Polska i Świat

Polska i Świat

Czechy złożyły wniosek do TSUE w sprawie nałożenia na Polskę gigantycznej kary - to 5 milionów euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska strona zapewnia, że rozmawia, ale to może być mało. Jest projekt porozumienia i plan czwartkowych negocjacji w Pradze. Michał Tracz.

Partia Roberta Biedronia przechodzi do historii. Na zgromadzeniu ogólnym podjęto decyzję o samorozwiązaniu. Dwa lata temu zaczynali z rozmachem, były nadzieje, obietnice i polityczne ambicje. Dziś mówią o budowaniu Nowej Lewicy. Adrianna Otręba.

W minioną niedzielę głosowali nie tylko mieszkańcy Rzeszowa. Przedterminowe wybory odbyły się w ponad 100 gminach. W niektórych emocje sięgały zenitu. We wsi Niedźwiedź startował tylko jeden kandydat i przegrał. Wójtem Warlubia został Eugeniusz Kłopotek z Polskiego Stronnictwa Ludowego, polityk z wielkim stażem pokonał popieraną przez Prawo i Sprawiedliwość kandydatkę. Łukasz Wieczorek.

Nie da się na to przygotować, ale trzeba mieć siłę, by to przetrwać, zmierzyć się z nowotworem ginekologicznym, nie poddać się. One siłę mają, choć są na różnych etapach leczenia i tą siłą chcą podzielić się z innymi kobietami, uświadamiając im i przypominając, jak ważna jest profilaktyka. Adrianna Otręba.

"Ataki hakerskie mają miejsce na całym świecie" - pisze w oświadczeniu minister Michał Dworczyk. Dotyczą one nie tylko osób publicznych. Dawid Rydzek sprawdził, co należy zrobić, by nie paść ofiarą takiego ataku.

PiS wciąż z pompą obiecuje budowę polskich promów, których nadal nie ma. Są za to problemy Szwedów, którzy polskiej stronie uwierzyli - weszli z nami w kooperację, swoją część skończyli, tylko promu brak. Brak może być też unijnych pieniędzy. Maciej Warsiński.

W Polsce luzowane są obostrzenia, w wielu miejscach zwiększone są limity przyjmowania gości, widzów i klientów. Poza limitem są zaszczepione osoby. Tylko jak sprawdzić, kto jest zaszczepiony a kto nie? Takie pytania zadają sobie przedsiębiorcy, bo to na nich będzie spoczywał obowiązek weryfikacji. Karolina Bałuc.

To byłby rok ich ślubu, budowy wspólnego domu, świętowania dziesięciolecia związku. Pandemia COVID-19 sprawiła, że żaden z ich wspólnych planów już się nie zrealizuje. Janek miał 28 lat, był młody, silny i zdrowy. Narzeczona, do której już nigdy nie wróci, postanowiła podzielić się historią ostatnich miesięcy Janka - walki o leczenie w szpitalu i o życie. Chce przestrzec innych przed wirusem, który zabija także młodych. Historię nagłej choroby i wielkiej miłości Joanna opowiedziała Marii Mikołajewskiej. Cała rozmowa do obejrzenia w TVN24 GO.

Są zdeterminowani i skupieni - przed nimi najważniejsza impreza. Polska reprezentacja w pierwszym meczu grupowym na Euro zmierzy się ze Słowacją. Następnie ze Szwecją i Hiszpanią. Biało-czerwoni mają nowego trenera i najlepszego piłkarza na świecie - Roberta Lewandowskiego, który ciężar tej sławy będzie niósł przez kolejne mecze. Materiał Jacka Tacika.

Nowe fundusze wyrastają jak grzyby po deszczu. Władza zapewnia, że jest na to przestrzeń i taka potrzeba - opozycja nie ma wątpliwości, że to jedynie miejsce do zapewnienia pracy swoim i wyciąganie pieniędzy z budżetu państwa. Materiał Barbary Sobskiej.

Od tygodnia w 24 powiatach nie zanotowano żadnego przypadku zachorowania na COVID-19. Liczba zakażeń z dnia na dzień spada - lekarze się cieszą i jednocześnie proszą: niech nie uśpi to naszej czujności. Materiał Moniki Celej.

Komisarz sprawiedliwości Komisji Europejskiej pisze list do Warszawy - prosi, by polski rząd wycofał z kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego, wniosek dotyczący wyższości prawa krajowego nad europejskim. Prośba daremna, bo premier nie zamierza tego zrobić, a minister Zbigniew Ziobro porównuje Unię Europejską do Związku Radzieckiego i używa argumentów, które prawnicy uważają za niezgodne z prawem. Materiał Macieja Warsińskiego.

Kto wykradł maile szefa kancelarii premiera? Czy będzie nadzwyczajne posiedzenie komisji służb specjalnych, którego żąda opozycja? Jaki charakter miały skradzione wiadomości? Opozycja pyta, minister Michał Dworczyk milczy. Tłumaczą się za to jego partyjni koledzy. Materiał Dawida Rydzka.

Bez nich telewizji by nie było - 20 lat TVN24 i ludzie, którzy są w cieniu. Pracują za kamerami, w wozach transmisyjnych czy montują materiały. W rozmowie z Łukaszem Wieczorkiem wspominają, jak przez dwie dekady zmienił się sprzęt, na którym pracują i szybkość przekazywania informacji.

Szczepienia w Wielkiej Brytanii wyraźnie zmniejszyły liczbę zakażeń, hospitalizacji i zgonów, choć z powodu rozprzestrzeniającego się wariantu indyjskiego te bilanse - zwłaszcza zakażeń - znów zaczęły rosnąć. Anna Wilczyńska.

Gwiazda, ikona, osobowość sceny, kultowa wokalista autorka genialnych tekstów, po prostu Kora. Wielu tekstów nie zaśpiewała, nie powstały do nich melodie. Gdzieś zapisane ujrzały teraz światło dzienne. Patryk Rabiega ustalił, jak mocny ślad odcisnęła w polskiej popkulturze i jak wciąż inspiruje.