Chiny

Chiny

Jeździ na wózku, ale z pasji wspinania się nie zrezygnował

35-letni Lai Chi-wai od siedmiu lat jest częściowo sparaliżowany i porusza się na wózku. Nie zrezygnował jednak ze swojej pasji - wspinaczki. Podciąga się na linie na samych rękach. Przyznaje, że teraz potrzebuje w tym asekuracji, ale jego umiejętności są naprawdę zadziwiające. Sportowiec dostał nominację do Nagrody Laureus, przyznawanej od prawie 20 lat dla najwybitniejszych osobowości świata sportu. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Chiny nie chcą już importować śmieci. Na świecie rośnie niepokój

Domowe plastiki, papier niesortowany, odpady wydobywcze i z przemysłu tekstylnego. Takich śmieci produkowanych w innych krajach nie chcą już przyjmować Chiny. Nowe przepisy weszły w życie od początku roku i budzą coraz większy niepokój w innych krajach. Dotąd właśnie do Chin trafiała między innymi ponad połowa światowych odpadów plastikowych. Brytyjczycy w reakcji na chińskie działania wprowadzają opłatę za torby foliowe we wszystkich sklepach, która dotąd obowiązywała tylko w supermarketach. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

20 państw ma dyskutować o Korei Północnej. Bez Chin

Chiny nie wezmą udziału w spotkaniu szefów dyplomacji na temat zbrojeń nuklearnych i rakietowych Korei Północnej - poinformowało w środę chińskie MSZ. Rozmowy odbędą się w przyszłym tygodniu w Vancouver w Kanadzie.

Były pierwszy żołnierz Chin aresztowany

Generał Fang Fenhui, który w latach 2012-2017 był szefem sztabu generalnego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W), został we wtorek aresztowany w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw korupcyjnych - podała państwowa agencja prasowa Xinhua.

Ukradli kawałek autostrady. Nowoczesna droga zamknięta po kilku dniach

Chiny pochwaliły się ultranowoczesną autostradą, z nawierzchnią zbudowaną częściowo z paneli słonecznych. Powstała w Jinan, stolicy prowincji Shandong. Ogniwa solarne zapewniały jej oświetlenie, a także zasilały w prąd okoliczne domy. Już po kilku dniach okazało się jednak, że część paneli zniknęła, a inne przy okazji zdewastowano. Władze podejrzewają, że ktoś chciał nielegalnie poznać technologię, wykorzystaną w tej konstrukcji. Drogę trzeba było na razie zamknąć. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Płonący tankowiec może eksplodować. Na pokładzie znaleziono ciało

Na tankowcu, na którym po kolizji z frachtowcem u wschodnich wybrzeży Chin wybuchł pożar, może dojść do eksplozji - informują w poniedziałek chińskie media, powołując się na przedstawicieli władz. Na pokładzie znaleziono ciało jednego z członków załogi, trwają poszukiwania pozostałych 31 osób obsługujących jednostkę.

Uderza z granicy kosmosu. Nieoficjalnie: Chińczycy testują nową hipersoniczną broń

Chiny przeprowadziły w listopadzie dwie próby nowej hipersonicznej głowicy szybującej (HGV) i jako pierwsi zrobili to przy użyciu systemu, który może zostać przyjęty na uzbrojenie - twierdzi magazyn "The Diplomat". Według jego informatorów w wojsku USA Chińczycy są bliscy wprowadzenia do służby unikalnego uzbrojenia, które może wpłynąć na układ sił w Azji.

"Gdybyśmy dostali rozkaz, moglibyśmy wygrać bitwę". Tak ćwiczy chińskie wojsko

Choć chińskie wojsko jest najliczniejsze na świecie i może się pochwalić ponad dwoma milionami żołnierzy, to na Zachód rzadko przedostają się nagrania wideo z jego ćwiczeń. Teraz tak się jednak stało. Ćwiczeniom oddziału powietrznodesantowego wyposażonego w całą gamę nowoczesnego sprzętu, pokazującego jaką przemianę przechodzą chińskie siły zbrojne, przyglądał się sam chiński przywódca Xi Jinping.

Chiny krytykują nową strategię bezpieczeństwa Waszyngtonu

Stany Zjednoczone powinny "porzucić pojęcia związane z zimnowojenną mentalnością" - powiedziała we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying w reakcji na ogłoszenie w poniedziałek nowej strategii bezpieczeństwa przez prezydenta USA Donalda Trumpa.