Austria

Austria

29-letni Metody Iwanow został aresztowany w związku z makabrycznym odkryciem na austriackiej autostradzie, gdzie znaleziono ciężarówkę z ciałami 71 uchodźców. Jego rodzina i przyjaciele nie mogą jednak uwierzyć, by mężczyzna mógł mieć związek z przemytem ludzi. Materiał "Faktów z zagranicy" - oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Narciarze szusujący po austriackich, włoskich, francuskich czy szwajcarskich stokach będą w piątek musieli przygotować się na pochmurne niebo, prószący śnieg i ujemne wartości.

W południowej Austrii spadło wyjątkowo dużo śniegu. Tak obfite opady zdarzają się tu raz na 75-100 lat - informuje austriacka służba meteorologiczna ZAMG. Według prognoz, we wschodnim Tyrolu i w Górnej Karyntii do niedzieli przybędzie jeszcze pół metra, a miejscami nawet metr białego puchu.

Wiedeń rozszerza swoją ofertę dla krezusów, zwłaszcza tych pochodzących z krajów arabskich, azjatyckich, a także z Rosji. Do tej pory najbogatszą klientelę przyciągały do stolicy Austrii hotele, takie jak Sacher, Bristol, Imperial, a także "uliczka luksusu" Kohlmarkt. Teraz w ekspresowym tempie powstają kolejne niebotycznie luksusowe hotele i butiki.

Metalowe zapory stawiane przed nadejściem fali kulminacyjnej uchroniły wiele miejscowości nad Dunajem, Łabą i Wełtawą przed zalaniem. Jednym z miast, które "suchą stopą" przeszły przez powódź jest austriackie Grein, które schowało się za aluminiowym płotem. Dunaj miał 15 metrów wysokości, do szczytu zabezpieczeń zabrakło zaledwie 4 cm.

Wybuchowe porządki po osunięciu ziemi na trasie Felbertauern, łączącej wschodnią część Tyrolu z Salzburgiem. Odcinek jest nieprzejezdny na długości prawie 100 m. Detonacja umieszczonych w zboczu ładunków miała pomóc w rozbiciu i przesunięciu ciężkich bloków skalnych w niższe partie góry.

Potężne pługi walczyły z 10-metrowym śniegiem, by odśnieżyć na pierwszy majowy weekend najwyżej położoną austriacką drogę - Grossglockner Hochalpenstrasse. Drogowcy zdążyli na czas. Gdyby do odśnieżania używali łopat, jak jeszcze 60 lat temu, kierowcy mogliby mieć problemy z przejazdem tym popularnym szlakiem.