Papież Franciszek

Papież Franciszek

Watykan uznał za bezpodstawne podsycanie zaniepokojenia i alarmistycznych tonów, jak określił informacje o tym, że stolica chrześcijaństwa może być celem ataku terrorystycznego. Nie ma konkretnych sygnałów o takiej groźbie - zapewnił watykański rzecznik. Papież Franciszek w przemówieniu do korpusu dyplomatycznego apelował z kolei o zakończenie konfliktu na Ukrainie. Potępił też fundamentalistyczny terroryzm w Iraku i Syrii i wezwał muzułmańskich przywódców, by uczynili to samo.

Papież Franciszek przyjął na audiencji amerykańską aktorkę i reżyserkę Angelinę Jolie po pokazie jej filmu "Niezłomny" w Watykanie. Franciszek nie obejrzał jednak filmu. Angelinie Jolie towarzyszyło dwoje z sześciorga jej dzieci.

Podczas spotkania z dziesiątkami tysięcy wiernych na placu Świętego Piotra w Nowy Rok papież Franciszek złożył wszystkim życzenia szczęśliwego i spokojnego roku. W obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju papież podkreślił, że jest on zawsze możliwy.

W rozmowie opublikowanej przez dziennik "La Repubblica" papież Franciszek powiedział, że użyje "kija" przeciwko księżom dopuszczającym się pedofilii. Czyny te nazwał "trądem" i podkreślił, że pedofilia w Kościele dotyka także biskupów i kardynałów.

Ani papież Franciszek, ani jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI nie planują żadnych wakacji - ujawnił w niedzielę dziennik "Corriere della Sera". Według gazety to będzie pracowite lato w Watykanie, także dla wielu dostojników i świeckich.

- Oby Jerozolima była naprawdę Miastem Pokoju! Niech w pełni jaśnieje jej tożsamość i jej sakralny charakter, jej uniwersalna wartość religijna i kulturowa, jako skarb dla całej ludzkości! - wzywał w poniedziałek papież Franciszek, który w historycznej stolicy Izraela spotkał się z naczelnymi rabinami kraju, ze społecznościami muzułmańskimi i chrześcijańskimi. Wieczorem zakończył trzydniową pielgrzymkę po Bliskim Wschodzie.

Papież Franciszek powiedział, zwracając się do Polaków podczas audiencji generalnej w Watykanie, że wciąż żywe jest świadectwo wiary, nadziei i miłości, jakie głosił święty Jan Paweł II. Papież życzył pomyślności Kościołowi w Polsce i całemu krajowi.

Jeszcze w tym roku dojdzie do beatyfikacji papieża Pawła VI - podał włoski tygodnik katolicki "Credere". Według tego pisma uroczystość odbędzie się prawdopodobnie 19 października na zakończenie synodu biskupów na temat rodziny.

Papież Franciszek przewodniczył w Niedzielę Palmową mszy na Placu Świętego Piotra z udziałem kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Była wśród nich grupa Polaków przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

- Mentalność tego świata redukuje człowieka do poziomu podstawowych potrzeb, sprawiając, że traci on głód tego, co jest prawdziwe, dobre i piękne, głód Boga i Jego miłości - powiedział do wiernych papież Franciszek podczas południowej modlitwy Anioł Pański. Zaapelował również, by "uwolnić się od bożków, od rzeczy próżnych i budować życie na tym co najważniejsze".

Watykan potwierdził majową podróż papieża Franciszka do Ziemi Świętej i wcześniejszą wizytę delegacji Stolicy Apostolskiej, która ma ją przygotować. Zdementowano doniesienia strony izraelskiej o odwołaniu podróży z powodu strajku pracowników MSZ w Jerozolimie.

W środę popielcową do włoskich kiosków trafił pierwszy numer magazynu "Il Mio Papa", poświęcony wyłącznie papieżowi Franciszkowi. Jego redaktor naczelny zapewnia, że jego celem nie jest zrobienie z papieża celebryty, ale chęć pomocy w poprawianiu świata. Sam Franciszek, w wywiadzie dla włoskiej gazety powiedział, że nie chce być ani supermenem, ani gwiazdą.