Korea Północna

Korea Północna

Mniej północnych Koreańczyków ucieka do Korei Południowej, najpewniej w związku z zaostrzeniem kontroli granicznych oraz z przypadkami odsyłania przez Chiny z powrotem do kraju uciekinierów starających się o azyl w ChRL - powiadomił we wtorek specjalny wysłannik ONZ.

- To tak jakby jechać na Hawaje czy Ibizę, ale zamieszkane tylko przez jednego człowieka - mówi Dennis Rodman o swojej wrześniowej wizycie na prywatnej wyspie Kim Dzong Una. Koreański dyktator lubi wystawne życie, a na luksusowe dobra wydał w zeszłym roku prawie 650 mln dolarów - ujawnia rząd w Seulu.

Południowokoreański rząd rozważa zaadoptowanie stosowanej przez RFN polityki "Freikauf", czyli wykupywania więźniów politycznych od północnokoreańskiego reżimu. Jak podają lokalne gazety, władze chcą przy pomocy pieniędzy osiągnąć to, czego od lat nie udało się osiągnąć drogą dyplomacji.

Wojsko Korei Północnej ukończyło budowę szeregu silosów rakietowych na północy kraju, tuż przy granicy z Chinami - twierdzi południowokoreańska gazeta "Korea JoongAng Daily". Betonowe konstrukcje rzekomo mogące pomieścić rakiety średniego zasięgu powstały w pobliżu góry Pektu-san, traktowanej przez propagandę Pjongjangu jako "świętą" z racji tego, iż rzekomo urodził się tam Kim Dzong Il.

Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un mianował nowym szefem sztabu generalnego generała Ri Jong Gila - poinformowały w czwartek państwowe media. Dymisja znanego z wojowniczości gen. Kim Kjok Sika wpisuje się w politykę ocieplania relacji z Koreą Południową i USA.

Międzynarodowe Centrum Badań nad Historią Zimnej Wojny publikuje serię dokumentów z archiwów radzieckich, w których zawarte są informacje o początkach programu zbrojeń jądrowych Chin komunistycznych. Pekin przeprowadził pierwszą próbę jądrową w 1964 r. i od tej pory jest jednym z niewielu krajów dysponujących bronią atomową. Ocenia się, że dzisiaj Chińska Republika Ludowa posiada nie więcej niż 500 głowic jądrowych.

Korea Północna ogłosiła mobilizację armii w związku z rozpoczynającymi się w czwartek na wodach u wybrzeży Korei Południowej wspólnymi manewrami morskimi sił USA, Japonii i Korei Płd. Pjongjang ostrzegł, że ćwiczenia te mogą spowodować "nieprzewidywalną katastrofę".

Rosja przywróciła w niedzielę połączenie kolejowe z Koreą Północną. Państwowe Koleje Rosyjskie (RŻD) podały, że licząca 54 kilometry trasa z położonej na Dalekim Wschodzie Rosji miejscowości Chasan do północnokoreańskiego portu Rason pozwoli na eksport węgla i import towarów z Korei Południowej i innych państw Azji.