Putin oskarża ukraińskie służby specjalne o wybuch na moście Krymskim

Źródło:
PAP

Władimir Putin stwierdził, że wybuch na moście Krymskim, łączącym półwysep z kontynentalną Rosją, był "aktem terroryzmu" zaplanowanym przez ukraińskie służby specjalne. "Putin oskarża Ukrainę o terroryzm? Brzmi zbyt cynicznie nawet dla Rosji" - skomentował doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.

- Nie ma wątpliwości. Jest to akt terroryzmu, którego celem jest zniszczenie krytycznej infrastruktury cywilnej – powiedział Putin w nagraniu opublikowanym na kremlowskim kanale na Telegramie. - To zostało wymyślone, wykonane i zlecone przez ukraińskie służby specjalne - dodał.

Putin w niedzielę spotkał się z szefem rosyjskiego Komitetu Śledczego Aleksandrem Bastrykinem, który przedstawiał wyniki śledztwa w sprawie sobotniej eksplozji i pożaru na moście.

W poniedziałek, jak zapowiedział rzecznik Kremla, ma się odbyć zwołane przez Putina posiedzenie Rady Bezpieczeństwa.

Częściowe zniszczenie mostu Krymskiego

W sobotę rano, dzień po 70. urodzinach Władimira Putina, poważnie uszkodzony został jeden z symboli rosyjskiej napaści na Ukrainę. Na moście Krymskim, łączącym Rosję z okupowanym półwyspem, doszło do wybuchu. Zawaliły się przęsła jezdni, uszkodzona została też część kolejowa. Most służy Rosjanom m.in. w transporcie ciężkiego sprzętu na okupowane części Ukrainy.

Podolak: Putin oskarża Ukrainę o terroryzm? Brzmi zbyt cynicznie nawet dla Rosji

Do słów Putina odniósł się w mediach społecznościowych doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.

"Putin oskarża Ukrainę o terroryzm? Brzmi zbyt cynicznie nawet dla Rosji. Niecałe 24 godziny temu rosyjskie samoloty uderzyły 12 pociskami w dzielnicę mieszkaniową Zaporoża, zabijając 13 osób i raniąc ponad 50. Jest tu tylko jedno państwo terrorystyczne i cały świat wie, kto nim jest" - napisał na Twitterze.

Słowa Putina skomentował także Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych. Zacytował słynnego pisarza powieści grozy Stephena Kinga, który napisał: "Po dziewięciu miesiącach zabijania i w wielu przypadkach torturowania cywilów, po zrównaniu z ziemią całych miast, Rosjanie nazywają wysadzenie mostu 'terroryzmem'. To przechodzi ludzkie pojęcie".

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: