USA

USA

Córka Martina Luthera Kinga skrytykowała Trumpa

Na odbywających się w poniedziałek w Atlancie w stanie Georgia obchodach dnia Martina Luthera Kinga jego córka ostro skrytykowała prezydenta elekta Donalda Trumpa, wspierając afroamerykańskiego demokratycznego członka Izby Reprezentantów, Johna Lewisa.

Martin Luther King wciąż dzieli Amerykanów

Rocznica urodzin Kinga jest świętem federalnym w USA od lat 80., czyli prezydentury Ronalda Reagana. Dzień ten jest zwyczajowo wolny od pracy - urzędy państwowe, szkoły oraz banki nie działają. Amerykanie gromadzą się wtedy, żeby upamiętnić manifestację sprzed dokładnie 54 lat: marsz na Waszyngton w obronie praw czarnoskórych mieszkańców. I jego najsłynniejszy moment - przemówienie Martina Luthera Kinga "I have a dream". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Kerry wrócił do miejsca, w którym zabił człowieka. Dowiedział się, kim był

W 1969 r. amerykańska łódź patrolowa dowodzona przez 26-letniego wtedy Johna Kerry'ego została zaatakowana oddział Wietkongu. Kerry, mimo ostrzału, wydostał się na brzeg i zastrzelił żołnierza z granatnikiem. 48 lat później ustępujący sekretarz stanu USA ponownie odwiedził miejsce, w którym doszło do ataku. Spotkał się tam ze swoim dawnym wrogiem, który opowiedział mu, kim był zabity przez niego mężczyzna.

Trump chce jak najszybciej uchylić sztandarową reformę Obamy

Powracając do tematu opieki zdrowotnej, nowy prezydent USA Donald Trump zapewnił, że uchyli Obamacare i od razu zastąpi ją nowymi przepisami o ubezpieczeniach zdrowotnych. Nie podał jednak szczegółów swego planu. Ostrzegł Kongres, aby mu nie wchodził w drogę.

Szef CIA upomina Trumpa. "Konsekwencje dla USA mogą być poważne"

Odchodzący szef CIA John Brennan przestrzegł w niedzielę przyszłego prezydenta Donalda Trumpa, by zdawał sobie sprawę z konsekwencji swoich improwizowanych wypowiedzi i działań. - Tu nie chodzi już o samego pana Trumpa, tu chodzi o Stany Zjednoczone - mówił.

Hojni darczyńcy Trumpa. Rekordowe darowizny na inaugurację

Rekordowe 90 mln USD przekazali dotąd prywatni darczyńcy i różne firmy na pokrycie kosztów uroczystości zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Inauguracja odbędzie się 20 stycznia na Kapitolu w Waszyngtonie. Mniej więcej tyle kosztowały łącznie obie inauguracje Baracka Obamy.

"Najlepsza, najsilniejsza, najwspanialsza armia świata". Premier powitała amerykańskich żołnierzy

Chcę podziękować, że jesteście z nami i życzyć by pobyt w Polsce był pobytem, który na długo zapadnie w waszej pamięci - powiedziała w sobotę w Żaganiu premier Beata Szydło podczas uroczystości powitania żołnierzy USA. Uczynimy wszystko, by wszyscy obywatele mogli czuć się bezpiecznie – zapewniła. W uroczystości bierze udział także szef MON Antoni Macierewicz i ambasador USA w Polsce Paul Jones.

Koniec Obamacare bliski? Pierwszy krok Izby Reprezentantów

Amerykańska Izba Reprezentantów uczyniła w piątek swój pierwszy krok na drodze ku uchyleniu jednego z głównych osiągnięć administracji prezydenta Baracka Obamy, czyli ustawy regulującej system ubezpieczeń zdrowotnych, Obamacare. Wcześniej to samo zrobił Senat.

Senat USA zbada zarzuty ws. cyberataków Rosji

Senacka komisja wywiadu zbada zarzuty dotyczące ataków hakerskich Rosji podjętych w celu wpłynięcia na przebieg wyborów prezydenckich w USA. Zajmie się też innymi przypadkami zaangażowania Kremla w kampanię wyborczą – oświadczył w piątek szef komisji, Richard Burr.

Trump tweetuje: Clinton jest winna jak diabli!

Amerykański prezydent elekt Donald Trump napisał w piątek na Twitterze, odnosząc się do zamkniętego w lipcu śledztwa w sprawie maili jego demokratycznej rywalki w wyborach prezydenckich, że "(Hillary) Clinton jest winna jak diabli!".