Polska i Świat

Polska i Świat

Skandaliczne słowa Korwin-Mikkego w cieniu afery pedofilskiej

Echa skandalu pedofilskiego z udziałem popularnych wśród młodych ludzi youtuberów słychać też w kampanii wyborczej. Są polityczne głosy troski o najmłodszych, hasła o bezpieczeństwie, ale też wypowiedzi skandaliczne. Ich autorem jest Janusz Korwin-Mikke. Kiedy ten polityk pisze karygodne słowa o pedofilii, od innych polityków Konfederacji nie słychać słów potępienia. Maciej Warsiński.

Szczepienie przeciwko HPV - sprzymierzeniec w walce z rakiem

Żeby zabezpieczyć młodych, większość z nich musiałaby się zaszczepić przeciwko HPV. Tymczasem w Polsce zrobiło to zaledwie 14 procent dzieci w wieku 12 i 13 lat. To za mało, żeby byli bezpieczni. Szczepienie jest dobrowolne, ale korzyść jakim jest zdrowie, nieoceniona. Anna Wilczyńska.

Rekordowe wydatki KPRM

Mateusz Morawiecki planuje budżet na kolejny rok i na kancelarię premiera zaplanował aż 2 miliady złotych. Tak drogo kancelaria jeszcze Polaków nie kosztowała. Opozycja mówi o Bizancjum, współpracownicy premiera się tłumaczą. Liczby mówią same za siebie - za czasów premiera Morawieckiego wydatki tylko rosły. Łukasz Łubian.

Przygotowania do debaty

Na kampanijnej trasie "Tuskobusu" w poniedziałek przystankiem będzie Woronicza. Lider Koalicji Obywatelskiej stawi się na debacie w rządowej telewizji. Nie pojawi się natomiast lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Z sondażu wynika, że większość Polaków chce debaty liderów, ale prezes PIS w zastępstwie wysyła Mateusza Morawieckiego. Barbara Sobska.

Polski Fundusz Rozwoju pod kreską

Z Polskiego Funduszu Rozwoju idą pieniądze na projekty, które docelowo mają być finansowane z Krajowego Planu Odbudowy, ale z tym ciągle jest problem. Przez postawę polskiego rządu unijnych funduszy brak - a fundusz rozwoju nie jest studnią bez dna. Aleksandra Kąkol.

Drożyzna w odczuciach Polaków i prezesa NBP

Zdecydowana większość Polaków codziennie czuje, co to drożyzna. Wyniki sondażu, w którym Kantar zapytał o wzrost cen, są jednoznaczne. Okazuje się jednak, że to, co Polki i Polacy czują po każdej wizycie w sklepie, prezes NBP czuje zupełnie inaczej. Łukasz Łubian.

Tusk na Podkarpaciu, zapowiada udział w debacie w rządowej telewizji

Wizyta lidera Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu to ryzykowny ruch, bo politycznie to region zdominowany przez Prawo i Sprawiedliwość. I właśnie na tym terenie pada ważna deklaracja - Donald Tusk zapowiada, że pójdzie tam, gdzie władza czuje się jeszcze bardziej, jak u siebie. Lider opozycji wybiera się na debatę w telewizji rządowej - liczy na pojedynek z Jarosławem Kaczyńskim. Barbara Sobska.

Walka o Kielce

PiS i opozycja walczą o okręg świętokrzyski. W stolicy regionu jedynką jest prezes PiS, więc partyjną ambicją jest duża wygrana. Opozycja też swoje ambicje ma. Dawid Rydzek.

Lewica w kampanii i premia za marsz

Lewicowi liderzy stanęli na jednej scenie obok Donalda Tuska i to elektoratowi wyraźnie się spodobało. Widać to w najnowszym sondażu. Widać też, że hasło wspólnego rządu obecnej opozycji działa mobilizująco. Adrianna Otręba.