Słowacja

Słowacja

Pogoda daje się Europejczykom we znaki. W Rumunii termometry wskazują 39 st. C. Temperatura przekracza o 10 st. C średnią temperaturę dla tego miesiąca. Mieszkańcy tego kraju szukają ochłody w jaskiniach. Upał dotknął także Chorwację i Słowację, gdzie płoną setki hektarów ziemi.

W ostatnich dniach naszych południowych sąsiadów pogoda nie rozpieszcza. Na Słowacji ulewne deszcze zalały domy i drogi. Nawałnice przyniosły również silny wiatr, który łamał drzewa. W wielu miejscach obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.

Słowackie wojsko wzbogaci się o dziewięć amerykańskich śmigłowców UH-60M Blackhawk. Maszyny warte niemal pół miliarda dolarów mają zastąpić zbliżające się do końca swojego istnienia poradzieckie Mi-17. Słowacy stali przed identycznym problemem jak Polacy, ale wybrali inne rozwiązanie.

Słowacja również nękana jest przez wichury. Miejscami wiatr osiąga prędkość do 80 km/h. Poza silnymi podmuchami, w wielu regionach sypie śnieg.

Słowacja wprowadziła darmowe przejazdy koleją dla dzieci, studentów i emerytów. Jednak ta decyzja nie spodobała się wielu Słowakom. Według nich wprowadziło to niepotrzebny chaos i zatłoczenie składów. Natomiast eksperci ostrzegają, że tamtejsza kolej nie jest gotowa na tak dużą liczbą pasażerów.

Grupa Wyszehradzka potwierdza zaangażowanie na rzecz niezależnej i stabilnej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową - głosi oświadczenie szefów dyplomacji V4. Grupa Wyszehradzka apeluje do rządu Ukrainy o wsparcie reform zbliżających ten kraj do UE.

Mieszkańcy Słowacji zmagają się ze skutkami nawałnicy, która przeszła na zachodzie kraju. Żywioł spowodował wiele szkód. Silny wiatr powalił drzewa i zerwał linie energetyczne. Pozbawił prądu ponad 18 tys. domostw. Obecnie trwa usuwanie zniszczeń.

Jest takie miejsce na świecie, gdzie w ciągu jednego dnia możemy doświadczyć czterech pór roku. Film, którego ujęcia nagrano w ciągu dziewięciu godzin w słowackiej części Tatr Wysokich, pokazuje zróżnicowanie tego obszaru. Na każdym kroku można spotkać oznaki wiosny, lata, jesieni i zimy.

Słowacki parlament odmówił zawarcia w rezolucji o sytuacji na Ukrainie apelu do Rosji o niewspieranie prorosyjskich separatystów i poszanowanie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej sąsiedniego państwa. Szef rządu Robert Fico oświadczył, że uważa konflikt na Ukrainie za rezultat zmagań o wpływy w regionie między USA a Federacją Rosyjską.

Ukrainie grozi pełny rozpad - ostrzega premier Słowacji w wywiadzie dla gazety "Novy Czas". Robert Fico krytykuje politykę sankcji UE wobec Rosji i mówi m.in., że nie wyobraża sobie Ukrainy w NATO.