Chiny

Chiny

Cała Afryka zjechała do Pekinu. Xi oferuje wielkie pieniądze

Prezydent ChRL Xi Jinping zapowiedział w poniedziałek na otwarciu Forum Współpracy Chiny-Afryka w Pekinie, że jego kraj przeznaczy kolejne 60 mld dolarów na pomoc finansową i kredyty dla państw afrykańskich oraz umorzy część długów najbiedniejszych z nich. Do stolicy Chin przybyli przedstawiciele 50 państw Afryki.

Angielski będzie językiem urzędowym na Tajwanie

Angielski stanie się w 2019 roku drugim językiem urzędowym Tajwanu – zapowiedział szef tajwańskiego rządu William Lai w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "United Daily News". Celem jest podniesienie międzynarodowej konkurencyjności wyspy.

Przełożona wizyta Pompeo w KRLD. Południowokoreańskie MSZ: niefortunna decyzja

Południowokoreańskie MSZ uznało w sobotnim oświadczeniu za "niefortunne" odłożenie wizyty w Korei Północnej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Zaznaczyło, że najważniejsze jest dążenie do "znacznego postępu" w kwestii denuklearyzacji. W piątek prezydent USA Donald Trump poinformował, że wstrzymał podróż sekretarza stanu do KRLD.

"Nasz model demokratyczny traci na atrakcyjności"

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zaapelował we wtorek w Waszyngtonie o wzmocnienie sojuszy między państwami o podobnych wartościach oraz reformy demokracji i organizacji międzynarodowych, aby ochronić powojenny ład w obliczu rosnącej siły Rosji i Chin.

Chiny mają nowego szefa propagandy międzynarodowej

Były szef chińskiej komisji nadzoru internetu Xu Lin został oficjalnie mianowany dyrektorem rządowego biura propagandy zagranicznej – podały we wtorek państwowe media. Według komentatorów decyzja ma związek z próbami poprawy międzynarodowego wizerunku ChRL.

Milion więzionych "w strefie bez praw". Chiny zaprzeczają

Chińska delegacja zaprzeczyła w poniedziałek zarzutom ze strony panelu ekspertów ONZ w Genewie, że milion muzułmańskich Ujgurów jest przetrzymywany w prowincji Sinciang, na zachodzie Chin, w obozach internowania, gdzie nie przysługują im żadne prawa.

Zatrzymany podczas wywiadu profesor wrócił do domu

Krytyczny wobec chińskich władz emerytowany profesor Sun Wenguang, zabrany dwa tygodnie temu przez policję w czasie wywiadu z Głosem Ameryki (VoA), wrócił już do domu – podała w niedzielę wieczorem amerykańska rozgłośnia, powołując się na znajomych profesora. Sun pozostaje jednak pod nadzorem władz.