Źródło w NATO: na Ukrainie tysiąc Rosjan, wzdłuż granicy 20 tys. kolejnych

Ukraińska armia nie potrafi sobie poradzić z Rosjanami
Ukraińska armia nie potrafi sobie poradzić z Rosjanami
tvn24
tvn24Ukraińska armia nie potrafi sobie poradzić z Rosjanami

Na Ukrainie wciąż jest około 1000 żołnierzy rosyjskich ze znaczną ilością sprzętu. Kolejne 20 tys. skoncentrowano wzdłuż rosyjskiej granicy z Ukrainą - poinformowało źródło w NATO cytowane przez AFP.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówił w środę, że zgodnie z najnowszymi danymi wywiadu ze wschodniej Ukrainy wycofało się ok. 70 proc. sił rosyjskich.

- Nie mamy informacji na ten temat - powiedziało źródło w NATO. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poinformowała w czwartek, że prorosyjscy separatyści i siły rosyjskie kontrolują odcinek ukraińskiej granicy państwowej od Morza Azowskiego na północ, w kierunku Doniecka. Jest to pierwsze potwierdzenie, że separatyści przejęli kontrolę nad tym odcinkiem granicy po sierpniowej ofensywie i opanowaniu Nowoazowska na granicy z Rosją.

Zanim doszło do wstrzymania ognia, uzgodnionego 5 września przez tzw. grupę kontaktową Ukraina - Rosja -OBWE, trwały walki w rejonie Mariupola nad Morzem Azowskim. Ponadto leżące na wschód od Mariupola miasto Nowoazowsk przy granicy z Rosją zostało zajęte pod koniec sierpnia przez siły rosyjskie. Mariupol i Nowoazowsk leżą na trasie pomiędzy Rosją a zaanektowanym przez nią w marcu Półwyspem Krymskim.

Granica rosyjsko-ukraińskatvn24.pl
[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości