Słowacja

Słowacja

Trzy osoby zginęły od strzałów oddanych przez mężczyznę, który wtargnął do biura spółki handlowo-produkcyjnej w Zwoleniu w środkowej Słowacji. Sprawca to były pełnomocnik spółki.

Słowacja - zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej - usunęła z projektu dwueurówek z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego krzyże na ich ornatach i aureole nad ich głowami. Jak wyjaśniła rzeczniczka Narodowego Banku Słowackiego, wygląd monet powinien respektować zasady "neutralności religijnej". Słowacki Episkopat jest oburzony.

Cztery osoby poniosły śmierć, a 14 zostało rannych, w tym trzy ciężko, wskutek zawalenia się nowo budowanego mostu nad autostradą D-1 w Levoczy na Słowacji. Konstrukcja, przerzucona estakadą nad górską doliną, runęła podczas betonowania.

Kończy się letni sezon turystyczny w Tatrach Słowackich. Do połowy czerwca zamknięta będzie większość tamtejszych szlaków znajdujących się powyżej otwartych zimą schronisk, a za złamanie zakazu grozi 66 euro mandatu.

Wspólne posiedzenie rządów Czech i Słowacji, pierwsze od podziału Czechosłowacji 1 stycznia 1993 roku, odbyło się w poniedziałek, najpierw w czeskiej miejscowości Uherske Hradisztie, a następnie w słowackim Trenczynie.

Mocno śnieży w krajach Europy Środkowej, przez co warunki drogowe są ekstremalnie trudne. W Austrii, na skutek zderzenia samochodu osobowego i autobusu na śliskiej drodze, zginęła kobieta. W Czechach też doszło do wypadku śmiertelnego, ponadto siedem osób zostało rannych, a dziesiątki samochodów wylądowały w rowach.

Słowacki rząd premiera Robert Fico otrzymał wotum zaufania i wraca do władzy po niemal dwóch latach przerwy. Nowy rząd chce zrezygnować z podatku liniowego i wprowadzić podatek od luksusu. Opozycja zarzuca Fico populizm, ale nowy premier może rządzić komfortowo, ponieważ po raz pierwszy w historii Słowacji jego partia zdobyła absolutną większość w parlamencie.

Słowacka lewica zamierza podnieść opodatkowanie najbogatszych, aby ponosili koszty kryzysu. Premier Robert Fico przedstawił dziś w parlamencie założenia programowe swojego gabinetu. Opozycja zapowiada ostrą krytykę.

Lider słowackiej skrajnej prawicy Marian Kotleba stał się właścicielem działki z osadą romską, którą chce zlikwidować - poinformowała w środę słowacka agencja SITA. Radykał tłumaczy, że inspiruje się polityką Izraela wobec nielegalnych osiedli.

Rozpoczęło się sprzątanie, czyszczenie i przewożenie zabytków ze spalonego zamku Krasna Horka na Słowacji. Zamek został poważnie uszkodzony w pożarze, który wybuchł w sobotę. Wiadomo, że pożar wywołało dwóch chłopców w wieku 11 i 12 lat eksperymentujących z papierosami. Okazało się, że byli oni narodowości romskiej, co spowodowało reakcję słowackich nacjonalistów, którzy domagają się ukarania nie tylko chłopców, ale również całej romskiej społeczności.

Po dwóch latach przerwy Robert Fico, przywódca słowackiego centrolewicowego Smeru, wraca na fotel premiera. Znów dostał zadanie stworzenia rządu. W sobotnich wyborach Smer zdobył ponad połowę mandatów w Radzie Narodowej (jednoizbowym parlamencie).

Pożar zamku Krasna Horka wywołali dwaj chłopcy "eksperymentujący z papierosami" - potwierdziła słowacka policja. Płomienie strawiły dach i dużą część górnych kondygnacji średniowiecznej perły słowackiej architektury, ale udało się uratować skarbiec i większość muzealiów.

Lewicowa partia SMER byłego premiera Roberta Fico wygrała przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji z miażdżącą przewagą i w nowym 150-osobowym parlamencie pod jej szyldem zasiądzie aż 83 posłów. Fico, który ma nadzieję na stworzenie rządu, chce jednak do współpracy zaprosić "wszystkich", choć nie spodziewa się zainteresowania ze strony prawicy.

Słowackie sobotnie przedterminowe wybory parlamentarne przebiegają spokojnie. Głosowaniu sprzyja dobra pogoda, ale wszystko wskazuje, że niechęć Słowaków do polityki osiągnęła swoje apogeum i - zdaniem obserwatorów - frekwencja może być najniższa w historii.