Iran

Iran

"Musimy być zawsze czujni w obliczu spisków"

Nasza armia może odgrywać rolę obronną w całym ważnym i wrażliwym regionie, jakim jest Bliski Wschód - stwierdził Hasan Rowhani. Prezydent Iranu przyjął defiladę wojskową w Teheranie zorganizowaną z okazji irańskiego Dnia Armii.

Umiarkowany prezydent ma poważnego rywala

19 maja w Iranie odbędą się wybory prezydenckie. Groźnym rywalem obecnego prezydenta jest Ebrahim Raisi, były prokurator generalny. Powszechne jest przekonanie, że to Raisi cieszy się poparciem Najwyższego Przywódcy Iranu, faktycznego przywódcy Islamskiej Republiki.

"To, na co odważyła się Ameryka, było przekroczeniem czerwonych linii"

Wspólny ośrodek dowodzenia sił Rosji, Iranu i milicji wspierających prezydenta Syrii Baszara el-Asada oświadczył, iż atak USA na syryjską bazę lotniczą był "przekroczeniem czerwonych linii". Sojusznicy zadeklarowali, że odpowiedzą na jakiekolwiek nowe akty agresji. Prezydent Iranu Hasan Rowhani potępił atak jako "jawny akt agresji USA w Syrii".

W powietrzu helikoptery, wokół niszczyciele. Potężny lotniskowiec minął cieśninę, Irańczycy tylko patrzyli

Po raz pierwszy za prezydentury Donalda Trumpa amerykański lotniskowiec klasy Nimitz, USS George H. W. Bush minął cieśninę Ormuz i wpłynął na wody Zatoki Perskiej. Obserwowało go około 20 irańskich jednostek. Tym razem, inaczej niż w przeszłości, gdy Strażnicy Rewolucji testowali gotowość bojową Amerykanów, morskie siły Teheranu mogły jedynie patrzeć na potężną jednostkę płynącą z pokaźną obstawą.

"Gwaranci" rozmawiają ze sobą. Opozycja nie przyjechała

Trzecia runda syryjskich negocjacji pokojowych rozpoczęła się w stolicy Kazachstanu, Astanie. Rozmowy zbojkotowali przedstawiciele zbrojnej opozycji, którzy oskarżyli Moskwę i Damaszek o naruszanie rozejmu obowiązującego od 30 grudnia 2016 roku.

Pół roku więzienia za list ojca

Syn przetrzymywanego od sześciu lat w areszcie domowym lidera irańskiej opozycji został skazany na pół roku więzienia - informuje agencja Reutera. Mohammad Hosejn Karrubi został ukarany za upublicznienie listu otwartego swojego ojca Mehdiego.

Wielka sprzedaż rosyjskich czołgów nie wyszła. Prezentują więc swój

Irańskie wojsko zaprezentowało publicznie swój nowy czołg nazwany Karrar. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie do najnowszego rosyjskiego modelu eksportowego T-90MS. Rosjanie w przeszłości ogłaszali, że Irańczycy są bliscy ich zakupu, choć później negocjacje miały się zawalić. Teraz nie ma już wątpliwości, że Iran poszedł swoją drogą.

Po Oscara nie pojechał, w domu owacje

W Teheranie odbył się specjalny pokaz "Klienta" irańskiego reżysera Asghara Farhadiego, który otrzymał Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Farhadi został nagrodzony owacjami na stojąco i otrzymał od Irańczyków oficjalne gratulacje. Reżyser zbojkotował ceremonię w Los Angeles w związku z zakazem wjazdu do USA dla obywateli siedmiu państw muzułmańskich, w tym Iranu, ogłoszonym dekretem prezydenta Donalda Trumpa.

Są takie miejsca, gdzie Iranki mogą poczuć "wiatr we włosach"

Kobiet z odsłonięta głową i ramionami, z gołymi nogami nie spotyka się na irańskich ulicach. Są jednak w przestrzeni publicznej miejsca, w których nie obowiązują sztywne reguły ubioru podyktowane przez ortodoksyjny islam - to miejskie parki dla kobiet.

Wielu rzeczy nie mogą, ale na tle regionu i tak mają dużo

Kobiety w Iranie nie mogą jeździć na rowerach w miejscach publicznych, ani wchodzić na stadiony. Są dyskryminowane przy zawieraniu małżeństw czy rozwodów. Farnaz Hosseini, Iranka mieszkająca w Polsce, tłumaczy, że kobiety w jej kraju i tak mają więcej swobód niż w innych państwach regionu. - Problem w tym, że często nie znają swoich praw - zauważa. Jak żyje się kobietom w Iranie? ("Polska i świat")