierci w Dżakarcie za próbę przemytu 4,8 kg kokainy, przegrała przed sądem w Londynie sprawę przeciwko brytyjskiemu MSZ, od którego domagała się sfinansowania kosztów odwołania od wydanego w Indonezji wyroku.

Dwaj Polacy, 33-letni Piotr P. i 48-letni Tomasz D., zostali skazani w środę przez brytyjski sąd w Winchester na południu kraju na karę odpowiednio 24 i 18 lat pozbawienia wolności za próbę przemytu w 2012 r. 452 kg kokainy z Karaibów.

Wielka Brytania pod śnieżną pierzyną. Taki obraz Wysp uchwyci 26 stycznia 2013 r. spektoradiometr (MODIS), umiejscowiony na satelicie Terra amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA). Jedynie niektóre tereny przybrzeżne i południowo-zachodnia część kraju była wtedy wolna od śniegu.