Czechy

Czechy

Główny inspektor sanitarny kraju Vladimir Valenta przyznał we wtorek przed kamerami telewizji publicznej, że w Czechach "można już mówic o epidemii grypy". Notowane są także przypadki grypy typu A/H1N1. Wśród dzieci i starszych w tym roku choruje ponad dwa razy więcej osób, niż zazwyczaj; 18 zmarło z powodu powikłań.

W Stuttgarcie rozpoczął się proces pary rosyjskich agentów oskarżonych o działalność szpiegowską na rzecz rosyjskiego wywiadu zagranicznego SWR. Zdaniem mediów jest to największa afera szpiegowska w Niemczech od czasu zakończenia zimnej wojny.

Otwierając w poniedziałek gazociąg Gazela o długości 166 km, który połączył rosyjski Nord Stream z siecią czeską, premier Petr Neczas powiedział, że dzięki wspomnianej inwestycji Czesi wkraczają w nowy etap bezpieczeństwa energetycznego.

Czesi wybierają prezydenta. W piątek o 14 rozpoczęły się pierwsze w historii kraju bezpośrednie wybory głowy państwa. O sukcesję po Vaclavie Klausie ubiega się dziewięciu kandydatów. W sobotę, zgodnie z czeską tradycją, drugi dzień głosowania.

Około 500 burmistrzów czeskich miast nakazało zdjęcie portretów prezydenta Vaclava Klausa ze ścian ich urzędów. Dołączyły do nich setki dyrektorów szkół. Czesi protestują w ten sposób przeciw kontrowersyjnej masowej amnestii zarządzonej przez prezydenta.

Vaclav Klaus zmaga się z falą krytyki, która przelewa się przez Czechy. Prezydent w noworocznym wystąpieniu zarządził masową amnestię. Prezydenta krytykują politycy, prawnicy, media i obywatele, a opozycja chce obalić rząd Petra Neczasa.

20 lat temu, 1 stycznia 1993 roku, w sposób całkowicie pokojowy i - jak się wydaje - zgodnie z wolą zdecydowanej większości własnych obywateli zakończyła swe istnienie Czechosłowacja. Podzieliła się na dwa suwerenne państwa narodowe: Republikę Czeską i Republikę Słowacką.

Nie ustępują trudne zimowe warunki w Czechach. W poniedziałek śnieżyce wciąż komplikują sytuację na drogach w zachodnich i północnych rejonach kraju. Coraz więcej ofiar zbiera mróz - ich liczba wzrosła już do co najmniej pięciu.

- Nadszedł czas, aby świat powiedział "nie" izraelskiej okupacji - po tych słowach Mahmuda Abbasa ponad 2/3 członkowskich ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora tego gremium. To wielki sukces samego prezydenta Autonomii Palestyńskiej. W czwartkowym głosowaniu okazało się też, że Izrael stracił niektórych swych dotychczasowych europejskich sojuszników.

Zima coraz śmielej poczyna sobie wokół granic naszego kraju. W nocy zaatakowała północ i zachód Czech. Podczas burz śnieżnych spadło do 30 cm śniegu. Utrudnienia w ruchu są gigantyczne.

Czeski minister spraw zagranicznych, arystokrata Karel Schwarzenberg wygrał proces z siostrą w austriackim Sądzie Najwyższym i może zachować odziedziczone zamki i pałace w Bawarii i Górnej Austrii. Rozprawa toczyła się przy drzwiach zamkniętych.