Kosmos

Kosmos

Europejska Agencja Kosmiczna chce pozyskiwać tlen z Księżyca i już za cztery lata ma tam polecieć pierwsza od niemal pół wieku załogowa misja. Materiał magazynu "Polska i Świat".

NASA wystrzeli we wtorek nową toaletę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Astronauci mają ją przetestować przed użyciem w przyszłych misjach na Księżyc lub Marsa. Została zaprojektowana z myślą o większym komforcie korzystania i wydajności.

Na najnowszym zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a możemy zobaczyć Jowisza z Europą u boku. Na powierzchni samego Jowisza naukowcy zauważyli pewne zmiany.

Poniedziałek. 14 września 2020 roku. Godzina 17. To moment, który obudził w wielu osobach pragnienie znalezienia odpowiedzi na pytanie - czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Stało się to za sprawą odkrycia dokonanego przez zespół naukowców pod przewodnictwem Jane Greaves z Cardiff University w Wielkiej Brytanii. W atmosferze Wenus wykryto fosfinę, inaczej nazywaną fosforowodorem. Jej tajniki w rozmowie dla TVN24 odkrywa doktor Janusz Pętkowski.