"Oczekujemy konkretnej oferty". Stawiają warunek von der Leyen

Świat

Aktualizacja:

Chcemy zobaczyć bardzo konkretne propozycje programowe - oświadczyła liderka Zielonych w Parlamencie Europejskim Ska Keller po spotkaniu z Ursulą von der Leyen. Było to pierwsze spotkanie von der Leyen z europosłami tej frakcji po nominacji Niemki na kandydatkę na stanowisko szefa Komisji Europejskiej.

ZOBACZ RAPORT tvn24.pl: NOWE ROZDANIE W UNII EUROPEJSKIEJ>

Ska Keller na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli podkreśliła, że przebiegło ono w dobrej atmosferze. Na pytanie, czy Zieloni zamierzają w przyszłym tygodniu w głosowaniu w Parlamencie Europejskim poprzeć von der Leyen, odpowiedziała, że na tę decyzję jest jeszcze za wcześnie.

- Chcemy zobaczyć bardzo konkretne propozycje programowe. Tego oczekujemy od niej lub kogokolwiek innego, kto chce być szefem Komisji Europejskiej - powiedziała Keller. Jak wyjaśniła, dotyczą one m.in. kwestii klimatycznych i migracji. Ale zaznaczyła, że konkrety, których oczekują Zieloni, na poniedziałkowym spotkaniu nie padły. - Czekamy na ten program - dodała.

"Oczekujemy konkretnej oferty"

Jak ujawniła Keller, na spotkaniu Zieloni wyrazili rozczarowanie z tego powodu, że Rada Europejska nie nominowała na stanowisko szefa KE nikogo spośród tzw. kandydatów wiodących grup w Parlamencie Europejskim. - Zawsze wspieraliśmy metodę kandydata wiodącego, gdyż jest to krok do przodu europejskiej demokracji - wyjaśniła. Wybór kogoś, kto nie został wskazany przez Parlament Europejski, jest - jak mówiła - "krokiem wstecz" w europejskiej demokracji.

- Nie zostaliśmy zaangażowani w ten proces wyboru szefa Komisji Europejskiej. W porządku. Jednak gdy teraz przychodzicie do nas i chcecie z nami rozmawiać, oczekujemy konkretnej oferty - zaznaczyła Keller.

Kandydaci na najważniejsze unijne stanowiskaPAP/Reuters

Głosowanie nad kandydaturą von der Leyen ma odbyć się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w przyszłym tygodniu.

Kandydatów na najważniejsze unijne stanowiska szefowie państw i rządów wyłonili w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia Rady Europejskiej po kilkudziesięciu godzinach wielokrotnie wznawianych rozmów.

Oprócz nominacji von der Leyen uzgodniono, że premier Belgii Charles Michel będzie przewodniczącym Rady Europejskiej. Rada Europejska nominowała też Francuzkę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego, a Hiszpana Josepa Borrella na stanowisko wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Rola Parlamentu w strukturach Unii EuropejskiejMaciej Zieliński / PAP

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: