Holandia

Holandia

Holenderskie władze lokalne rozdają 30 tysięcy oryginalnych zdrapek. Po ich użyciu nie ukazuje się informacja o nagrodzie bądź jej braku, ale roztacza się zapach marihuany. Holendrzy chcą w ten sposób nauczyć obywateli jak wywąchać nielegalną plantację założoną przez sąsiadów.

Holenderskie F-16 są w fatalnym stanie. Tylko 1/3 z posiadanych 87 samolotów jest w stanie latać. Reszta pozostaje uziemiona z powodu braku remontów i kiepskiego stanu technicznego.

Po ośmiu miesiącach oczekiwania, Holendrzy mają nowy rząd. Niestety, tylko mniejszościowy. Do jego przetrwania będzie potrzebne wsparcie partii głoszącej hasła antyislamskie. Poprzedni gabinet upadł w styczniu.

Policja zarządziła ewakuację hali dworca kolejowego w Rotterdamie po tym, gdy na jej terenie znaleziono podejrzany ładunek. Ostatecznie po sprawdzeniu przez pirotechników okazało się, że to fałszywy alarm.

Antyle Holenderskie przestały istnieć jako autonomiczne państwo w ramach Królestwa Holandii. Powód? Pięć wysp występujących do niedzieli jako jeden obszar administracyjny, wygenerowało astronomiczny deficyt budżetowy w wysokości dwóch miliardów euro.

Królowa Holandii Beatrix Wilhelmina Armgard powierzyła w czwartek wieczorem misję utworzenia rządu Markowi Rutte z liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

Przywódca holenderskiej skrajnie prawicowej i antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders stanął przed sądem w Amsterdamie. Polityk jest oskarżony o nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i dyskryminację muzułmanów.

Posłowie partii chadeckiej (CDA) w Holandii nie zdołali podjąć decyzji o wejściu do prawicowego rządu mniejszościowego. Lider partii Maxime Verhagen rozważa natomiast utworzenie rządu koalicyjnego z liberałami i antyislamską partią Geerta Wildersa. Holandia od lutego pozostaje bez rządu.

Na 20 miesięcy więzienia skazał holenderski sąd mężczyznę, który na lotnisku Schiphol w Amsterdamie odgryzł czubek palca funkcjonariuszowi służby granicznej. Skazany musi też zapłacić poszkodowanemu 1,5 tys. euro.

- Dwaj Jemeńczycy aresztowani w Holandii w związku z wysuniętym wobec nich w Stanach Zjednoczonych podejrzeniem o zamiary terrorystyczne, zostaną niemal z pewnością wkrótce zwolnieni - poinformowała w środę holenderska prokuratura.

Dwaj pasażerowie lotu 908 United Airlines z Chicago do Amsterdamu zostali aresztowani po tym, gdy amerykańskie władze dostrzegły podejrzane przedmioty w ich bagażu. W jednej z walizek znajdowały się: telefon przyczepiony do butelki po lekach, noże i zegarki owinięte taśmą klejącą.

Takie widoki można podziwiać raz na pięć lat w Amsterdamie, kiedy to kanały i porty zapełniają się pięknymi statkami i historycznymi łodziami. W Holandii trwa wielki zlot żaglowców.

W holenderskiej gazecie w czwartek ukazał się niecodzienny wywiad, którego udzielił rzecznik talibów Kari Jusuf Ahmadi. Jego głównym przesłaniem było złożenie gratulacji Holendrom, którzy zdecydowali się wycofać z Afganistanu.

Już niedługo marihuana w Holandii może być dostępna tylko dla Holendrów. - Nie ma przeszkód, by w ramach walki z turystyką narkotykową holenderskie władze zabroniły przyjezdnym kupować marihuanę w coffe shopach - uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. Na takie rozwiązanie już zdecydowały się władze Maastricht.

Liberałowie wygrali wybory parlamentarne w Holandii, jednak zwycięstwo jest niewielkie. Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) zdobyła zaledwie jedno miejsce więcej niż Partia Pracy. Za porażkę można uznać wynik chrześcijańskich demokratów pod przewodnictwem dotychczasowego premiera Jana Petera Balkenende.

Holendrzy wybierają w środę nowy parlament. Do przedterminowych wyborów doszło po tym, jak w lutym rozpadła się koalicja wyborcza. Faworytem są liberałowie, jednak - według sondaży - nie zdobędą większości w 150-osobowym parlamencie.

Nazywana przez media "aniołem śmierci" holenderska pielęgniarka, skazana przez laty na dożywocie za zabicie 7 pacjentów jest niewinna - uznał sąd apelacyjny w Arnhem.

9 czerwca w Holandii odbędą się wybory parlamentarne - ogłosiła królowa Beatrix. W minioną sobotę, w wyniku zgrzytu o Afganistan, upadł gabinet premiera Petera Balkenende.

Upadł holenderski rząd pod przewodnictwem premiera Petera Balkenende. Wszystko z powodu nieporozumień w obrębie koalicji w sprawie ewentualnego wycofania wojsk z Afganistanu w 2010 roku. W sobotę premier przedłoży królowej Beatrix rezygnacje ministrów Partii Pracy (PvdA).