Drony

Drony

Rząd Izraela zakazał dwóm wielkim koncernom zbrojeniowym - Elbit Systems i Israel Aerospace Industries - dalszego udziału w polskim przetargu na samoloty bezzałogowe. Potwierdzają to obie firmy. Decyzja izraelskiego rządu ma być pokłosiem afery, która doprowadziła do rezygnacji wiceszefa polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej - Waldemara Skrzypczaka. Rzecznik MON w rozmowie z tvn24.pl przekonuje, że ta decyzja niewiele zmienia, a rząd Izraela "przejął od firm" sprawę ewentualnej sprzedaży Polsce dronów i teraz to on będzie stroną w negocjacjach.

Nowe dowody wskazują na to, że Stany Zjednoczone używając dronów przeprowadziły w Pakistanie bezprawne egzekucje. Niektóre z nich mogą zostać zaliczone do zbrodni wojennych - twierdzi Amnesty International w opublikowanym raporcie. Organizacja obrony praw człowieka zaapelowała do władz USA o zbadanie doniesień o cywilach zabitych lub ranionych w atakach.

Jak pisze na jednym z forów internetowych nie chciał ryzykować latając daleko w celu uzyskania fajnych ujęć, trzymał się w granicach stu metrów od szczytu. Cieszy się, że "miał farta", że pogoda dopisała. Efekt jest oszałamiający - obejrzyj Tatry kręcone z drona przez "hasofiego", który wysłał nam nagranie na Kontakt24.

Irańscy licealiści będą mieli do opanowania nowy przedmiot - walkę z samolotami bezzałogowymi. Jak podaje miejscowa prasa, nowe zagadnienie do szkół chce wprowadzić wpływowa paramilitarna Gwardia Rewolucyjna, która ma oparcie w najwyższych przywódcach religijnych kraju.

Niemiecki minister obrony Thomas de Maiziere znalazł się w tarapatach po zbyt późnym wycofaniu się z projektu bezzałogowego samolotu Euro Hawk, co naraziło skarb państwa na stratę kilkuset milionów euro. Kanclerz Angela Merkel broni jednak ministra.

Amerykański rząd po raz pierwszy w historii przyznał się do zabicia obywateli USA w nalotach dronów. W akcjach w Jemenie i Pakistanie zginęło czterech Amerykanów, w tym radykalny duchowny islamski Anwar Al-Awlaki.

Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek o anulowaniu programu wyposażenia Bundeswehry w amerykańskie bezzałogowe samoloty rozpoznawcze Euro Hawk, co oznacza, że budżet państwa może stracić na tym przedsięwzięciu kilkaset milionów euro.

W Wielkiej Brytanii ruszyła wielka kampania na rzecz zakazu produkcji dronów. Organizacja Human Rights Watch ostrzega, że niedługo może dojść do produkcji zabójczych maszyn latających, którymi nie będzie sterował człowiek.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował w środę w trakcie ćwiczeń wojskowych symulowany atak samolotów bezzałogowych na cel południowokoreański - poinformowała północnokoreańska oficjalna agencja prasowa KCNA. Podała również, że podczas tych samych ćwiczeń zestrzelono cel, imitujący pocisk manewrujący.

Dotychczasowy doradca prezydenta Baracka Obamy ds. walki z terroryzmem John Brennan został następcą generała Davida Petreusa na stanowisku szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej. Głosowanie w Senacie poprzedziła 13-godzinna obstrukcja.

Gdy w Pentagonie ogłaszano decyzję o ustanowieniu nowego odznaczenia dla pilotów dronów i "specjalistów komputerowych", prawdopodobnie nie spodziewano się burzy, jaka zaraz nastąpi. "Tradycyjni" weterani zacięcie protestują, bo ich zdaniem nowy medal umniejsza rangę ich odznaczeń. Stworzono nawet petycję do Białego Domu

Wyobraź sobie, że siedzisz w pokoju i pracujesz, a w kuchni coś się gotuje i trzeba do niej zajrzeć. Nie chce ci się wstawać? Wyślij drona - mały latający helikopter z kamerą. To już nie science fiction. Już teraz można go zamówić i kupić za niecałe 150 dolarów.