Świat

Źródło w NATO: Coraz więcej rosyjskiej broni w Donbasie, w tym czołgi T-80 i T-90

Świat


Rosja poważnie narusza porozumienie o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy, przemieszczając przez otwartą granicę rosyjsko-ukraińską wojsko i sprzęt - podał "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) powołując się na przedstawiciela NATO.

- Obserwujemy nadal rosyjskie wsparcie dla separatystów w postaci uzbrojenia, oddziałów i szkolenia. Rosja przemieszcza przez otwartą granicę z Ukrainą tam i z powrotem oddziały i uzbrojenie - powiedział "FAS" przedstawiciel Sojuszu Północnoatlantyckiego. "FAS" jest niedzielnym wydaniem dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Materiał o Ukrainie ukazał się w sobotę wieczorem w internetowym wydaniu gazety.

Pomoc od Rosjan

Dostarczane przez Rosjan uzbrojenie składa się z czołgów, pojazdów opancerzonych, artylerii i systemów obrony przeciwlotniczej. Przedstawiciel NATO podkreślił, że Rosja przekazała też nowoczesne czołgi T-80 i T-90.

Separatyści dysponują obecnie większą ilością rosyjskiej broni niż przedtem, co jest niezgodne z porozumieniem z Mińska.

Jak zaznacza "FAS", NATO nie uczestniczy w spekulacjach co do zamiarów separatystów. Sojusz uważa jednak, że ewentualne rozszerzenie kontrolowanego przez nich obszaru jest nie do zaakceptowania. W obecności przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy 12 lutego w Mińsku uzgodniono zawarcie rozejmu pomiędzy ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie. W poniedziałek w Berlinie ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów będą dyskutować o realizacji porozumienia.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości