Izraelskie władze ujawniły dokumenty dotyczące procesu nazistowskiego zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna. Na miesiąc przed egzekucją w więzieniu odwiedziła go żona Vera. Premier Dawid Ben Gurion zgodził się na to, obawiając się międzynarodowej krytyki. Do tej pory była to pilnie strzeżona tajemnica. W niedzielę minęła 53. rocznica stracenia Niemca.
30 kwietnia 1962 roku, kilka minut po północy, Adolf Eichmann został odwiedzony przez swoją żonę Verę w więzieniu w mieście Ramla. O spotkanie prosiła kobieta, a trwało ono około 90 minut. Eichmann pisemnie podziękował potem służbom więziennym.
Z upublicznionych dokumentów wynika, że zgoda na wizytę była 18 marca tematem dyskusji na posiedzeniu izraelskiego rządu, gdy Eichmann oczekiwał na rozpatrzenie apelacji od wyroku śmierci, który usłyszał wcześniej.
Minister sprawiedliwości Dov Yosef sugerował premierowi Dawidowi Ben Gurionowi, że Izrael może spotkać się z międzynarodową krytyką, jeśli nie zgodzi się na wizytę. Ówczesna minister spraw zagranicznych Golda Meir, przyszła premier Izraela, była jednak przeciwna i podkreślała, że nie może być sentymentów wobec żony Eichmanna. Ostatecznie zgodziła się jednak, nie chcąc narazić na szwank reputacji państwa.
"Morderca zza biurka"
Adolf Eichmann był nazywany "mordercą zza biurka" lub "spedytorem śmierci". Był szefem wydziału żydowskiego w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy i ponosił odpowiedzialność za zaplanowanie i koordynowanie zagłady milionów Żydów w czasie II wojny światowej.
Po klęsce Niemiec, Eichmann ukrywał się i zbiegł do Argentyny, gdzie pod przybranym nazwiskiem pozostawał na wolności do maja 1960 roku, gdy agenci izraelskiego Mosadu porwali go sprzed domu w Buenos Aires.
Odurzony narkotykami i przebrany za pracownik linii lotniczych El-Al Eichmann został przewieziony specjalnym samolotem do Izraela, gdzie stanął przed sądem za swe zbrodnie. Jego proces rozpoczął 11 kwietnia 1961 r. w Jerozolimie. Eichmann został skazany na karę śmierci. Powieszono go w 1962 roku. Jego ciało spalono, a prochy wysypano do morza.
Autor: kło\mtom / Źródło: Haaretz, Jerusalem Post, Times of Israel
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia, domena publiczna