Polska i Świat

Polska i Świat

Łukasz Wieczorek sprawdził, co pandemia zmieniła w naszym życiu. Jak będą wyglądały teraz miasta? Gdzie będziemy mieszkać, a gdzie i jak będziemy pracować? Czy wrócimy do biur, a jeśli tak, to na jakich zasadach?

70 procent nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, są ofiarami przemocy w szkołach, w internecie, a nawet we własnych domach. Dla wszystkich osób o innej tożsamości psychoseksualnej powstają w Polsce miejsca schronienia. W Warszawie całodobowy hostel interwencyjny. Sylwia Piestrzyńska.

Zaczęło się od zbiórki w mediach społecznościowych. Akcja pozyskiwania pamiątek ze strajku kobiet nabrała takiego tempa, że będzie co oglądać. Zbiory z całej Polski, z miast, miasteczek i wsi zgromadziło Muzeum w Gdańsku. Barbara Sobska.

Mamy nowe covidowe obostrzenia i nowe covidowe dane. To ponad 11500 nowych zakażeń i ponad 250 ofiar koronawirusa. Jednym z obostrzeń jest zakrywanie twarzy po nowemu i to od soboty. Będziemy mogli używać tylko maseczek i tylko od nas zależy, czy wybierzemy tą, która nas najbardziej chroni. Monika Celej ustaliła, co zaleca Ministerstwo Zdrowia.

Czy Daniel Obajtek - dziś prezes Orlenu - łamał prawo, kiedy był wójtem Pcimia? Gazeta Wyborcza publikuje nagranie, które dla opozycji jest jednoznaczne. Daniel Obajtek musi podać się do dymisji. Szefa Orlenu nie tak dawno temu chwalił publicznie Jarosław Kaczyński. Adrianna Otręba sprawdziła, o czym Daniel Obajtek decydował i jak miał kierować z tylnego siedzenia.

Sąd Apelacyjny nie miał wątpliwości, wydał decyzję zgodną z tym, o czym od dawna mówią sędziowie i sam zainteresowany, czyli sędzia Igor Tuleya. Może on dalej orzekać, jego immunitet nie został uchylony. Sąd mówi też o tym, co też wielu prawników powtarza - Izba Dyscyplinarna nie jest bezstronna. Michał Tracz.

Wiele razy trwała dyskusja, dlaczego praca domowa kobiet nie jest opłacana. Praca, która dziennie trwa czasami co najmniej kilka godzin. Temat wraca tym razem za sprawą Chin. Kobieta podczas rozwodu żądała od męża nie tylko podziału majątku, ale też zapłaty za jej obowiązki domowe. Taką możliwość o ubieganie się o swoje, dało jej nowe chińskie prawo. Patryk Rabiega.

Jest trzecia fala i coraz więcej Polaków z pogarszającym się zdrowiem psychicznym. Martwimy się o zdrowie, pracę. Kłopoty się nasilają, a życie w zamknięciu nie sprzyja ich rozwiązaniu. Anna Wilczyńska.

Ustawa o informacji publicznej funkcjonuje w Polsce od wielu lat, ale dopiero teraz zaczęła przeszkadzać. Uznania niekonstytucyjności części przepisów tej ustawy chce pierwsza prezes Sądu Najwyższego i kieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Michał Tracz.

Opozycja pyta o karabinek Grot, słynną broń, którą tak bardzo swego czasu zachwalał były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Tak bardzo, że minister podpisał umowę na zakup słynnych karabinków jeszcze przed zakończeniem ich testów. Stąd pytania - skąd taki pośpiech, co z wadami i dlaczego na broń, która nie jest dobrze oceniania przez ekspertów, państwo wydało krocie? Maria Mikołajewska.

Drzwi siedziby Państwowej Komisji ds. pedofilii znów były zamknięte dla posłów Koalicji Obywatelskiej, choć spraw do wyjaśnienia jest sporo - od tego, na co idą publiczne pieniądze, co do tej pory zrobiła komisja, iloma sprawami się zajęła i dlaczego do swojej pracy potrzebuje tak wielu udogodnień, jak limuzyny czy mieszkania służbowe. Pytania ważne, bo komisja jak dotąd nie wykazała się żadnymi osiągnięciami, za to sporo narosło wokół niej kontrowersji. Jacek Tacik.

Miasta bez reklam i szpecących billboardów - to byłby piękny widok. Ale firmy nie chcą usuwać reklam z ulic między innymi Gdańska, a sprawy trafiają do sądu. Konflikt dotyczy nie tylko stolicy Pomorza. Wiele miast po wprowadzeniu zakazu wieszania reklam ciągle z tym walczy. Wiele uchwały krajobrazowej nawet nie wprowadziło, choć można to zrobić już od ponad pięciu lat. Materiał Łukasza Wieczorka.

W Polsce nie odbywają się wybory uzupełniające na wszelkich szczeblach. Oficjalnie rezygnuje się z nich z powodów epidemicznych, na podstawie opinii sanepidu. - Jedną z przyczyn, jakiej dopatruję się w tych decyzjach, jest możliwość desygnowania i mianowania na komisarzy ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością – twierdzi wicemarszałek Sejmu i polityk PSL Piotr Zgorzelski. Materiał Dawida Rydzka.

Łamanie obostrzeń na mszy świętej w małopolskich Kątach. W kościele było pięć razy więcej wiernych, niż wynosił limit obostrzeń, kara sanepidu i reakcja proboszcza, który w ogłoszeniach parafialnych stwierdził, że "donosicielstwo to grzech śmiertelny", ale na tym nie poprzestał. Materiał Moniki Celej.

W Polsce przybywa zakażeń koronawirusem - najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie wskaźnik zakażeń jest najwyższy w kraju. Dlatego od soboty zamknięte będą tam kina, hotele, teatry, galerie handlowe, obiekty sportowe oraz szkoły. Materiał Patryka Rabiegi.