Ziemniak czy Ziemia? Tak wygląda grawitacja

Tak wygląda grawitacja
Tak wygląda grawitacja
ESA
Tak wygląda grawitacjaESA

Po dwóch latach na orbicie satelita GOCE zdobył wystarczająco dużo danych, by można było stworzyć wyjątkowo precyzyjną mapę grawitacji ziemskiej - informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). I prezentuje model Ziemi ze zróżnicowanymi polami grawitacji. "Wygląda jak gigantyczny ziemniak w Kosmosie" - komentuje serwis BBC.

Nową geoidę, czyli bryłę, której powierzchnia w każdym miejscu jest prostopadła do pionu wyznaczonego przez siłę ciężkości naukowcy z ESA zaprezentowali dziś na specjalistycznej konferencji w Monachium.

Model dla przeciętnego Kowalskiego wygląda, jak karykatura Ziemi, ale pokazuje, jak zróżnicowana jest grawitacja na globie. Najsilniejsza grawitacja jest w obszarach zaznaczonych na żółto, najmniejsza w tych zaznaczonych kolorem niebieskim.

Większa wiedza o trzęsieniach ziemi?

Teraz naukowcy, jak sami mówią, mogą lepiej zrozumieć jak "działa" nasza planeta i jak grawitacja wpływa na niektóre kluczowe procesy zachodzące na Ziemi - m.in. trzęsienia ziemi, co interesuje nie tylko naukowców, zwłaszcza po tragedii w Japonii.

GOCE jako pierwszy satelita w przestrzeni kosmicznej ma wiele nowatorskich rozwiązań w zakresie obserwacji Ziemi. Unikalny jest zwłaszcza jego gradiometr (urządzenie mierzące gradient pola magnetycznego) dostarcza obraz w 3D. - To bardzo ważny krok. Czekamy teraz na kolejne dane z GOCE, które pozwolą sporządzić bardziej precyzyjny model - mówi Rune Floberghagen, menadżer projektu w ESA.

GOCE, to klimatologiczny i geofizyczny satelita ESA, który misję zaczął 17 marca 2009 r. i bada pole grawitacyjne Ziemi oraz cyrkuację wód w oceanach.

Źródło: news.bbc.co.uk, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ESA