Iran

Iran

Szwajcaria znosi sankcje przeciwko Iranowi w następstwie wejścia w sobotę w życie zawartego w lipcu porozumienia w sprawie programu nuklearnego między Teheranem a sześcioma mocarstwami - ogłosiła w niedzielę Rada Federalna, czyli szwajcarski rząd.

Raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej stwierdzający, czy Iran dotrzymał zobowiązań podjętych w porozumieniu atomowym z mocarstwami, najprawdopodobniej zostanie ogłoszony w sobotę - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w MAEA. Wcześniej donoszono, że raport, od którego zależy wejście w życie porozumienia, może zostać ogłoszony nawet jeszcze w piątek. Na sobotni termin wskazuje też Departament Stanu USA, podając, że John Kerry uda się w sobotę do Wiednia, gdzie będzie też szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Irańczycy opublikowali nagrania pokazujące przebieg krótkiego zatrzymania dwóch amerykańskich łodzi patrolowych i ich załóg. Choć początek był napięty i dziesięciu Amerykanów trzymano pod bronią, to później mieli być traktowani dobrze. Cały incydent skończył się szybko i wyjątkowo polubownie w porównaniu do podobnych, które miały miejsce wcześniej.

Dwaj mężczyźni oskarżeni o szpiegowanie dla Iranu oraz libańskiego Hezbollahu zostali skazani na śmierć przez sąd w Kuwejcie - podała agencja Reutera. Pozostali oskarżeni otrzymali wyroki od pięciu do 25 lat więzienia, trzech zostało uniewinnionych. Według Reutera, który powołuje się na świadka, sprawa dotyczyła również nielegalnego posiadania broni.

Amerykańska flota opublikowała nagranie, na którym ma być widoczne wystrzelenie irańskich rakiet w pobliżu okrętów wojennych USA, w tym lotniskowca USS Harry Truman, w cieśninie Ormuz na Morzu Arabskim. Nagranie miało zostać wykonane z pokładu amerykańskiego helikoptera 26 grudnia ub. roku.

Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło w czwartek późnym wieczorem, że wezwało na konsultacje ambasadora Iranu w Ankarze, by zaprotestować przeciwko atakom irańskiej prasy na tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Iran oskarżył lotnictwo Arabii Saudyjskiej o zaatakowanie w nocy ze środy na czwartek irańskiej ambasady w stolicy Jemenu, Sanie. Obecna w Jemenie koalicja wojskowa, w skład której wchodzi Arabia Saudyjska, zapowiedziała zbadanie tych doniesień.

Prezydent USA Barack Obama i iracki premier Hajder al-Abadi odbyli w środę rozmowę telefoniczną, w której wyrazili "obopólne zaniepokojenie" egzekucją szyickiego duchownego Nimra al-Nimra w Arabii Saudyjskiej i atakami na saudyjską ambasadę w Iranie.