Rząd Wielkiej Brytanii ma przeprosić za śmierć geniusza matematyki Alana Turinga. Żądają tego brytyjscy naukowcy, według których, Turing był "bohaterem II wojny światowej". Matematyk, uznawany za ojca współczesnej informatyki, popełnił samobójstwo po tym, jak rząd skazał go na eksperymentalne leczenie homoseksualizmu.
- Turing przyczynił się do upadku Nazistów bardziej niż Eisenhower czy Churchill – twierdzi profesor Richard Dawkins, autor "Boga urojonego". Jest on jedną z ponad 2,5 tys. osób, które podpisały się pod internetową petycją skierowaną do brytyjskiego rządu. Domagają się w niej, by rząd przyznał się do "konsekwencji uprzedzenia", które doprowadziło do śmierci 41-letniego wówczas Turinga.
Łamacz kodów
Turing, genialny matematyk z uniwersytetu w Manchesterze, uznawany jest za ojca informatyki. W czasie wojny był członkiem grupy naukowców z Blatchey Park, którzy łamali szyfry Enigmy stosowane przez U-booty w czasie wojny. Po wojnie brał udział w pionierskich badaniach nad stworzeniem komputera Mark 1. Magazyn "Time" uznał go za jednego ze stu najważniejszych ludzi XX wieku.
Dyskryminujące, oparte na uprzedzeniach prawo przyczyniło się do jego śmierci. Rząd powinien się do tego przyznać dawkins
Wydarzenia w 1952 r. zmieniły jego życia. Oskarżono go o "naruszenie moralności publicznej", po tym jak przyłapany został na uprawianiu seksu z mężczyzną. W Wielkiej Brytanii, aż do 1967 r. obowiązywało prawo, które karało za związki homoseksualne. Turing został zmuszony do poddania się leczeniu środkami hormonalnymi. Naukowiec przeżył załamanie nerwowe przez co w 1954 r. popełnił samobójstwo za pomocą nasączonego cyjankiem jabłka.
Zadośćuczynienie
Według autorów petycji, obowiązujące wówczas prawo było powodem tragicznej śmierci wielkiego uczonego. Przekonują, że oficjalne przeprosiny będą dla niego należytym zadośćuczynieniem. - Dyskryminujące, oparte na uprzedzeniach prawo przyczyniło się do jego śmierci. Rząd powinien się do tego przyznać - powiedział dziennikowi "The Independent" prof. Richard Dawkins.
- Według mnie Alan Tubing został niedoceniony w Wielkiej Brytanii za swój ogromny wkład w zakończenie wojny, ponieważ zginął skazany za homoseksualizm – uważa John Graham-Cumming, jeden z czołowych brytyjskich ekspertów w dziedzinie informatyki i inicjator kampanii. - Ten człowiek był skarbem narodowym, a my zaszczuliśmy go na śmierć - dodał.
Źródło: manchestereveningnews.co.uk, gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: www.manchestereveningnews.co.uk