Życie w śpiączce jak "gitara, której struny są zerwane"

Aktualizacja:

- Sytuacja być może przypomina gitarę, której struny są zerwane i dlatego nie mogą grać. Także instrument ciała jest kruchy, słaby, a dusza nie może już grać, by tak rzec, ale pozostaje obecna - stwierdził Benedykt XVI odnosząc się do położenia osób w stanie śpiączki. Rozmowę z papieżem, w której Benedykt XVI odpowiada na pytania różnych ludzi, nagrała telewizja RAI. Program zostanie nadany w Wielki Piątek.

Fragmenty odpowiedzi papieża z tego bezprecedensowego programu z jego udziałem przytoczył watykański dziennik "L'Osservatore Romano" w swoim najnowszym wydaniu. W tym niezwykłym wywiadzie Benedykt XVI odpowiada na pytania "zwykłych ludzi" - podkreśla watykańska gazeta.

Matka pyta papieża

Matka 40-letniego karabiniera, znajdującego się od 2 lat w stanie wegetatywnym w rezultacie stwardnienia rozsianego, zapytała Benedykta XVI, czy dusza jej syna jest "wciąż blisko niego". - Oczywiście - odpowiedział papież - Dusza jest wciąż w ciele.

- Sytuacja być może przypomina gitarę, której struny są zerwane i dlatego nie mogą grać. Także instrument ciała jest kruchy, słaby, a dusza nie może już grać, by tak rzec, ale pozostaje obecna - dodał.

"Dusza czuje waszą miłość"

- Jestem także pewien, że ta ukryta dusza czuje w głębi waszą miłość, choć nie rozumie szczegółów, słów i tak dalej, ale obecność miłości odczuwa - mówił Benedykt XVI.

- I dlatego wasza obecność przy nim, drodzy rodzice, droga matko, przez wiele godzin każdego dnia jest aktem miłości o wielkiej wartości, gdyż ta obecność wchodzi w głębię tej ukrytej duszy, a akt ten jest także świadectwem wiary w Boga, wiary w człowieka, wiary w zaangażowanie na rzecz życia, szacunku dla życia ludzkiego, nawet w sytuacjach najsmutniejszych - mówił papież, zachęcając rodziców chorego, by kontynuowali opiekę nad nim.

Szacunek dla życia

- Wiedzcie o tym, że wyświadczacie wielką służbę ludzkości tym znakiem ufności, tym znakiem szacunku dla życia, tą miłością dla tego udręczonego ciała, cierpiącej duszy - powiedział papież.

Papieża o ból i cierpienie, jakiego doświadczyły dzieci podczas trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii, pyta 7-letnia dziewczynka z tego kraju. Inne pytanie zadaje muzułmanka z Wybrzeża Kości Słoniowej, pogrążonego w krwawej wojnie domowej. Prosi ona papieża, by pomógł jej zrozumieć "Jezusa pokoju". To pytanie jest punktem wyjścia do papieskiej wypowiedzi na temat dialogu między religiami.

Źródło: PAP