Węgry

Węgry

O konieczności odparcia przez Węgry pięciu ciosów w 2017 roku powiedział premier Viktor Orban w przemówieniu podsumowującym miniony rok. Według niego będą one dotyczyć m.in. kompetencji państw narodowych w UE.

Rząd Węgier zapewni finansowanie w wysokości 7,8 mld forintów (109 mln zł) oddziałowi położniczo-ginekologicznemu, na którym nie będą przeprowadzane aborcje – oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, Janos Lazar.

Lewicowe i liberalne partie opozycji skrytykowały w czwartek rząd Węgier za politykę zbliżenia z Rosją, skrajnie prawicowy Jobbik natomiast - za to, że nie sprzeciwił się on sankcjom UE wobec Moskwy. Tego dnia na Węgrzech był z wizytą prezydent Władimir Putin.

Na wspólnej czwartkowej konferencji prasowej z prezydentem Władimirem Putinem, który przybył tego dnia z wizytą na Węgry, premier tego kraju Viktor Orban opowiedział się za zniesieniem sankcji UE wobec Rosji. - Niegospodarczych problemów nie można rozwiązywać za pomocą środków gospodarczych - oświadczył. Mówił też o "zaszczycie", jakim zawsze jest dla Węgrów wizyta rosyjskiego prezydenta.

Mieszkańcy Węgier są podzieleni w sprawie unijnych sankcji wobec Rosji. 47 procent z nich uważa, że restrykcje są raczej niesłuszne. Co trzeci badany jest zdania, że raczej są słuszne – tak wynika z opublikowanego w środę sondażu węgierskiego ośrodka Nezoepont dla dziennika "Magyar Idoek".

Martin Schulz jest człowiekiem przeszłości i reprezentuje politykę, która wywołała obecne problemy – oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Szef węgierskiej dyplomacji odniósł się do krytycznych słów Schulza po nominowaniu go na kandydata SPD na kanclerza Niemiec.

Europejski projekt został zastopowany, a Europa stanęła w obliczu szeregu niespodziewanych kryzysów – ocenił premier Węgier Viktor Orban w artykule, opublikowanym w najnowszym numerze angielskojęzycznego dwumiesięcznika "Hungarian Review".

Węgry chciałyby być jednym z filarów resetu stosunków między Unią Europejską i Rosją - powiedział szef MSZ Węgier Peter Szijjarto w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant". Szef węgierskiej dyplomacji wyraził nadzieję na złagodzenie sankcji.

Organizacjom wspieranym przez Goerge’a Sorosa nie zagraża na Węgrzech nic z wyjątkiem przejrzystości – oświadczył w poniedziałek wiceszef rządzącej na Węgrzech partii Fidesz Gergely Gulyas w wywiadzie dla portalu atv.hu.

Europa powinna się pożegnać z "iluzją federalizmu" i stać się wielobiegunowa – oświadczył premier Węgier Viktor Orban. Za główny komunikat nowego prezydenta USA Donalda Trumpa uznał prawo narodów do stawiania samych siebie na pierwszym miejscu.