Iran

Iran

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Iran: próby nie są częścią umowy

Próby pocisku balistycznego nie są elementem porozumienia nuklearnego z mocarstwami z 2015 roku, a żaden pocisk produkowany w Iranie nie będzie użyty przeciwko drugiemu krajowi - zapewnił we wtorek szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif. Na wtorek z powodu przeprowadzonej w niedzielę przez Iran próby pocisku balistycznego zaplanowano pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ .

Biały Dom: Iran przeprowadził próbę pocisku balistycznego

Biały Dom potwierdził w poniedziałek, że Iran przeprowadził próbę pocisku balistycznego. Nie podano szczegółów ani nie przekazano, jaka będzie odpowiedź administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Według telewizji Fox, chodzi o rakietę średniego zasięgu.

"Wszystkie osoby z ważną irańską wizą będą mile widziane"

Obywatele USA, którzy uzyskali już irańskie wizy, będą wpuszczani do Iranu - oświadczył w niedzielę szef MSZ Mohammad Dżawad Zarif. Władze Iranu zapowiedziały wcześniej, że odpowiedzą na dekret USA o zakazie wjazdu dla obywateli kilku krajów muzułmańskich.

"Ten zakaz nie pomoże". Kraje z listy Trumpa reagują na dekret

Na amerykański zakaz wjazdu dla obywateli siedmiu zamieszkiwanych głównie przez muzułmanów państw zareagował Iran, który zapowiedział działania odwetowe - odmowę wydawania wiz Amerykanom. Inne kraje reagują znacznie spokojniej. Pogrążone w wojnach domowych Syria, Libia i Somalia nie skomentowały jeszcze decyzji administracji Donalda Trumpa.

Decyzja Trumpa to "otwarta zniewaga wobec świata muzułmańskiego"

Światowe linie lotnicze podjęły w sobotę pierwsze decyzje o niewpuszczaniu na pokład pasażerów z krajów muzułmańskich, wymienionych w dekrecie wydanym przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Iran, będący jednym z nich, oświadczył, że w ramach kroków odwetowych zakaże obywatelom USA wjazdu do kraju.

Pięć lat więzienia dla obywatelki Wielkiej Brytanii i Iranu

Irański sąd skazał na pięć lat więzienia kobietę z podwójnym obywatelstwem Wielkiej Brytanii i Iranu oskarżoną o działanie na szkodę Teheranu - poinformował portal Mizan, powiązany z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Prokuratura oświadczyła, że sprawa została zakończona. O szczegółach śledztwa, które doprowadziło do skazania, nie poinformowano.

Mówią "nie" Amerykanom. "Nie zapraszaliśmy ich"

Iran jest przeciwny obecności Stanów Zjednoczonych na rozmowach pokojowych w sprawie konfliktu w Syrii, które są planowane na 23 stycznia w stolicy Kazachstanu Astanie - oświadczył irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif.

Teheran o groźbach Trumpa: to tylko propaganda

Donald Trump, gdy obejmie urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, nie będzie w stanie jednostronnie zerwać porozumienia nuklearnego podpisanego przez Teheran z sześcioma światowymi mocarstwami - oznajmił prezydent Iranu Hasan Rowhani.

Wypełniają zobowiązania, odrzucają pomysł Trumpa: jeśli zerwie umowę, my ją spalimy

Iran wypełnił zobowiązania podjęte w lipcu 2015 roku i zdemontował setki używanych do wzbogacania uranu wirówek w kompleksie Fordow - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Jednocześnie Teheran dał do zrozumienia, że samo porozumienie atomowe wynegocjowane z mocarstwami dwa lata temu nie podlega renegocjacji, co sugeruje prezydent elekt USA Donald Trump.

Iran zwiększy wydatki na cele wojskowe

Irańscy deputowani zatwierdzili plany zwiększenia wydatków na cele wojskowe do 5 proc. w budżecie. Plany te zakładają m.in. rozwój programu rakiet dalekiego zasięgu, którego powstrzymanie zapowiadał amerykański prezydent elekt Donald Trump.

"Trójkąt Moskwa-Teheran-Ankara może odegrać kluczową rolę"

Moskwa, Teheran i Ankara przejmują inicjatywę na Bliskim Wschodzie - napisał dziennik "Kommiersant" komentując wtorkowe rozmowy w Moskwie szefów dyplomacji Rosji, Iranu i Turcji na temat Syrii. Eksperci gazety podkreślają, że jest to nowy format rozmów o Syrii.

Obama nie podpisał, ale decyzja wchodzi w życie. Kongres przedłużył sankcje wobec Iranu

Prezydent USA Barack Obama odmówił podpisania ustawy przedłużającej sankcje wobec Iranu, ale pozwolił, by weszła ona w życie. To najpewniej próba złagodzenia obaw Teheranu, że Waszyngton narusza z trudem wynegocjowane porozumienie nuklearne. Rosja wyraziła "rozczarowanie" postępowaniem Amerykanów i stwierdziła, że byłoby "niewybaczalne", gdyby umowa z Iranem upadła.