Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE

Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE

Embargo nam nie straszne. Polska żywność robi furorę w Berlinie

Zielony Tydzień, to międzynarodowe targi rolno-spożywcze w Berlinie, na których można się dowiedzieć, jak smakuje Polska. Gdy Władimir Putin zamyka szlaban dla polskiej żywności, prezentujemy ją na Zachodzie i robimy furorę. Polacy oczywiście nie gęsi, swój język mają, ale właśnie nasze gęsi świetnie się prezentują na europejskich stołach. I nie tylko one. Materiał "Fatków" TVN.

Pęka solidarność w Unii Europejskiej. To koniec izolacji Rosji?

Unijna jedność wobec Moskwy zdaje się pękać. Część państw chce sprzedawać Rosjanom mięso, a Francja coraz głośniej mówi o dostarczaniu Mistrali. Nawet kanclerz Niemiec Angela Merkel twierdzi, że czas dostarczyć Rosji jakieś rozwiązanie. Prorosyjską politykę prowadzi węgierski premier Viktor Orban, który zaprosił do Budapesztu prezydenta Władimira Putina. Prymat zysku nad wartościami udowodnił Gazprom, któremu dwa włoskie banki zdecydowały się pożyczyć ponad 800 mln euro. Biznes z Moskwą, mimo jej chłodnych relacji z Waszyngtonem, robi też amerykański firma Orbital Sciences - za miliard dolarów dostarczy Rosjanom silniki do ich rakiet kosmicznych.

Radość rosyjskiego farmera. "Dziękujemy USA i Europie. Bardzo nam pomogliście, gołąbeczki!"

Przez rosyjskie media przetacza się fala radości związanej z ogłoszeniem przez prezydenta Władimira Putina dekretu o zakazie importu niektórych produktów spożywczych i surowców. "Rosyjski niedźwiedź przestał potulnie znosić policzki, wymierzane mu szczodrze przez zachodnich 'partnerów'. Teraz nasz kraj wyraża swój gniew bijąc po kieszeni producentów żywności z państw 'bloku antyrosyjskiego'" - cieszy się "Moskowskij Komsomolec".

"Straty branży mięsnej mogą wynieść miliard euro"

- Nawet miliard euro straci polska branża mięsna, jeżeli do końca roku nie uda się wznowić eksportu wieprzowiny na dawną skalę - uważa Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. - Nowe przypadki ASF w Polsce nie ułatwiają negocjacji z odbiorcami - dodaje.

Sawicki naciska na Ukrainę ws. polskiej wieprzowiny

Minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał w środę z ministrem polityki rolnej i gospodarki żywnościowej Ukrainy Ihorem Szwajką o utrzymywanym przez ten kraj zakazie importu z Polski wołowiny, bydła oraz świń, wieprzowiny i produktów wieprzowych.

Ceny mięsa spadają. Przez ograniczenie eksportu

Po wykryciu w połowie lutego br. w Polsce dwóch przypadków ASF u padłych dzików, sytuacja polskiego mięsa nie jest najlepsza. - Już dzisiaj mamy na rynku sytuację bardzo trudną, branża mięsna narzeka na spadek cen, bo jest go coraz więcej - powiedział Wiesław Różański, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPiPPM).

Rosja straszy embargiem na polskie owoce i warzywa

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) może nałożyć embargo na dostawy owoców, warzyw i jagód z Polski ze względu na niezadowalający poziom bezpieczeństwa tych produktów - podała we wtorek ITAR-TASS.

Embargo na polskie mięso. "Może mieć podłoże polityczne"

Decyzja o nałożeniu przez Rosję embarga na wieprzowinę z Polski i Litwy może mieć podłoże polityczne - ocenił w "Jeden na jeden" Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. W jego opinii, nie bez znaczenia jest też to, że z rosyjską gospodarką nie jest najlepiej.

Rosja nie chce naszej wieprzowiny. Branża może stracić prawie 900 mln zł

Od 7 kwietnia Rosja zakaże importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy. W 2013 roku polski eksport mięsa wieprzowego do tego kraju był warty blisko 417 mln złotych. - Nie jest to żaden nowy element. Od 18 lutego obowiązuje embargo na import wieprzowiny - mówił Marek Sawicki, minister rolnictwa. Krajowa branża traci na zakazie 10-15 mln złotych dzienne.

Bruksela uwolni polskie świnie. Jest zgoda na zmniejszenie strefy buforowej

Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt KE zdecydował we wtorek o zmniejszeniu w Polsce strefy objętej najbardziej dotkliwymi restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń. Obejmą one część gmin czterech powiatów woj. podlaskiego. Są to powiaty: sejnieński, augustowski, sokólski i białostock