Zielona rzeka, parady. Amerykanie świętują dzień św. Patryka

Obchody dnia św. Patryka w Nowym Jorku
Obchody dnia św. Patryka w Nowym Jorku
Reuters
Uczestnicy parady w Nowym JorkuReuters

Mieszkańcy Chicago i Nowego Jorku już w sobotę rozpoczęli obchody dnia św. Patryka. Święto patrona Irlandii obchodzone jest na całym świecie 17 marca. Tradycyjnie na kolor zielony zabarwiono przepływającą przez centrum Chicago rzekę o tej samej nazwie, a ulicami Nowego Jorku przeszła tradycyjna parada.

W sobotę odbyła się Zielona Parada organizowana przez środowiska irlandzkich imigrantów. Podobne parady z okazji obchodów dnia patrona Zielonej Wyspy zorganizowano w sobotę także w innych amerykańskich miastach. - Dokładnie 51 lat temu rozpoczęliśmy pierwsze eksperymenty z barwieniem rzeki Chicago na zielono. W zależności od pogody kolor może się utrzymywać nawet przez kilka dni - powiedział Mike Butler, który od 1962 roku nadzoruje ekipę pracującą przy zabarwianiu rzeki z okazji dnia św. Patryka. Specjalne barwniki wrzucane są do wody z łodzi, jednak szczegóły całego procesu barwienia, w tym receptura barwników, utrzymywane są w tajemnicy. Wiadomo tylko, że metoda barwienia jest bezpieczna dla ekosystemu rzeki i zaakceptowana przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Tegoroczna parada w Chicago odbyła się w zupełnie innych warunkach niż przed rokiem, kiedy piękna pogoda przyciągnęła ok. 2 mln osób. Tym razem temperatura sięgała zaledwie 3 stopni Celsjusza, wiał zimny wiatr, a synoptycy ogłosili, że tegoroczne obchody dnia świętego Patryka w Chicago były najchłodniejsze od ośmiu lat.

Parada mimo śniegu

Dzień św. Patryka obchodzony jest również w Nowym Jorku. Tam śnieg nie odstraszył tysięcy ludzi od udziału w tradycyjnej paradzie. Tegoroczna, 252. parada przyciągnęła głównie Amerykanów irlandzkiego pochodzenia z Nowego Jorku, oraz ze stanów New Jersey, Connecticut i Pensylwanii. Przybyło na nią jednak wielu Irlandczyków z całego świata. Kolorytu nadawały pochodowi irlandzkie i amerykańskie flagi, zielone chorągwie, barwne transparenty, a także szarfy, gustowne czapeczki, spódniczki w kratę irlandzką i stroje pochodzące niekiedy sprzed stuleci . Pośród maszerujących był burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, a także premier Irlandii Enda Kenny.

Autor: nsz/tr / Źródło: PAP