Norweżka, którą zgwałcono w Dubaju i skazano za seks pozamałżeński, została ułaskawiona. 24-latka będzie mogła opuścić Zjednoczone Emiraty Arabskie. Nie wiadomo jeszcze kiedy to się stanie, ale Norweżka deklaruje, że zrobi to jak najszybciej.
Marte Beborah Dalelv poinformowała, że w niedzielę prokurator oddał jej paszport, a jej 16-miesięczna kara więzienia za seks pozamałżeński została anulowana.
- Jestem bardzo, bardzo szczęśliwa - powiedziała. - Nie wiem, kiedy będę mogła wrócić do domu, ale wyjadę stąd tak szybko, jak to będzie możliwe - dodała.
Z kolei szef norweskiego MSZ Espen Barth Eide napisał na Twitterze w poniedziałek: "Marte jest wolna. Dziękuję wszystkim, którzy zaoferowali pomoc".
Marte is released! Thanks to everyone who signed up to help #ReleaseMarte
— Espen Barth Eide (@EspenBarthEide) July 22, 2013
"Nadal mam wyrok"
Nagła zmiana jej sytuacji nadeszła niespodziewanie. - Po prostu zostaliśmy wezwani na spotkanie i powiedzieli mi, że zostanę ułaskawiona, dostanę mój paszport i będę wolna - powiedziała kobieta. - To znaczy tylko tyle, że zostałam ułaskawiona. Nadal mam wyrok - dodała.
Pytana o najbliższe plany, Norweżka stwierdziła, że będzie świętować. - Jest kilka osób, którym muszę szczególnie podziękować, ponieważ są wspaniali. Bardzo mi pomogli - powiedziała.
Kobieta deklaruje, że chce wrócić do domu jak najszybciej, bo "naprawdę bardzo tęskni za rodziną". - Nie mogę doczekać się kiedy znów się z nimi zobaczę i kiedy zobaczę moich przyjaciół. Chciałabym skorzystać z okazji, aby podziękować również moim prawnikom - powiedziała.
Seks pozamałżeński karany
Kobieta została aresztowana w marcu i pozbawiona paszportu po zgłoszeniu sprawy gwałtu miejscowej policji.
Norweżka została skazana przez sąd w ZEA za "uprawianie seksu pozamałżeńskiego", picie alkoholu oraz składanie fałszywych zeznań, na 16 miesięcy więzienia.
Sprawca gwałtu, współpracownik Norweżki, również został skazany i otrzymał karę 13 miesięcy więzienia za "seks pozamałżeński".
Norweżka wyszła z aresztu, gdy udało się jej skontaktować telefonicznie z rodziną w Norwegii, a ta powiadomiła norweski konsulat, który warunkowo wydostał ją na wolność. Na następne miesiące Norweżka znalazła schronienie w siedzibie organizacji luterańskiego Kościoła Norweskiego Sjoemannskirken w Dubaju. Przebywała tam do tej pory, oczekując na ostateczną decyzję władz ZEA. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zabroniony jest seks pozamałżeński, a ofiary gwałtu są surowiej traktowane niż sprawcy. Spożywanie alkoholu dozwolone jest w restauracjach i barach hotelowych, ale nie powinno się pokazywać w stanie nietrzeźwym na ulicach.
Autor: nsz,mk//bgr/kdj/gak / Źródło: PAP, Reuters, ENEX