Relacje Niemcy - Unia Europejska

Relacje Niemcy - Unia Europejska

Niemiecki minister spraw wewnętrznych i szef bawarskiej CSU Horst Seehofer oświadczył w niedzielę, że jest gotowy ustąpić ze stanowisk - poinformował Reuters, powołując się na źródła partyjne. Jego odejście zachwiałoby już i tak kruchym rządem Angeli Merkel. Niemiecki polityk nie zgadza się z kanclerz w sprawach dotyczących migracji.

Rząd grecki jest gotów do zawarcia z Berlinem dwustronnego porozumienia ws. przyjęcia uchodźców, którzy najpierw dotarli do Grecji i stamtąd udali się do Niemiec - oznajmił premier Aleksis Cipras w wywiadzie dla czwartkowego "Financial Timesa". Kilka godzin później w Brukseli węgierski rząd poinformował o przeprowadzeniu podobnych rozmów z Berlinem.

Zaplanowane na środę wspólne posiedzenie prezydiów Sejmu i Bundestagu nie odbędzie się. Spotkanie - które miało odbyć się w Nadrenii-Palatynacie w Niemczech - odwołała, jak wskazują Niemcy, strona polska. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że "polska strona obraziła stronę niemiecką, odwołując takie spotkanie w ostatniej chwili bez żadnych poważnych powodów".

Prezydent Francji Emmanuel Macron udaje się we wtorek do Niemiec, by – jak twierdzą francuskie media - ratować kanclerz Angelę Merkel. Ma z nią też przygotować "ratowanie Europy", gdy kryzys migracyjny zagraża Unii. Będą też rozmawiać o reformie strefy euro.

19 czerwca premier Mateusz Morawiecki złoży wizytę w Berlinie, gdzie spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - podała Polska Agencja Prasowa powołująca się na swoje źródła dyplomatyczne. Jeżeli do niego dojdzie, będzie to trzecie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową niemieckiego rządu.