Polska i Świat

Polska i Świat

Młodzi ludzie nie garną się do szewstwa. Profesja związana z produkcją i naprawą obuwia wymiera – są jednak w kraju mistrzowie tego fachu. Maciej Zalewski.

W trakcie dokuczliwych upałów pamiętajmy o zwierzętach. Im wysokie temperatury zdecydowanie nie służą. Nie zmuszajmy czworonogów do zbyt dużego wysiłku, pamiętajmy o wodzie i nigdy nie zostawiajmy w gorących pomieszczeniach, na słońcu, na balkonie czy w aucie. Jeśli jesteśmy świadkami takich sytuacji - wzywajmy pomoc. Magdalena Śleziak.

Przyjechali do Warszawy protestować przed siedzibą Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie lotniska na terenie gminy Baranów, a także budowaniu infrastruktury kolejowej i drogowej. Na proteście pojawili się nie tylko mieszkańcy gmin, gdzie zaplanowano budowę lotniska, ale też przeciwnicy tej inwestycji z całej Polski. Protestowali przeciwko niesprawiedliwym wywłaszczeniom. Adrianna Otręba.

W poniedziałek ruszył telefon zaufania dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Pod znanym numerem 116 111 fundacji Dajemy Dzieciom Siłę czekają specjaliści, którzy mówią po ukraińsku i rosyjsku. Dzieci mogą dzwonić z każdym problemem - zapewniają. Maria Mikołajewska.

Deklaracja pomocy Ukrainie popłynęła w poniedziałek z Bawarii, gdzie odbywa się szczyt G7. Chodzi o pomoc 28 miliardów euro. We wtorek spotkanie na szczycie - przywódcy NATO spotkają się w Madrycie. Sojusz ma trudne zadanie - przyjąć nową koncepcję strategiczną i nowych członków Szwecję i Finlandię. Barbara Sobska.

Brakuje lekarzy chirurgów - ta prestiżowa niegdyś specjalizacja z roku na rok przyciąga coraz mniejszą liczbę chętnych. Tylko 35 lekarzy zdecydowało się rozpocząć ostatnio szkolenie specjalizacyjne z chirurgii ogólnej. 62 miejsca pozostały nieobsadzone - to sytuacja kiedyś niespotykana. Dotkliwie to odczuwają zarządzający szpitalami i pacjenci. Paulina Florys.

W piątek w polskich szkołach zakończyliśmy rok szkolny - radość z wakacji byłaby większa, gdyby nie troska dyrektorów szkół o to, kto we wrześniu wróci do pracy. Nauczycieli brakuje i brakować będzie, bo odchodzą z zawodu. Niskie zarobki i brak poszanowania dla zawodu nauczyciela, to główne powody, ale nie jedyne. Adrianna Otręba.

Turystka została ukarana za próbę wwiezienia czereśni do Polski z wakacji w Turcji. Dziennikarze sprawdzili, czego nie przywozić z zagranicy, bo może nas to słono kosztować - nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aleksandra Kąkol.

Połowa Polaków przyznaje, że ich poziom życia w porównaniu z ubiegłym rokiem pogorszył się - tak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Ponad 70 procent badanych musiało ograniczyć wydatki w związku z rosnącymi cenami. Czy wystarczy im, żeby wyjechać na wakacje? Jeśli tak, to letni wypoczynek też będzie rekordowo drogi. Sylwia Piestrzyńska.

Pobyt na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Gnieźnie określany jak piekło. Rzucanie o łóżko, przyduszanie, znęcanie się psychiczne - Monika Celej i Piotr Jeziorowski dotarli do innych byłych pacjentów tzw. Dziekanki. Lista zarzutów wobec szpitala jest długa, a większość z nich już zdążyło potwierdzić Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, które wszczęło postępowanie po ustaleniach dziennikarzy. Warto zadać pytanie, kto powinien za to odpowiedzieć i na to zareagować? Cały materiał do obejrzenia w TVN24 GO.

Bydgoski sąd wymierzył grzywnę w wysokości 40 tysięcy złotych za obraźliwy internetowy wpis o parze Ukraińców. Maciej Zalewski sprawdził, czy nieuchronna i dotkliwa kara to w polskich sądach stały trend.

Kleszcze atakują najczęściej w parkach, na łąkach i lasach. Małe a groźne, bo ich ukąszenie może oznaczać boreliozę lub odkleszczowe zapalnie mózgu. Pierwszą oznaką choroby jest rumień. Lekarze mówią: obserwujmy się i nie panikujmy. Katarzyna Rosiewicz.

Podczas mistrzostw świata w Budapeszcie, w trakcie wykonywania programu, przytomność straciła w wodzie amerykańska pływaczka artystyczna Anita Alvarez. Na ratunek błyskawicznie ruszyła jej trenerka. Monika Celej.